Diğer
  Ana SayfaSağlıkDoktorunuza danışmadan kullanmayın!

  Doktorunuza danışmadan kullanmayın!

  -

  01022014 ilac2

  EN SIK YAPILAN HATALAR

  * Doktora yeterli bilgi vermemek

  Hastanın doktor tarafından kapsamlı değerlendirilmesi ilaçların doğru kullanılmasının ilk basamağını oluşturuyor. Bu değerlendirmede hastanın hastalığı, birlikte bulunan hastalıkları, psikolojik durumu, sosyal rolü ve bakım durumu gibi tüm faktörler göz önüne alınıyor. Hasta ve hastalık hakkında doğru bilgiler alındığı zaman, doğru tedavi yapılabiliyor. Ancak hastanın daha önce ameliyat olduğunu, hamileliğini, alerjilerini söylememesi gibi durumlar tedavinin yetersiz kalmasına ve başka sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabiliyor. 

  Doç. Dr. Turgay Çelik, tüm bilgiler paylaşılmış olsa dahi ilaçların beklenmedik etkileri ile her zaman karşılaşma olasılığı bulunduğunu belirterek, “Bu hatalı kullanımın değil, bireysel değişikliğin oluşturduğu bir durum. Beklenmedik etkiler çok nadir görülse de böyle bir durumda ne yapılacağına doktor ile birlikte karar verilmeli. Hekimin bilgisi dışında yapılan her şey yanlıştır” diyor.

  - Advertisement -

   

  * İlacı doktorun tarifi dışında kullanmak

  Hastaların, bir sağlık kuruluşunda muayene olmadan veya hekime danışmadan pozitif etkisi nedeniyle etrafında duyduğu veya tavsiye edilen ilaçları kullanma eğilimleri bulunuyor. Ancak hekimin hastalığı değil, hastayı tedavi ettiğini; hastalık aynı olsa da herkesin tedavisinin farklı olabileceğini unutmamak gerekiyor. Doç. Dr. Çelik, “Birçok hastanın, çok basit hastalıklar ile kaybedildiği veya çok ağır hastalıklardan kurtulabildiğini her gün medyada görüyoruz. Bu tamamen hastanın bireysel farklılıklarından ve özelliklerinden kaynaklanıyor. Hekimler de bireysel farklılıklara göre aynı hastalığa sahip hastasına en uygun ilacı, en uygun dozu ve en uygun sürede vermek suretiyle tedavisini gerçekleştiriyor. Hekimin bilgisi dışında ilaç kullanmak tehlikeye açık hale gelmek demektir” diyor.

   

  * Doktorun bilgisi dışında ilaç veya ürün kullanmak

  Günümüzde çok sık görülen bir durum da sağlığın daha da bozulmasına neden olan; birden fazla ilacın bir arada kullanılması yaklaşımı yani polifarmasi… Toplumun en çok ilaç kullanan kesimi olan yaşlılarda bu oran %20-40 arasında değişiyor. Polifarmasi için risk faktörlerinde ileri yaş, birden fazla hastalığın olması, hastaneye sık yatışların olması, kadın cinsiyeti, depresyon gibi faktörler öne çıkıyor.

   

  * Tedaviyi yarıda bırakmak 

  Her tedavi bir süreç ve bu sürecin doktor tarafından izlenmesi veya neticelendirilmesi gerekiyor. Ancak toplumda hekimlerin vermiş olduğu ilaçları iyileşme belirtileri görülür görülmez bırakma eğilimi bulunuyor. Birçok insan da yakın çevresinin tavsiye ve tecrübelerine göre hastalığı tedavi etme veya ilacını kullanma eğiliminde oluyor. Özellikle doktorunun bilgisi dışında antibiyotik kullanan kişilerin o hastanın farklı mikro organizmalar ile karşılaştığında, hastalığının tedavisinin zorlaşacağını bilmesi gerekiyor. Doç. Dr. Turgay Çelik, doktora danışmadan uzun süre kullanılan ilaçların da zararlı olduğunu belirterek, “Hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar aslında bir çeşit kimyasal madde. Bunlar hekim kontrolünde kullanılmadığı zaman, yarardan çok hastaya zarar veriyor. Basit bir hastalık, antibiyotiğin etki göstermediği, ilaç bağımlılığına, karaciğer yetmezliğine hatta intihar girişiminde bulanan hastalıklar haline dönüşebiliyor. Kullandığınız ilacın veya tedavinin sorumluluğu hekime aittir ve bu sorumluluk hekim olmayan kişilere devredilememeli” diyor.

   

  Yaprak ÇETİNKAYA

  Formsanté Dergisi Ocak 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....