Diğer
  Ana SayfaİlişkiErkekler ve kadınlarda en sık yaşanan 8 cinsel sorun ve nedenleri

  Erkekler ve kadınlarda en sık yaşanan 8 cinsel sorun ve nedenleri

  -

  Çözülemeyen cinsel sorunlar, toplumun en büyük tabularından olmaya devam ediyor. Bu yüzden en sık karşılaşılan 8 cinsel sorunu mercek altına aldık. Kadınların en sık yaşadığı cinsel sorun nedir? Erkeklerin en sık yaşadığı cinsel sorun nedir? Sertleşmeden, erken boşalmaya, vajinusmustan, cinsel istek azlığına kadar tüm sorunları içeriğimizde bulabilirsiniz…

  Cinsel sorunlar ne yazık ki istismara ve üzerini kapatmaya son derece açık! Üstelik bir de toplumumuzda dile getirilmekten çekinilen bir konu olduğu için bu tür sorunlar yaşayanlar çoğunlukla ya internetten bilimsel olmayan yöntemlere başvuruyor ya da hekime danışmak yerine sorunu işin içinden çıkılmaz noktalara götürebiliyor.

  Acıbadem Bakırköy Hastanesi Üroloji, Cinsel İşlev Bozuklukları Uzmanı Doç. Dr. Enis Rauf Coşkuner, “Cinsellik ile sorunlar, bireysel ve toplumsal bazda, detaylı olarak çözümlenmeli. Bu hem kendi hem de toplumsal sağlığımız için gerekli. Günümüzde ulaşılan bilgi ile varılan en önemli sonuç; insan cinselliğinin karmaşık olduğu ve sorunların tek yönden bakılarak çözülemeyeceği. Yaklaşım multidisipliner olup, bu anlayış ve bilgiye sahip bilim insanları tarafından yönlendirilmeli” diyor.

  Doç. Dr. Coşkuner, günümüzde erkeklerde ve kadınlarda en sık karşılaşılan sekiz cinsel sorunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

  - Advertisement -

  CİNSEL İSTEĞİ ARTTIRAN AFRODİZYAK ETKİLİ TOP 10 BESİN

  ERKEKLERİN EN SIK KARŞILAŞTIĞI CİNSEL SORUNLAR

  • Sertleşme bozukluğu
  • Erken boşalma
  • Cinsel istek azlığı
  •  

  SERTLEŞME BOZUKLUĞU

  Her iki erkekten birinde görülebilen bu sorun; cinsel yaşantının başlamasıyla ortaya çıkabildiği gibi, normal cinsel yaşantısı olan kişide zaman içerisinde de gelişebiliyor. Pek çok erkekte hayatlarının bazı dönemlerinde geçici, o döneme ait sorunların kişide yarattığı değişikliklere bağlı ereksiyon problemleri olabiliyor. Ama bunu ayırt edebilmek için de bazen değerlendirme ve gerekirse tedavi gerekiyor. Ereksiyon konusundaki sıkıntısını bu konuyla ilgili bir uzmana ifade etmiş hastanın çözümsüz kalması mümkün değil. Bazen bu konuyu paylaşabilmek bile tedavi sürecinin önemli bir kısmının kat edilmesini sağlıyor.

  ERKEN BOŞALMA

  Erken boşalma çeşitli toplumlarda yaşla birlikte değişen oranlarda gözleniyor, ortalama her beş erkekten birini etkiliyor. Bu durum, kişinin cinsel yaşantısında giderek büyüyen bir sorun halini alabilirken, eşle olan ilişkiyi zedeleyebiliyor, ereksiyon problemlerine de neden olabiliyor. Erken boşalma, cinsel hayatın başlaması ile birlikte gözlenebildiği gibi normal bir cinsel yaşantı sürdürürken çeşitli nedenlere bağlı sonradan da oluşabiliyor. Sorunun tedavisi için ne kadar erken sürede hekime danışılırsa, çiftin olumsuz etkilenme ihtimali de o oranda azalıyor.

  ERKEN BOŞALMA NEDENLERİ NELERDİR? İŞTE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  CİNSEL İSTEK AZLIĞI

  Erkekte hipoaktif cinsel istek (libido) bozukluğu toplumda sıklığı yüzde 3-50 gibi geniş aralıkta görülen bir sorun. Kişinin cinsel aktivitesinin başlamasından itibaren olabildiği gibi hayatının herhangi bir evresinde de gözlenebilen bu sorun, sadece partnerine yönelik de olabiliyor. Bu nedenle hekimin, bu tip problemi olan bir kişiyi öncelikle iyi dinleyip hangi noktada nasıl bir sorun yaşadığını iyi tespit etmesi büyük önem taşıyor. Tedavisinde biopsikososyal yaklaşım yani kişiyi beden ve ruh bütünlüğü içinde ele alıp kendisiyle ilgili faktörler kadar partner ve çevresini de değerlendirme kapsamında tutmak gerekiyor.

