Diğer
  Ana SayfaİlişkiFast food tadında ilişkiler

  Fast food tadında ilişkiler

  -

  Cinsel sorunları saklıyor
  Fast food ilişkiler cinsel sorunları beraberinde getirebilirken varolan sorunların da farkına varılmasını engelleyebiliyor. Örneğin evlilikte cinsel fonksiyon sorunu yaşayan erkekler dışarıda bu sorunu yaşamadıklarını söyleyebiliyor. Çünkü dışarda yasak olan bir ilişki heyecanıyla dürtüler ayakta tutulabiliyor. Ama uzun süreli bir ilişkide cinsel uyarımı yaşamakta güçlük yaşanabiliyor. Kadınlar ilişkinin duygusal boyutuna daha çok önem veriyor ve cinsellik hızlı şekilde geliştiğinde ise duygusal olarak kendi içindeki karşı çıkmalarla ağrılı ve kalitesiz ilişki yaşayabiliyor. Cinselliğe dair suçluluk duygusuyla cinsel isteğin azalması da görülebiliyor. Uzun süreli ilişkiler emek istiyor. Uyumlu bir cinsel yaşantı çiftler arasında hemen oluşmuyor. Çünkü herkesin cinselliği yaşarken tercih ettiği şeyler farklı oluyor. Çiftler cinselliği birbirlerinin isteklerini dikkate alarak yaşıyor. Normal yaşanan ilişkilerde erkekler, partnerinin zevk almasını dikkate alarak boşalmayı geciktirebiliyor çünkü bu ilişkiye karşı sorumluluk duyuyor. Ama bağlanmadığı, tanımadığı, sonrasında ilişki sürmeyeceğini düşündüğü biriyle ilişki yaşadığında kendi doyumuna yöneliyor. Boşalmayı kontrol etme gibi bir çabası olmuyor. Böyle ilişkiler yaşayan erkekler erken boşalma sorunu olup olmadığını bile fark edemeyebiliyor.

  Hızlı şekilde başlayan ilişkilerin sonradan normal bir ilişkiye dönmesi çok da kolay olmuyor. Her iki tarafın da en sondakini en başta yaşaması zorlukların ana nedeni oluyor.

  Yalnızlığı getiriyorcinsellik-temmuz-2012-resim-2
  İster fast food tarzı deyin ister tek gecelik ilişki deyin her ikisi de beraberinde yalnızlığı getiriyor. Bazen tek gecelik ilişkilerin sebebi yalnızlığı paylaşma ihtiyacı da olabiliyor. Çünkü yalnız olduğunu düşünen biri hızlı bir şekilde ilişki yaşamak isteyebiliyor. Bazıları ise sorumluluk duygusundan kaçtığı için bu tür ilişkiler yaşamayı tercih ediyor. Sadece biyolojik ihtiyaçlarla ilişki kurmak gelişmemişlik, olgunlaşmamışlık olarak düşünülebilir. Çünkü normal bir ilişki yaşamak için kişiliğin gelişmiş olması gerekiyor. Bu tür ilişkiler alışkanlık haline geldiğinde ise kişi bir süre sonra kendini ilişki yürütemiyor gibi algılayabiliyor. İlişkide yaşanan duygular hayata bakışı etkiliyor, anlamlandırıyor, daha sonraki ilişkilere bakışı etkiliyor. Yürümeyen kısa süreli ilişkiler yaşandığında ilişkilerin hepsi böyledir deyip, bir sonraki ilişkide de başarısız olunuyor. Çevrede de böyle ilişkiler yaşandığını görmek bu tür ilişkilerin normal olarak algılanmasına neden oluyor.

  Çocuklukta yaşananlara dikkat!
  Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Bu tür ilişkiler yaşayan kişilerin birine bağlanmakla ilgili bir sorunu olabiliyor. Bu durum çocukluğa bile dayanabiliyor. Bir insanın nasıl ilişkiler kuracağının temelleri çocuklukta atılıyor. Kendi ebeveyni ile kurduğu ilişkilerle ilgili oluyor. İlk ilişki anne ile kurulan ilişkidir. Eğer bu ilişki sağlıksız şekilde kurulduysa gelecek yaşamı da etkiliyor. Anne ve babayla olan ilişkide bir hayal kırıklığı, güven kaybı yaşandıysa bu durum kişinin diğer ilişkilerine de yansıyor. Diğer bir neden ise sorumluluk almakla ilgili bir durum. Kişi sabretmeyi, bir şey için emek vermeyi, sürdürmeyi öğrenemediyse dürtülerinin doyumunu geciktiremiyorsa bu da etken olabiliyor. Sosyo kültürel etkiler de olabiliyor. Çevrede böyle ilişkiler yaşanıyorsa bu ilişkiler model alınabiliyor” diyor.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz