Ana Sayfa İlişki Erken boşalma nedir? Ne anlama geliyor?

Erken boşalma nedir? Ne anlama geliyor?

Cinsellikle ilgili merak edilenlerden biri de erken boşalmaya ilişkin. Peki, erken boşalma nedir? Erken boşalma, “cinsel ilişkilerin en az yarısında, her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesi” olarak tanımlanıyor.

Sık görülen erken boşalma vakaları, vajinaya giriş sırasında ya da girer girmez gerçekleşiyor. Ender rastlanan en şiddetli durumlarda ise herhangi bir penis uyarısı olmadan sadece seksüel uyarıları düşünmek bile boşalmayı tetikliyor. Erken boşalma çiftin isteğinden önce gerçekleştiği için zamanla ilişkilerinde sorunlara yol açıyor.

ERKEN BOŞALMA SÜRESİ NEDİR? *

Türk Androloji Derneği erken boşalma nedir? sorusunu şöyle yanıtlıyor:

Erken boşalmanın sayısal olarak ifadesi erkek cinsel organının kadın cinsel organıyla birleşmesinden sonra boşalma ya da boşalmamak için geri çekmeye kadar geçen zamanın 0,9 (54 saniye) dakikadan az olmasıdır. Bu tanım ağır derecede erken boşalmayı ifade ederken bu sürenin 0,9-1,3 dakika (54-78 saniye) arasında olması muhtemel erken boşalma problemini gösterir

ERKEN BOŞALMA ÇEŞİTLERİ *

Erken boşalma çeşitleri hayat boyu var olan; sonradan psikolojik etkenler, prostat iltihabı ya da hormonal bozukluklar gibi faktörlerle kazanılmış; değişken (zaman zaman normal, zaman zaman erken boşalma), subjektif (kişi gerçekte erken boşalma sorunun sahip değildir ancak öyle olduğunu düşünmektedir) olmak üzere 4 kategoride inceleniyor. 

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here