  KADINLARIN EN SIK KARŞILAŞTIĞI CİNSEL SORUNLAR

  • Cinsel istek azlığı
  • Cinsel uyarılma bozukluğu
  • Orgazm bozuklukları
  • Cinsel ağrı
  • Vajinismus

  CİNSEL İSTEK AZLIĞI

  Günümüzde her üç kadından birinde görülen cinsel istek azlığının; tiroit hastalığından diyabete, nörolojik hastalıklardan kullanılan ilaçların yan etkilerine, stres ve yorgunluktan kaygı, depresyon ve kendine güven azlığına dek birçok nedeni var. Partnerin cinsel problemleri ve kendisiyle iletişim kuramamasında yaşadığı toplum ve kültürü ile cinsellikte kadına yüklenen roller de etkili olabiliyor. Dolayısıyla kadında böyle bir sorun değerlendirilirken konu çok yönlü ele alınmalı, incelenmeli, neden veya nedenler ortaya konulmalı. Tedavisinde; hasta eğitiminden başlayıp, hormonal veya hormonal olmayan pek çok ilaç tedavisi ile psikolojik terapi teknikleri gibi farklı seçenekler kullanılabiliyor.

  CİNSEL UYARILMA BOZUKLUĞU

  Sorunun nedenleri arasında medikal durumlar olabildiği gibi, stres, odaklanamama, kaygı, depresyon ve vücut imajı ile ilgili endişeler de bulunabiliyor. Ayrıca partnerin cinsel fonksiyon bozukluğu, ilişkideki monotonluk, cinsellikle ilgili paylaşım eksikliği ve ikili ilişkideki yetersizlik de etkili olabiliyor. Bu nedenle hastanın çok yönlü olarak medikal, cinsel ve psikososyal açıdan değerlendirilmesi gerekiyor. Tedavisinde psikolojik terapiler, hormonal veya hormonal olmayan ilaç tedavileri kullanıldığı gibi, iyi değerlendirilmiş bir hastaya bazı alternatif tedavi yöntemleri de önerilebiliyor.

  ORGAZM BOZUKLUKLARI

  Çok çeşitli faktörler kadında orgazm bozukluklarına neden olabiliyor. Kullanılan ilaçların yan etkileri, diyabet, menopoz, hipotiroidi gibi hastalıklar, ilişki sorunları ve psikososyal nedenler bunlardan sadece birkaçı. Biyolojik etkenler genelde ani başlangıçlara yol açarken, psikoseksüel sebepler daha uzun süreli hatta hayat boyu süren orgazm bozukluklarına neden olabiliyor. Tedavisinde medikal, hormonal, nörofizyolojik ve farmakolojik nedenler araştırılıp dışlandıktan sonra vücut farkındalığı, anatomi üzerine eğitim ile daha çok psikolojik tedavi programları uygulanıyor. Daha zorlu vakalarda psikoanaliz, bilişsel-davranış tedavileri gerekebiliyor.

  CİNSEL AĞRI

  Her 10 kadından biri cinsel ilişki sırasında ağrı hissediyor. Bu ağrı ya vajina girişinde ya da alt batın ve kasıklarda olabiliyor. Kadının ilk cinsel deneyimi ile ortaya çıkabildiği gibi, sonradan da başlayabiliyor. Nedenleri arasında; enfeksiyondan yaşa bağlı cinsel organ değişimine, partnerle yaşanan sorunlardan doğumsal bozukluklara dek birçok unsur bulunuyor. Tedavisinde hastayı dikkatli dinleyip çok yönlü yaklaşım gerekiyor.

  VAJİNİSMUS

  Dünyada pek çok kadının sorunu olan vajinismus, kadında cinsel ilişkiye girme korkusu ile gelişen, alt batın kaslarındaki istemsiz kasılma anlamına geliyor. Bu korkunun gelişmesinde yanlış veya eksik cinsel bilgilerle yetişmenin etkisi büyük. Kişide cinsel istek ve uyarılma açısından problem olmamakla birlikte, cinsel birleşme safhasına ise istemeden engel oluyor.

  SEKS HAYATINIZI TEST ETMEYE NE DERSİNİZ?

  VAJİNİSMUS TEDAVİSİ İHMAL EDİLMEMELİ!

  Üroloji, Cinsel İşlev Bozuklukları Uzmanı Doç. Dr. Enis Rauf Coşkuner “Vajinismus aslında genel anlamda bir çift problemidir. Cinsel ilişkiyi yaşayamayan çift yardım talep etmezse konu giderek erteleniyor. Çift birbirine karşı ilgisiz hale gelebiliyor. Bu sorunu yaşayan kadının partnerinde de cinsel problemler meydana gelebiliyor. Bu sorun, hekime danışıldığında başarıyla tedavi edilebiliyor” diyor.

  8 soruda anorgazmi nedir?

  Sevişmek mi, seks yapmak mı?

  Orgazm nedir? 7 soruda orgazm rehberi  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz