Diğer
  Ana SayfaHaberCorona Virüs’le ilgili farklı iddia… Balık pazarından yayılmamış olabilir mi?

  Corona Virüs’le ilgili farklı iddia… Balık pazarından yayılmamış olabilir mi?

  -

  Dünyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelen Yeni Tip Corona Virüs’le ilgili bu kez yeni bir iddia ortaya atıldı. İddianın kaynağı akademik dergi The Lancet’te yer alan bir araştırma tezi…

       Dünyayı endişelendiren Corona Virüs’ün bugüne kadar hep Wuhan’daki Balık Pazarı’ndan yayıldığı konuşuldu. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de salgının balık pazarından yayıldığını doğruladı. Koala etinden yılana, kurt yavrularına kadar pek çok hayvan etinin satıldığı Pazar kapatıldı.

  CORONA VİRÜSLE İLGİLİ BU KEZ FARKLI BİR İDDİA

  Ancak Cuma günü yayınlanan bir araştırma tezi farklı iddialarda bulunuyor. Çinli bir grup araştırmacı tarafından yazılan makale, 2019-nCoV olarak adlandırılan Corona Virüsü tanısıyla hastaneye yatan hastalar hakkında detaylar içeriyor. Yazıda en erken vakaya 1 Aralık 2019’da tanı konduğu ve deniz ürünleri pazarıyla herhangi bir ilişkisi olmadığı iddiası yer alıyor.

  Çin sağlık otoriteleri ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önceki raporlarında ise, ilk hastanın 8 Aralık 2019’da semptomlarının başladığı yer alıyordu.

  Raporlarda ayrıca çoğu vakanın 1 Ocak’ta kapatılan deniz ürünleri pazarı ile bağlantısı olduğu bilgisi de bulunmaktaydı.

  - Advertisement -

  The Lancet’te yayınlanan ve çok sayıda Çinli uzmanın da yer aldığı çalışmaya göre hastaneye yatırılan ilk 41 vakada 2019 novel coronavirüs (2019-nCov) tespit edildi.

        Euronews’in aktardığı haberde ise söz konusu çalışmada yer alan Çinli uzmanlar bu vakalardaki ilk kişinin 1 Aralık 2019’da hastalandığını ve balık pazarı ile arasında herhangi bir temas bulunmadığını, bu ilk hasta ile takip eden hastalar arasında epidemiyolojik bağlantı olmadığını ileri sürüyor.

  KULUÇKA SÜRESİ Mİ UZUN SÜRDÜ?

  Söz konusu araştırma tezine göre ayrıca ilk vakalar Kasım 2019’da hatta belki de daha önce oluştu ancak kuluçka dönemi uzun sürdü. Eğer bu iddia doğruysa Corona Virüs Wuhan’da bir süre boyunca sessiz sedasız yayıldı.

  DURUM FARKLI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR

  Rapora göre 41 vakanın ilk 13’ünün balık pazarı ile bir teması olmadı. Çinli yetkililerin ilk raporlarında ilk hastalık görülen vakaların arasında ‘çoğunlukla’ balık pazarı ile ilişkisi olanlar olduğu belirtiliyordu ve bu nedenle söz konusu pazar 1 Ocak’ta kapatılmıştı.

  Araştırmacılara göre ise ilk vakalar arasında çoğunlukla balık pazarında çalışan ve pazarla teması olan kişilerin bulunması virüsün pazar ve pazarda satılan hayvanlar kaynaklı olduğu hipotezini güçlendirdi ancak durumun farklı bir şekilde gerçekleştiğini varsaymak da mümkün.

  ÇİN BİLİYOR MUYDU?

  The Lancet’te yayınlanan çalışma aynı zamanda Çinli yetkililer tarafından duyurulan ilk bilgilerin de sorgulanmasına neden oldu. Amerikan Salgın Hastalıklar Birliği’nin ‘Science Speaks’ (Bilim konuşuyor) adlı sanal projesine röportaj veren salgın hastalıklar uzmanı Dr. Daniel Lucey, bu rapordaki bilgilere dayanarak Çin’in virüsün başlangıç noktasının balık pazarı olmadığını başından beri bildiğinin anlaşıldığını söylüyor.

  İLK İNSAN ENFEKSİYONLARI KASIM 2019’DA OLABİLİR

  Georgetown Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Daniel Lucey, “Bu durumda eğer yeni veriler doğru ise, kuluçka süresi de göze alındığında ilk insan enfeksiyonlarının Kasım 2019’da gerçeklemiş olması gerekiyor. Yani virüs o pazardan yayılmadan önce o pazara girdi” diyor.

  Dr. Lucey, ölümcül sonuçlar doğurabilen, corona çeşidi Orta Doğu solunum sendromuna sebep olan (Mers-CoV) virüs keşfinin Haziran 2012’de Suudi Arabistan’daki bir hastaya dayandığını, sonraki çalışmalarda Ürdün’deki açıklanamayan pnömoni (Virüs, bakteri, mikroorganizma enfeksiyonu ya da ilaç ve otoimmün hastalıklar gibi durumlardan kaynaklanan akciğer iltihaplanması) salgınına kadar takip ettiğini söyledi.

  Lacey, ayrıca Ürdün’de ölen iki kişiden alınan numunelerde, bu kişilere virüsün bulaştığının doğrulandığını belirtti.

  DİĞER HAYVAN PAZARLARINDAN DA ÖRNEK ALINMALI

  Lacey’a göre, Çin’de virüsün kaynağının net bir şekilde ortaya çıkması için, insanlardan, hayvanlardan hatta diğer hayvan pazarlarındaki çalışanlardan bile kan örnekleri alarak geriye dönük analiz yapılması şart.

  YİNE DE MÜMKÜN OLABİLİR

  Ancak tüm bu iddialara karşın Balık Pazarı senoryosunu doğrulayabilecek ihtimal daha var. İlk kez kez virüsü kapanların benzer hayvanlardan farklı bir pazarda veya bölgede kapmış ve daha sonra Huanan pazarında çalışan kişilere pazar dışında bulaştırmış olabileceği.

  6 soruda Coronavirüs! Dünyanın konuştuğu Corona Virüsü nedir?

  Vuhan’daki Türkleri getiren uçak Ankara’ya indi

  Corona Virüs’te ölü sayısı 259’a ulaştı! İşte toplam Corona Virüslü sayısı

  https://formsante.com.tr/yeni-corona-virus-2019-belirtileri-ve-tedavisi/

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz