Diğer
  Ana SayfaSağlıkGöz sağlığında 20-20-20 kuralı nedir?

  Göz sağlığında 20-20-20 kuralı nedir?

  -

  Özellikle pandeminin de etkisiyle ekranların karşısında çok daha uzun zamanlar geçirmeye başladık. Bu ekranlar; televizyon ekranı, bilgisayar ekranı veya cep telefonumuzun ekranı olabilir. Ekran karşısında uzun zaman geçirmek göz sağlığı açısından tehlikeler yaratmaktadır. Göz çevresinde yorgunluk hissi veya ağrı hissedebildiğimiz gibi ciddi anlamda aşırı derecede yakına odaklanmakta rahatsızlık yaratabilmektedir.

  Hepimiz çok basit bir kuralla bunun üstesinden gelebiliriz. Bu kurala 20-20-20 kuralı adı verilmektedir. Peki, 20-20-20 kuralı nedir? 20-20-20 kuralı nasıl uygulanır? Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhsin Eraslan yanıtlıyor…

  20-20-20 kuralı

  20-20-20 KURALI NEDİR? NASIL UYGULANIR?

  20 dakika bilgisayarın ya da telefonun başında vakit geçirdikten sonra mutlaka 20 saniye ara vermemiz esasına dayanıyor. Bu 20 saniyelik arada 20 metre kadar uzağa bakabilirsek gözün etrafında hissettiğimiz yorgunluk hissini azaltabilecek basit bir manevra aslında. 20 metre uzağı ayarlamak için pencereden dışarı baktığımızda uzaktaki bir ağacı gözümüze kestirebiliriz. Göz sağlığı için 20 dakika sonrası verdiğimiz 20 saniyelik mola haricinde sıvı alımına da dikkat etmeliyiz. Ayrıca yeşil çay içerek de antioksidan içeriği sayesinde göz kuruluğu için faydalı olacaktır. Bilgisayar ve cep telefonu karşısında göz kırpma refleksi daha az olmaktadır bu durumda gözyaşının göz içerisindeki homojen dağılımını engellemektedir. Bu anlamda 20-20-20 manevrası ve sıvı tüketimi göz sağlığı açısında büyük önem arz etmektedir.

  - Advertisement -

   İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz