Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetik sonrası nelere dikkat etmeli?

  Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?

  -

   

  13032014 estetik3Superplast Estetik Cerrahi Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner’in önerileri:

  Burun estetiği ameliyatları ile yüz ve gıdı germe işleminden sonra üç-dört gün soğuk kompres tedavisi uygulanmalı.

  Yağ alma işlemleri sonrasında yağ atılımını hızlandırmak için bol su içmek ve C Vitamini alımını artırmak gerekiyor. Ayrıca ödem atıcı krem veya haplar alınabilir.

  Göz operasyonlarından sonra ise gece yatarken iki hafta boyunca flaster yapıştırılarak şişmenin önüne geçilebiliyor. Karın germe veya liposuction sonrası korse ve varis çorabı kullanılabilir.

  - Advertisement -

  Saç ekimi sonrası tenisçi bandajı kullanımı iyileşmeye yardımcı oluyor. 

  Genel olarak herhangi bir operasyonun beş-yedi gün sonrası dolaşımı hızlandıran masaj yapılabilir, özellikle ılık su içinde masaj tedavileri fayda sağlıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta çok sıcak suyun tehlikeli olabileceği. Su sıcak olursa kanama ve yanığa sebep olabiliyor.

  Tüm operasyonlarda bölgesel dolaşımı hızlandırmak için nazik masaj yapılmalı.

   

  Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Zeybek’in önerileri:

  Estetik ameliyatlar genellikle hastanede uzun süre yatmayı gerektirmediği için evdeki iyileşme süreci önem taşıyor. Her ameliyata göre farklılıklar göstermekle birlikte aşağıdaki genel kurallar her zaman geçerli:

  Yatakta kalmamak, evde ya da dışarıda sık ve hafif yürüyüşler bazı önemli komplikasyonların riskini azaltıyor.

  Başta antibiyotikler ve ödem çözücüler olmak üzere, cerrahınızın verdiği tüm ilaçları saatinde ve gerektiği süre boyunca kullanmalısınız.

  Ameliyat bölgesini birkaç gün boyunca kirletmemeye ve ıslatmamaya özen göstermek ve hijyene dikkat etmek herhangi bir enfeksiyonu önlemek ve yara iyileşmesinin düzgün sürebilmesi açısından gerekli. Eğer evinizde kedi-köpek gibi evcil hayvanlar var ise birkaç gün yakın temastan kaçınmalısınız.

  Ameliyat bölgesini kazara oluşabilecek darbelerden korumalısınız. Bu nedenle küçük çocuğu olanların dikkatli davranmaları gerektiği gibi, kalabalık toplu taşıma araçlarına binerken de dikkatli olunması gerekiyor.

  Bazı ameliyatlar yüz bölgesinde birkaç gün süren morluklar bırakabilir. Bu morluklar kesinlikle güneşten korunmalı. Bu nedenle yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanabilirsiniz.

  Doktorunuzun belirttiği süre dolmadan spora başlamamalısınız.

   

  Deran ÇETİNSARAÇ

  Formsanté Dergisi Şubat 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz