Diğer
  Ana SayfaFitnessEgzersizin menopoza 4 faydası

  Egzersizin menopoza 4 faydası

  -

  Menopozun kadın için bir son değil tam tersine yeni bir başlangıç noktası olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç: “Menopoza yaklaşan bir kadın, çocukların büyümesi ve evden ayrılması, ebeveynlerin yaşlanması, kariyer yükselmesi ve toplumsal sorumlulukların değişmesi gibi eş zamanlı dönüşümlerle karşı karşıya kalır. İşte tam da bu yüzden stres azaltıcı aktiviteler çok önemlidir. Stres azaltıcı aktiviteler menopoz döneminin başında olan kadın için çok olumlu etkiler ortaya çıkaracaktır.”

  EGZERSİZİN MENOPOZA 4 FAYDASI

  1. Egzersiz menopoz döneminde östrojen kaybının yan etkilerinin azaltılması için en değerli araç. Tutarlı fiziksel aktivite iyi olma hissini, libidoyu, mental ve fiziksel performansı artırıyor. Egzersiz endorfin salınımını artırarak pozitif hissetmeyi sağlıyor.
  2. Menopoz döneminde ideal vücut ağırlığının idamesi koroner arter hastalığı riskini azaltarak kan basıncını düşürüyor, inme riskini azaltıyor.
  3. Yapılan çalışmalar menopoz döneminde yapılan fiziksel egzersizin sıcak basmaları ve gece terlemelerinde önemli düzeyde azalma sağladığını gösteriyor.
  4. Düzenli egzersiz kemikleri güçlendiriyor, kan basıncı ve kolesterolü düşürüyor, kanser riskini azaltıyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz