Diğer
  Ana SayfaBebekEbru Şallı anlattı: Oğlunun hastalığı Lenfomayı nasıl öğrendiler? Belirtileri neydi?

  Ebru Şallı anlattı: Oğlunun hastalığı Lenfomayı nasıl öğrendiler? Belirtileri neydi?

  -

  Ebru Şallı’nın oğlu Pars 10 yaşında Lenfoma nedeniyle hayatını kaybetmişti. Ayşe Arman’a konuşan Ebru Şallı, Lenfoma’nın Pars’taki ilk belirtilerini, hastalığın nasıl ortaya çıktığını, hastalığı nasıl öğrendilerini, nasıl bir tedavi süreci yaşandığını anlattı. Ebru Şallı’nın sözlerinden bir bölümü şöyle:

  HASTALIK NASIL ORTAYA ÇIKTI?

  Londra’da seyahatteydik. “Anne, boynum ağrıyor” dedi. İki kardeş otel odasında yatakta zıplıyorlardı, dedim ki “Herhalde zıplarken boynunu incitti!” Neyse uçağa bindik, uçakta, “Bacağım da ağrımaya başladı!” dedi. Ertesi gün, okula göndermedim, direkt hastaneye götürdüm. “Kas ağrısı olabilir!” dediler. Basketbol oynuyordu çünkü. Röntgen, ultrason. Hiçbir şey çıkmadı. Kana da bakıldı, kan da temiz. Biz bir 10 gün, biyopsi yapılana kadar nesi olduğunu öğrenemedik.

  PARS LÖSEMİ MİYDİ?

  Hayır, lenfomaydı! Lösemi olunca, kanda tak diye çıkıyor, direkt lökositlerde kendini gösteriyor. Lenfoma, çok daha sinsi bir hastalık. Çocuğun bacağında kist gibi bir şey var, ama ne olduğunu anlaşılamıyor. İnanılmaz ağrıdan duramıyordu, ağlıyordu, yürüyemez hale gelmişti. Sonra tam vücut MR çekildi. Bizim yıkım günümüz o gündür! MR’ın başındaki doktor, “Sadece bacağında değil, vücudunun her yerinde, en az 22 noktada var!” dedi. Dizimin bağları çözüldü, yere düşecek gibi oldum. Harun’la anladık ki, çocuğumuz bütün bedenini sarmış! Yıkıldık! Ponçik’in ağrılarını durdurmak için morfin verilmeye başlandı. O ara da biyopsi sonuçları geldi, bir kere daha yıkıldık! 8 yaşındaki Ponçik’imizin Lenfoma olduğunu öğrendik!

  RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN BAKABİLİRSİNİZ

  TAM BİTTİ DERKEN NÜKSETTİ

  Kemoterapi sürecini anlatan Ebru Şallı evden tedavi sürecine gelindiğini, ancak bir süre sonar hastalığın tekrar nüksettiğini söylüyor: “…Birdenbire bacağındaki ağrı tekrar başladı Ponçik’in. Tabii hemen hastaneye koştuk, MR çekildi. Kan değerlerine bakıldı, “Lösemi!” dendi”… Ebru Şallı, röportajda kendisinden Pars’a ilik nakli yapıldığını, ancak 5 ay sonra bu kez Lösemi’nin tekrar Lenfoma olarak geri döndüğünü söylüyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz