Diğer
  Ana SayfaHaberGenç nesillerin “Fikrine Sağlık”

  Genç nesillerin “Fikrine Sağlık”

  -

  Sağlık bilimleri alanındaki gelişmelere katkıda bulunacak gençleri teşvik etmek amacıyla Acıbadem Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi yapılan “Fikrine Sağlık” proje yarışmasında dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllerini aldılar.

  Acıbadem Üniversitesi tarafından düzenlenen ve genç nesillerin sağlık bilimine katkısını amaçlayan “Fikrine Sağlık” Proje Yarışması’na ülke çapında 400’ün üzerinde başvuru yapıldı. Ön elemeyi geçen 115 proje arasından seçilen 10’u ise ödüle layık görüldü.

  Birinciye yüzde 50 burs
  Yarışmada, “Montmorillonit kiline gümüş iyonlarının adsorplanarak antibakteriyel özellik kazandırılması” adlı proje ile İzmir Özel Çamlaraltı Koleji’nden Ege Ak birinci olurken, “Kolajen-Hidroksiapatit ile Kollajen-Polly-Y-Laktik asit yapı iskeletlerinde Osteoblast (MG-63) aktivitesinin karşılaştırılması” adlı proje ile Özel Ege Lisesi’nden Gökçe Nur Cihaner ve Mehmet Can Erata ikinci, “Kanser gelişiminde potansiyel olarak rol oynayan düzenleyici miRNA ağlarının (biyoinformatik aracılığı ile) hesaplanması” adlı proje ile Özel Çakabey Anadolu Lisesi’nden Setenay Sinefin Yalınbaş ve Buğra Felekoğlu da üçüncü oldular. Birincinin 5000 TL, ikincinin 3500 TL ve üçüncünün de 1500 TL ile ödüllendirildiği “Fikrine Sağlık” proje yarışmasında para ödülünün yanı sıra, birinci olan projenin sahibi LYS sonucunda Acıbadem Üniversitesi’ne girmeye hak kazanırsa yüzde 50’li burslu okuma şansına da sahip olacak.

  “Fikrine Sağlık” Proje Yarışması’nda ilk üç dereceyi kazanan öğrencilerin ödülleri Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir tarafından verildi.
  “Fikrine Sağlık” Proje Yarışması’nda ilk üç dereceyi kazanan öğrencilerin ödülleri Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir tarafından verildi.
  “Gelecek iyi yetişmiş gençlerde”
  Düzenlenen ödül töreninde konuşma yapan Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, ilerlemenin araştırma ve geliştirme ile mümkün olabileceği belirterek, Ar-Ge harcamalarına ve eğitime ayrılan kaynak miktarının ülkelerin ekonomik durumuyla eşdeğer olduğuna dikkat çekti. Aydınlar ayrıca, “Günümüzde Türkiye’de bütçeden en büyük pay eğitime ayrılıyor. Ülkemizin geleceği için iyi yetişmiş genç nesiller gerekiyor” dedi. Rektör Prof. Dr. Necmettin Pamir ise, yeni yetişen gençlere sağlık bilimleri alanında bilimsel araştırma yapma güdüsünü kazandırmak istediklerini belirterek, Türkiye’nin bilimsel makalelerinin yüzde 65-70’inin sağlık alanında olduğunu söyledi. Ancak bu orana karşılık Türkiye’nin akademik yayınlara ait dünya sıralamasında geride kaldığını ifade eden Prof. Dr. Pamir, “Çözüm; gençlerin bu konuda teşvik edilmesi, araştırmanın nasıl yapılacağının öğretilmesi ve gençlerin iyi araştırmalara yönlendirilmesiyle mümkün olabilir. ‘Fikrine Sağlık’ projesi de bu noktadan hareketle ortaya çıktı” dedi.

  Ayşegül Uyanık Örnekal

  - Advertisement -

  Formsante Dergisi Haziran 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz