Diğer
  Ana SayfaHaberDondurma boğaz ağrısına iyi gelir mi?

  Dondurma boğaz ağrısına iyi gelir mi?

  -

  Havalar değişiyor ve bu nedenle birçok kişide boğaz ağrısı şikayeti var. Bu süreçte birçok kişi ‘Aman sakın soğuk, buzlu şeyler yeme’ gibi öneriler verirken, bazıları da ‘dondurma ye iyi gelir’ diyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, dondurma yemek boğaz ağrısına iyi gelebilir.

  Siz veya çocuğunuzun boğazı kaşınıyorsa ve yutkunmak acı verici hale geliyorsa, bu bir boğaz ağrısı durumu olabilir. Boğaz ameliyatı, soğuk algınlığı veya gribe neden olabilecek virüsler, alerji veya sigara kullanımı boğaz ağrısının nedenlerinden bazılarıdır. Sebebi ne olursa olsun boğaz ağrısı olduğunda yiyebileceğiniz bazı yiyecekler vardır. Peki, dondurma bunlardan biri mi? Çocuğunuza boğaz ağrısına evde çare olarak dondurma verip veremeyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz…

  DONDURMA BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELİR Mİ?

  Cureus dergisinde 2020 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre dondurma, bademcik ameliyatıyla ilişkili ağrının bir kısmını azaltmayı başardı. Her ne kadar bir tedavi olmasa da dondurma gerçekten geçici bir rahatlama sağlayabilir, diyor Doktor Thakuria. Soğuk, boğazın uyuşmasına, ağrının ve iltihabın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca pürüzsüz dokusu, kaba veya baharatlı yiyeceklere kıyasla ağrılı ve kaşındırıcı boğazda daha yumuşak olabilir.

  BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELEN DONDURMA ÇEŞİTLERİ

  Piyasada çok fazla tat ve çeşitte dondurma mevcut olduğundan, doğru dondurmayı seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Boğazı tahriş etme olasılığı daha az olan kremsi, daha yumuşak çeşitleri tercih edin. Narenciye veya çikolata gibi güçlü ve asidik tatlar tahrişi artırabileceğinden vanilya ve diğer hafif tatlar tercih edilir. Ayrıca, hassas boğazı daha da tahriş edebilecek fındık veya gevrek parçacıklar gibi karışımlar içeren dondurmalardan kaçının.

  Dondurma boğaz ağrısına iyi gelir mi?

  - Advertisement -

  BOĞAZ AĞRISINI TEDAVİ ETMEK İÇİN İPUÇLARI

  Dondurma keyifli bir soluklanma sağlayabilir ancak boğaz ağrısını tedavi etmez. Dolayısıyla, temel nedenin üstesinden gerçekten gelmek için şu 6 etkili yolu göz önünde bulundurun:

  • Çocuğunuzun boğazını nemli tutmak için ılık su, bitki çayları veya rahatlatıcı et suları gibi bol miktarda sıvı verin.
  • Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya koyun ve çocuğunuzun günde birkaç kez gargara yapmasına izin verin.
  • Özellikle kuru iklime sahip yerlerde veya kapalı mekanların ısıtıldığı yerlerde, bir nemlendiriciyle havaya nem eklemek boğazın kurumasını engelleyebilir.
  • Konuşmayı, şarkı söylemeyi veya fısıldamayı sınırlandırarak çocuğunuzun ses tellerini dinlenmesine izin verin. İyileşme süreci söz konusu olduğunda dinlenme çok önemlidir.
  • Semptomları hafifletmek için boğaz spreyleri veya ağrı kesiciler kullanın, ancak her zaman önerilen dozajlara uyun.

  Semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, altta yatan enfeksiyonun özel tedavi gerektirip gerektirmediğini belirleyebilecek bir doktora danışın.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz