Diğer
  Ana SayfaHaberÇocuklardaki Covid-19 bağlantılı gizemli enflamatuar sendromu! Ne biliyoruz, belirtiler ne?

  Çocuklardaki Covid-19 bağlantılı gizemli enflamatuar sendromu! Ne biliyoruz, belirtiler ne?

  -

  Kawasaki hastalığı belirtilerine benzeyen yeni bir çocuk hastalığı konuşuluyor. Yeni hastalık, enflamatuar sendromundan gizemli hastalık olarak bahsediliyor. Uzmanlar, COVID-19’a bağlı gizemli enflamatuar sendromuna yakalanan 100 İngiliz çocuğun tamamının sağlıklı olduğunu ve ciddi bir hastalık geçmişlerinin olmadığını belirtiyor. Yani gizemli hastalıktan etkilenen çocukların hepsi sağlıklıydı. Üstelik herhangi bir çocuk grubunun diğerlerinden daha fazla risk altında olduğuna dair kanıt yok. Bu sendrom, Kawasaki hastalığına benziyor ve ateş, mide ağrısı ve ishale neden oluyor. Peki bu gizemli hastalık hangi belirtilerle ortaya çıkıyor?  

  Daily Mail’de yer alan habere göre, Doktorlar, İngiltere’de COVID-19’un neden olduğu nadir bir enflamatuar sendromundan muzdarip  çocukların hiçbirinde uzun süreli sağlık sorunlarının görülmediğini söylüyor.

  75 ila 100 çocuğun Nisan ayının başından beri sepsise benzer semptomlara neden olabilecek hastalığa yakalandığı bilinmekte.

  Yetişkinler arasında en ciddi durumda olan koronavirüs hastalarının birçoğunda, yüksek tansiyon, diyabet veya altta yatan sağlık koşulları olarak adlandırılan kalp hastalığı gibi diğer sağlık sorunları da var.

  Ancak Dr. Liz Whittaker’e göre, bu enflamatuar hastalığa yakalanan tüm çocuklar koronavirüsü yakalamadan önce sağlıklıydı. Dr. Whittaker Londra’daki Imperial College Healthcare’de bir çocuk doktoru ve Kawasaki hastalığına benzeyen bu hastalığın tedavisinde çalışıyor.

  - Advertisement -

  BAZI ÇOCUKLAR BU HASTALIĞI NEDEN DAHA AĞIR ATLATIYOR?

  Dr. Whittaker çocukların tipik COVID-19 enfeksiyonu belirtileri göstermediklerini ve bazı çocukların neden diğerlerinden daha kötü etkilendiğinin henüz bilinmediğini söyledi.

  Dr Whittaker: “Bugüne kadar, çocuklar tanımladığımız altta yatan bir hastalığa sahip değiller.”

  Bilim insanları hala virüsün gençleri nasıl etkilediğini anlamıyorlar. İngiltere’nin önde gelen çocuk doktorlarına göre, salgın başladığından beri İngiltere’de virüs yüzünden hastaneye kaldırılan çocukların sayısı 500’den az.

  Uzmanlar çocuklarda bu sendromun gelişmesinde etnik kökenin etkisi olduğuna dair henüz bir belirti görülmediğini belirtiyor. Koronavirüste siyahilerin ve Asyalıların daha çok etkilendiği görülüyordu. Yetişkinler ise Asya’dan gelen veya siyahi köklere sahipse daha yüksek risk altında gibi görünüyorlar.

  “Avrupa’da gözlemlediğim 77 çocuğa baktığımda bu çocukların çoğunun beyaz ırktan olduğunu ancak siyahi ve Asyalı kökenleri olduğunu gördüm. Bence bu durumun genetik yatkınlık mı yoksa etnik yatkınlık mı olduğunu araştırmamız önemli ama şu anda yeterli kanıtımız yok” diyor Dr. Whittaker.

  Şimdilik doktorlar sadece hastanede yatan çocukların hangilerinin ciddi komplikasyonlar geliştirebileceğini tahmin edebiliyorlar.

  ÇOCUKLARIN KANINDAN YOĞUN BAKIMA İHTİYAÇ DUYUP DUYMAYACAĞI ANLAŞILIYOR

  Imperial College London’da uluslararası çocuk sağlığı uzmanı olan Profesör Michael Levin, kanda bir çocuğun yoğun bakıma kaldırılabileceğinin ipuçlarının bulunduğunu söyledi.

  “Bunu bilmek, bir çocuğun daha fazla desteğe ve daha fazla tedaviye ihtiyacı olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit etmemize yardımcı olur. Bunu çok daha fazla araştırmamız gerekiyor” diyor.

  Doktorlar, çoğu 5 ila 15 yaş arası olan düzinelerce çocuğun, koronavirüse yakalandıktan bir ay sonraya kadar ortaya çıkabilen komplikasyonlar sebebiyle ciddi şekilde hastalandığını açıkladı.

  Bu durumun son derece nadir olduğunu ve İngiltere’de kimseyi doğrudan öldürmediğini söylüyorlar uzmanlar. Ancak hastaların küçük bir kısmı için yoğun bakım gerekebiliyor.

  Hastalık, döküntülere, ağızda kırmızılığa ve gözlerde kızarıklığa neden olan nadir bir hastalık Kawasaki hastalığına benzetiliyor.

  YENİ HASTALIK HAKKINDA NELER BİLİYORUZ? BELİRTİLERİ NE?

  Bu sendrom sebebiyle hastaneye kaldırılan çocukların çoğunluğu birkaç gün boyunca yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı ve ishal geçiriyor.

  Bazılarında ciltte döküntü ve kızarmış gözler ve kızarmış dudaklar ortaya çıkıyor. Çok küçük bir grup kalbi etkileyen, ayak ve ellerin soğuduğu ve nefes almanın hızlandığı bir şoka girdi.

  Semptomlar, İngiltere’de her 100.000 çocuktan sekizini etkileyen nadir fakat tedavi edilebilir bir durum olan Kawasaki hastalığının belirtilerine benziyor.

  İLK VAKALAR NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

  İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), 27 Nisan’da doktorlara bu sendromun belirtilerine karşı dikkatli olmaları için bir uyarı gönderdi.

  O zaman, vakaların Londra’da yaklaşık üç hafta boyunca çok az sayıda görüldüğünü söylediler. O zamandan beri sendrom ülke çapında daha fazla yayıldı ve günümüzde 75 ila 100 çocuğun enfekte olduğu biliniyor.

  SENDROMUN SEBEBİ KORONAVİRÜS’E NEDEN OLAN SARS-COV-2 Mİ?

  Doktorlar, hastalığın koronavirüsten kaynaklandığından neredeyse eminler, ancak bunu henüz kanıtlayamadılar.

  İngiltere’de koronavirüs salgını zirveye ulaştığında ve Çin ve İtalya’da benzer vakaların görüldüğü rapor edildiğinde gizemli hastalığın vakaları ortaya çıktı.

  Bununla birlikte, Kawasaki benzeri sendromu olan tüm çocukların koronavirüs test sonucu pozitif çıkmıyor.  Yapılan sürüntü testi, bazı çocukların hasta oldukları zaman COVID-19 ile enfekte olmadıklarını gösterdi. Ancak tüm hastalarda antikorlar pozitif çıktı, yani bu hastalar geçmişte koronavirüs geçirmişlerdi.

  Bunun, çocuğun COVID-19 ile enfekte olmasından haftalar hatta bir ay sonra ortaya çıkabilen, bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonunun neden olduğu bir “bulaşıcı hastalık sonrası fenomen” olduğu düşünülüyor.

  YENİ HASTALIK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

  Uzmanlar bu soruya olumlu yanıt veriyor. Sendrom tanısı konulan çocuklardan biri dışında hepsi hayatta kaldı. Bu sendromla birlikte öldüğü bilinen 14 yaşındaki bir çocuk, bağlı bulunduğu yaşam destek makinesinin tetiklediği kalp krizi sebebiyle öldü.

  Doktorlar şu anda bu sendromu, bağışıklık sistemini sakinleştirmek ve aşırı reaksiyonu azaltmak için ilaçlar kullanarak tedavi ediyorlar.

  Londra’daki Imperial College Healthcare’de bir çocuk doktoru olan Dr. Liz Whittaker, en hasta çocukların genellikle dört ila beş gün boyunca çok hasta olduklarını ve tedaviye başladıktan birkaç gün sonra iyileşmeye başladıklarını söyledi.

  GİZEMLİ SENDROMUN (YENİ HASTALIK) BELİRTİLERİ NELER?

  Çoğu hastada görülen belirtiler

  • Yüksek ateş
  • Aşırı karın ağrısı
  • İshal

  Bazı hastalarda görülen belirtiler

  • Döküntü
  • Kırmızı gözler
  • Kırmızı dudaklar

  Çok az hastada görülen belirtiler

  • Soğuk el ve ayaklar
  • Hızlı solunum


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....