Diğer
  Ana SayfaHaberDeride su toplaması ve kaşıntı neden olur? Patlatmak sakıncalı mı?

  Deride su toplaması ve kaşıntı neden olur? Patlatmak sakıncalı mı?

  -

  Deride su toplaması, bir başka deyişle ‘ bül (büyük), vezikül (küçük) denilen oluşum, derinin üst tabakalarında sıvı toplanmasına verilen isimdir. Peki, bu gibi durumlarda neler yapmalıyız? Patlatmak sakıncalı mı? Deride su toplaması ve kaşıntı neden olur? Acıbadem Fulya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Karabudak Abuaf anlatıyor…

  DERİDE SU TOPLANMASI NEDEN OLUR?

  Sıvı (serum, plazma, kan ve iltihap) toplanması; sürtünme, yanık, soğuk yanığı, deriye yerleşen enfeksiyonlar, kimyasal yanıklar, bazı tıbbi durumlar ve kontakt dermatit gibi alerjenlerin deriye temas etmesi sonucu oluşur.

  HANGİ YAKINMALAR EŞLİK EDER?

  Deride su toplanmasının nedenine göre, o etkenin yol açtığı başka şikayetler de gelişebilir. Örneğin, yanığa bağlı oluşmuşsa bölgede acıma, batma ve ağrı gözlenebilir. Enfeksiyondan kaynaklıyorsa zonklama, kızarıklık, ısıda artış ile ağrı olabilir. Soğuktan kaynaklı durumlarda da o bölgede kızarıklık ile ağrı oluşabilir. Suçiçeği gibi bazı viral enfeksiyonlarda minik su toplamalarının yanı sıra yoğun kaşıntı da ortaya çıkabilir.

  DERİDE SU TOPLANDIĞINDA NEDEN KAŞINTI OLUR?

  Bazı alerjenler ve bazı bakteriyel ile viral enfeksiyonlar deride sinir uçlarını uyararak kaşıntıya yol açabilir. Ancak deride oluşan her su toplamasına kaşıntı eşlik etmez.

  DERİDE SU TOPLANMASI NASIL GEÇER?

  Deride su toplanması, doğal iyileşme süreci içerisinde, altta oluşan yeni deri ile doğal fizyolojik sürecini tamamlayarak tedavi yapılmadan iyileşir. Ancak sebep bakteriyel bir enfeksiyon ise ve içi iltihapla dolmuşsa tıbbi tedavi gerekebilir. Deride su toplanması çok büyük ise hastane koşullarında hekim tarafından boşaltılmasına ihtiyaç duyulabilir. Ancak çoğu kez üzerine bir yara bandı veya gazlı bez konularak patlaması engellenir, böylece iyileşme süreci tamamlanır. Eğer bül çok büyükse ve üzerindeki deri kalkmışsa özel yara örtüleriyle pansuman yapılarak fizyolojik iyileşme süresi tamamlanır.

  - Advertisement -

  deride su toplaması

  SU TOPLAYAN BÖLGEYİ PATLATMAK SAKINCALI MIDIR?

  Su toplanan yeri patlatmak doğru değildir. Kendiliğinden patlarsa enfeksiyon açısından dikkatli bir pansuman gerekir. Su toplamış olan bölge çok büyükse kendiliğinden patlamasını engellemek amacıyla içindeki sıvı boşaltılır. Böylelikle üstteki dokunun tıpkı bir eldiven gibi alttaki ağrılı dokuyu koruması sağlanır.

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Su toplaması sebebine yönelik tedavi edilir. Eğer sürtünmeye bağlı gelişmiş ise altta yatan etken genellikle ayakkabı uyumsuzluğudur. Dolayısıyla dar, yüksek ökçeli veya sıkı ayakkabılar giyilmemelidir. Deterjan ve lateks gibi sebeplerle oluşan egzama kaynaklı su toplamalarında kaşıntı yoğun olur ve tıbbi tedavi gerektirir. Bu tabloda egzamaya sebep olan alerjenlerle bağlantıyı kesmek son derece önemlidir. Soğuğa veya yanığa bağlı oluşan su toplamaları ise çok ciddi bir durumdur ve mutlaka hekim kontrolü altında olunması gerekir. Bu sorunlarla soğuk ve sıcaktan dikkatlice korunarak baş etmek mümkündür.  1 Yorum

  1. Merhaba benim ara yüzümde ve genel olarak sol elimin kalın parmağımın dibinde çıkıyor ilk önce ağılı şekilde kabarcıklar halinde çıkıyur ve büyüyüp su kabarcığı oluyur hep sol elimde ve hep aynı yerde sağında solunda çıkıyor neden acaba

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz