Diğer
  Ana SayfaİlişkiCinsellikte şiddet eğilimi neden olur? Şiddet eğilimi herkeste var mı?

  Cinsellikte şiddet eğilimi neden olur? Şiddet eğilimi herkeste var mı?

  -

  Son zamanlarda çoğu platformda şiddet konuşulur oldu. Peki dozunda sertliğin kabul edilebileceği hiçbir yer yok mu? Asla mı konuşulamaz?

  Yazı: Irmak Yaşar

  Eskiye göre söylediğimiz, yaptığımız her şeye daha fazla dikkat etmek zorunda hissediyoruz. Çünkü ifşa edilmek daha kolay. Esasında bu birçok açıdan çok rahatlatıcı. Başımıza bir şey geldiğinde sosyal mecrada olan biteni duyurma şansımız arttı. Birçok kötülük zaten tarih boyunca hep yaşanıyordu; hayvanlara şiddet, kadınlara şiddet, çocuklara, erkeklere…

  Şimdi daha görünür olduğu için caydırıcılığı biraz daha fazla. Şiddet başlı başına korkunç bir olgu, bu kesinlikle hepimiz için geçerli. Fakat cinsel hayatta karşılıklı rızayla, sınırlara uyularak yaşanan şiddetimsi fanteziler çiftlerin ilişkilerini heyecanlı hale getirebiliyor. Hemen yüzünüzü buruşturmayın. Birbirimizin ağzını burnu kıralım, olmayacak şeyler yapalım demiyoruz. Ama bu tarz dürtüleriniz varsa bunu sağlıklı şekilde yaşamanın yolları olduğunu söylüyoruz. Okuyucularımızdan gelen birkaç soru bize ilham oldu ve biz de cinsellikte şiddet konusunu Evimdeki Psikolog dijital platformunun kurucusu Psikolog Aynur İlhan’a sorduk. Bakalım okuduğunuzda siz bu konuda ne düşüneceksiniz?

  CİNSELLİKTE ŞİDDET EĞİLİMİ NEDEN OLUR? NE DERECEYE KADAR SAĞLIKLIDIR?

  Daha agresif, saldırgan kişilikler ve antisosyal özellikler gösteren kişilikler cinsellikte şiddet eğilimi gösterebiliyor. Depresyon ve kaygı problemleri ile baş edememe de cinsellikte şiddet eğilimine sebep olabiliyor. Sağlıklı olan şiddet eğilimi, iki tarafın da rızasının olmasıyla açıklanıyor. Tek tarafın rızası varsa bu sağlıklı olmuyor.

  - Advertisement -

  CİNSEL FANTEZİLERDEKİ ŞİDDETİN SINIRLARI NASIL BELİRLENMELİ?

  Karşılıklı istek çok önemli. Sınırlar bu şekilde belirlenmeli. Eğer biri diğerinin sınırlarını, anlaşmalarını aşıyorsa burada bir hazdan bahsedilemez. Sınırlar çiftlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu tamamen iki kişinin aldığı, alacağı haz ile ilgili.

  CİNSELLİKTE ŞİDDET EĞİLİMİ HERKESTE VAR MI?

  Herkeste yoktur. Sertlikten hoşlanan, cinsel hazzı öfke ve faztezilerle birleştiren ya da birleştirmeyi seven kişilerde oluyor. Fakat bu herkeste hiç olmayacağı anlamına gelmez. Sonradan da oluşabiliyor. Yaşanmışlıklar ve ilişkinin dinamikleri önemli bir yer tutuyor.

  Çiftler cinsel şiddette aşırıya kaçtıklarını nasıl anlamalı? Böyle bir durumun farkına vardıklarında ne yapmalı?

  Aşırıya kaçılması durumu tamamen bir kişinin istemediğini diğerinin zorla uygulaması ile açıklanabiliyor. Bir de fiziksel olarak ciddi zararlar söz konusu oluyorsa yani ertesi gün rutin hayatı yaşamayı etkileyen ve kişisel işlevselliği bozan durumlar varsa, burada aşırıya kaçılmış demektir.

  Partnerle yaşanan şiddet içerikli fantezilere nasıl bir uyum sağlanabilir?

  Burada en önemli nokta, yine ortak alınan haz. Bir kişi bu fantezilerden hoşlanmıyorsa ama diğeri istiyorsa uyum sağlanmak zorunda değil.

  CİNSELLİKTE ŞİDDETE DAHA YATKIN KADINLAR SÖYLEMEYE ÇEKİNİYORLAR

  Bazı ilişkilerde kadınlar cinsellikte şiddete daha yatkın olabiliyor ve bunu söylemeye çekiniyorlar. Bunu partnere nasıl belirtmek gerekir?

  Kadın daha yatkınsa ama bunu söylemeye çekiniyorsa, bunu farklı şekillerde belli edebiliyor. Fakat en önemli nokta, karşısında bunu isteyen bir erkeğin olup olmaması. Yani daha yumuşak bir şekilde ilişkiye girmeyi seven birisinin bu şekilde fantezileri yok demektir. Bunu kişi ilk cinsel birliktelikte az çok anlayabiliyor. Bunu anlayınca da eğer içindeki şiddet eğilimi gerçekleşmediğinde ona haz vermeyeceğini anlıyorsa, durumu partneri ile konuşabilir. Sen dili ile değil de ben dili ile konuşursa, bu karşısındaki tarafından anlayışla karşılanabilecek bir hal alabiliyor.

  CİNSELLİKTE ŞİDDET EĞİLİMİNDEYSEK BUNDAN UTANMALI MIYIZ?

  Utanılacak bir şey yok. Tamamen cinsel özgürlük ile ilgili. Belli bir noktaya kadar ve karşılıklı rıza olmasıyla birlikte normal. Düzeltilecek bir durum değil. Yatak, özgürlük alanı olmalı…

  Taraflardan biri cinsellikte sertlikten gerçekten hoşlanmıyorsa, bunu ne şekilde anlatmalı?

  Bunu anlatmanın spesifik bir yolu bulunmuyor. Durumu direkt dile getirmeli ve en kestirme yoldan söylemeli. Karşı taraf buna anlayış gösterebiliyor. Cinsellikte şiddet eğiliminde olmak bir bağımlılık aşamasına geldiyse, kişi bu şekilde değil de başka şekilde cinsel ilişkiye girdiğinde hiç haz almıyorsa ama karşısındaki bunu istemiyorsa, karşılıklı anlaşmaya gidilmeli ve bir ortak nokta bulunmalı. Eğer bulunamıyorsa bir çift terapisine gidilmesi gerekiyor.

  Cinsellikte partnerlerin aynı şeylerden hoşlanmaları şart mı? İki tarafın da farklı isteklerinin olması sorun yaratıyor mı?

  Şart değil. Fakat kişiler narsist bir şekilde sadece kendi hazlarını önemsiyorlarsa bu ciddi bir problem. Farklı isteklerin olması sorun yaratmamalı. Karşı taraf odaklı da düşünülmeli. Burada karakter analizi önemli bir yer tutuyor. Kişi narsist özellikler sergiliyorsa, genellikle cinsel hazzını da karşı tarafın mutluluğundan önde tutabiliyor.

  Cinsellikte şiddet ile gerçek hayattaki şiddeti birbirine karıştırmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Birlikte olduğumuz partneri nasıl gözlemlemeliyiz?

  Cinsellikte şiddet eğilimi eğer karşı tarafın rızası yokken de devam ediyorsa ve zorlama varsa bu normal hayattaki şiddet eğiliminden geliyor olabilir. Öfke, narsisizm, bencil davranışlar, sosyal çevre içerisindeki hal ve hareketler, ani verilen tepkiler dikkatle gözlemlenmeli. Cinsellikte sertlik eğilimi sınırı aşıldığı zaman boşanmalara yol açabileceği gibi sınırında yani sadece haz almak için olursa, mutlu cinselliğin devamını sağlar.

  Cinsellikte şiddet
  “Cinsellikte sertlik eğilimi sınırı aşıldığı zaman boşanmalara yol açabileceği gibi sınırında yani sadece haz almak için olursa, mutlu olursa, mutlu cinselliğin devamını sağlar.”

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....