Diğer
  Ana SayfaHaberCorona Virüs'te ürküten grafik! Yayılma hızı...

  Corona Virüs’te ürküten grafik! Yayılma hızı…

  -

  Corona Virüs (Covid-19) dünya genelinde hızla yayılıyor. Bugün itibarıyla canlı corona virüs haritasına göre toplam corona virüs vaka sayısı 436 bini geçti. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Corona Virüs’ün dünyadaki yayılma grafiğiyle ilgili dikkat çeken rakamlar paylaştı. 

  NTV’de dün akşam canlı yayında ‘Süper Taşıyıcı’ sorusunu yanıtlayan Ceyhan şu bilgileri paylaştı: “Birkaç tane vaka tespit edildi. Bunlar test yaparak anlaşılmıyor. Muayene bulgusuyla anlaşılmıyor. Araştırma yapılıyor.  Yani siz bir bölgede hiç beklemediğiniz kadar çok hızla artan vakalar görüyorsunuz, geriye doğru giderek kaynağı bulmaya çalışıyorsunuz. Bakıyorsunuz ki kaynak aynı kişi. Çin’de 31 numaralı vakaydı. 31’den birden bire 1000’lere sıçradığı görüldü aynı bölgede. 

  Fransa ve İngiltere’de aynı kişinin gezdiği bölgelerde yayıldığı görüldü. Çin’den geliyor kayak tatili yapıyor, oradan İngiltere’ye gidiyor İngiltere’deki salgın başlıyor” dedi.

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan virüsün dünyadaki yayılım hızını şöyle anlattı: “Normalde 1 kişi 3 kişiye bulaştırıyor. Ama bu giderek hızlanmaya başladı ve inanılır gibi değil.

  0’dan 100 bin vakaya 3 ay

  - Advertisement -

  100 binden 200 bin vakaya 12 günde

  200 binden  300 bin vakaya 3 günde

  300 binden 400 bine vakaya 2 günde gelindi.

  Yani dünyada logaritmik acayip yukarı giden bir çizgi var. Dünyada tespit edilen vaka 1 milyonda 53… Bunun 10 misli daha tespit edilmemiş vaka olduğunu düşünürsek, dünya daha henüz bu salgının başında. Biz de bu salgının henüz başındayız. Ama bu kadar zor bir iş değil. Eve kapanacaksınız, bundan taviz vermeyeceksiniz” dedi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz