Diğer
  Ana SayfaSağlıkAyak kokusu nasıl giderilir? Ayak kokusu neden olur? Podolog Zehra Albayrak anlattı

  Ayak kokusu nasıl giderilir? Ayak kokusu neden olur? Podolog Zehra Albayrak anlattı

  -

  Ayak kokusu pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir sorun. Özellikle gün içerisinde aktif olarak yürüyüş yapan ya da ayakta duran biriyseniz ayak kokusu sorunu ile karşılaşmanız oldukça doğal bir durum. Bu da sosyal ortamda özgüveni azalttığı için psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Peki ayak kokusunun nedenleri neler? Ayak kokusu olmaması için ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmeli? Ayak kokusu nasıl giderilir? Podolog Zehra Albayrak ayak kokusu hakkında merak edilenleri anlattı. 

  Ayak kokusu neden olur?

  Ayak kokusunun birçok nedeni bulunmaktadır. Ayak kokusu bazen genetik olarak da ortaya çıkabilir. Ayaklarda kokuyu meydana getiren en önemli sebep bakterilerdir. Bakteriler nemli ortamlarda ürerler ve kötü kokuya neden olurlar. Ayak kokusuna neden olan ter bezlerinin normalden çok daha fazla çalışması ise ayak kokusunu tetikler. Sağlıklı bireylerin derisi mikroorganizmalara karşı birçok fizyolojik bariyere sahiptir. Bu bariyere sahip olmayan ve gerekli hijyeni sağlanmamış kişilerde deri tabakasına yerleşen bakteriler ayağımızda kolaylıkla üretmekte ve kötü kokuya sebep olmaktadır.

  Ayrıca ayakta meydana gelen mantar enfeksiyonları, az su tüketimi, kullanılan ilaçlar, stresli bir yaşam, şeker hastalığı, Tiroid bezi hastalıkları, yanlış ayakkabı seçimi de ayak kokusunun en yaygın sebeplerindendir.  Sonuç olarak ayak kokusu kişiden kişiye değişiklik gösterebilen ve kişinin hayatını olumsuz etkileyen bir problemdir.

  Ayak kokusu olmaması için ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmeli? Hangi ayakkabılar koku yapar?

  Ayaklar çoğu zaman ayakkabıların içerisinde gün boyu kalıyor.  Dolayısıyla terleme ile birlikte bakteriler ayakkabı içerisinde, ayakta ve giyilen çorapta kendisine yer buluyor. Ayakkabı tekrar giyildiğinde ise çok kolay bir şekilde ayak kokusunun tekrarlamasına neden oluyor. Suni deri, polyester bazlı yapıdaki ayakkabılar ayak terlemesini artıracak ve hava geçişini engelleyeceği için bu durum daha da vahim hale gelecektir. Ayakkabı içinde hava geçişini sağlayan bez/filenin  ve orijinal deri esnek ayakkabılar ayak kokusunun önüne geçecektir. Günümüzde bu şekilde tasarlanmış ayakkabıları bulmak artık çok çok kolaylaştı.

  - Advertisement -

  Ayak kokusu tedavisi nasıl olur?

  Ayak kokusu tedavisi  aşırı terleyen ayağımız  bakteri ile birleştiğinde kokuya sebep olduğu için terlemenin önüne geçilmelidir, böylelikle koku oluşu da engellenmiş olur.

  Ayağın aşırı terlemesi yani Hiperhidrozis durumu için tedavi olunması gerekir. Günümüzde bunun için botoks uygulamaları, iyontofrez  farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

  Ayak kokusunu önlemek için neler yapmak gerekir?

  • Gün içinde ayakkabı içinde terleyen ve havasız kalan ayaklarımızı eve geldiğimizde mutlaka yıkamalı, sonrasında mutlaka iyice kurulamalıyız. Islak kalmamasına özen göstermeliyiz.   
  • Ayak ve ayakkabılarınız için anti bakteriyel koku önleyici spreyler  ve pudralar kullanılabilir.
  • Eve döndükten sonra ayakkabılarımızı açık alanda belli bir süre havalandırılıp ardından sprey veya pudrayı ayakkabılarınıza kullanmalısınız.
  • Ayakkabılar gün aşırı olarak değiştirilmelidir ki bu sürede ayakkabılarımızda bakterinin gelişimini engellemiş oluruz.
  • Ayak kokusuna sebep olan polyester bazlı çoraplardan uzak durulmalı yerine  yumuşak dokulu pamuk çoraplar tercih edilmelidir.
  • Her gün çoraplar değiştirilmeli ve hatta çok fazla terlemeniz var ise gün içinde de çoraplarımızı değiştirmeyi ihmal etmemeliyiz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz