Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsGöz kızarıklığı (pembe göz) Koronavirüs belirtisi mi?

  Göz kızarıklığı (pembe göz) Koronavirüs belirtisi mi?

  -

  Koronavirüs’e dair en bilinen başlıca belirtiler yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı olarak biliniyor. Bu belirtileri hissedenlerin acilen bir doktora danışması gerektiğini söyleyen uzmanlar, Koronavirüs’ün yeni bir belirtisi olduğunu iddia ediyor. ABD’de yapılan bir araştırmada Koronavirüs hastalarında göz akının iltihaplanması ya da göz kızarıklığı olarak bilinen konjektivite rastlandı. Peki göz kızarıklığı (pembe göz) Koronavirüs belirtisi mi? Yapılan araştırmaya birlikte bakalım…

  HER 30 HASTADAN 1’İNDE GÖRÜLDÜ

  Amerikan Oftalmoloji Akademisi, yapmış olduğu araştırmalar sonucunda koronavirüsün şimdiye kadar açıklanmayan bir belirtisinin daha keşfedildiğini duyurdu.

  Akademi, pembe göz olarak tarif edilen konjoktivitin de semptomlar arasında dikkate alınması gerektiğini belirtti. Araştırmaya göre, ABD’de COVID-19 teşhisi konuşan her 30 hastadan 1’inde konjonktivit görüldüğü ifade edildi.

  ABD’li doktorlar, Çin’deki birçok hastaneden toplanan sağlık verilerinin yer aldığı başka çalışmalara da dikkat çekerek, bu araştırmada 1099 koronavirüs hastasının 19’unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

  - Advertisement -

  BU BELİRTİLERE DİKKAT!

  Konjoktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması olarak tarif ediliyor. Uzmanlar konjonktiviti olan kişilerin aynı zamanda ateş ve solunum zorluğu yaşamaları halinde, COVID-19 şüphesi nedeniyle sağlık kurumlarına başvurmaları konusunda uyardı.

  GÖZDEKİ PEMBELİK KORONAVİRÜS BELİRTİSİ Mİ?

  Independent Türkçe‘den Lale Elmacıoğlu’nun haberine göre, Covid-19 ile göz hastalıkları arasında bir ilişki olup olmadığı sorusunu yanıtlayan İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir’den Op. Dr. Süleyman Mesut Karaatlı’ya göre bu durum mümkün.

  Konjonktivit tarzındaki bir göz kızarıklığının Covid-19’un belirtileri arasında yer alabileceği uyarısını yapan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Süleyman Mesut Karaatlı, Vuhan’da koronavirüsü ilk fark edenin de 34 yaşındaki Çinli göz hekimi Li Wenliang olduğunu hatırlattı.

  Süleyman Mesut Karaatlı, sözlerini şöyle sürdürdü:  Göz kızarıklığı, konjonktivit tarzı olduğunda da Covid-19 lehine değerlendirilebilir. Bu konuda nadir de olsa yayınlar var. Gözyaşında da bu virüs (aynen dışkıda bulunduğu gibi) gösterilmiş. Bu hastalık (Covid-19) bize sadece ağız ve burun yoluyla değil, nadiren de olsa göz yoluyla da bulaşabilmektedir. Dolayısıyla lütfen ellerimizi sık sık yıkayalım ve gözlerimize sürmeyelim. Lütfen belli kuralar var artık hepimiz öğrendik, bunlara uyalım.

  TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz