Diğer
  Ana SayfaHaberGüzellik yastığı (beauty pillow) nedir? Yüzdeki kırışıklıkları nasıl önler?

  Güzellik yastığı (beauty pillow) nedir? Yüzdeki kırışıklıkları nasıl önler?

  -

  Güzellik yastığı (beauty pillow) ya da anti-aging yastıklar, son zamanların en merak edilenleri arasında yerini alıyor. Masallar artık gerçek oluyor. Uyudukça daha da güzelleşebilirsiniz. Nasıl mı? Ortopedi ve kozmetik uzmanlarının iş birliği ile geliştirilen antiaging etkili yastıklar, yaşlanma karşıtı teknolojisi ile zamanla uykunun neden olduğu yüz kırışıklıklarını ve sabah şişliklerini azaltmaya yardımcı oluyor. Son dönemde adını Kim Kardashian, Gisele Bündchen gibi ünlülerin kullanmasıyla duyduğumuz antiaging vadeden bu yastıkları uzmanına sorduk.

  Yazı: Eda Şeftalicioğlu

  Klasik bir yastıkta uyurken cildimiz kırışıp buruşabiliyor. Güzellik veya antiaging yastığı adıyla sunulan bu uyku ekipmanı, klasik yastıkların aksine yüzün şeklini alarak gece boyunca cildimizi onarıp güzelleştirmeye yardımcı oluyor. Peki, Güzellik yastığı (beauty pillow) nedir? Güzellik yastığı (beauty pillow) kırışıklığı nasıl önler? Son dönemde adını sıkça duyduğumuz bu yastıklar ile merak ettiklerimizi Prof. Dr. Yelda Kapıcıoğlu’na sorduk, bizler için cevapladı.

  UYKUDA YÜZÜMÜZ KIRIŞIR MI?

  Yan veya yüzüstü şekilde uyuma sırasında kafa ağırlığının basıncı ve yastığın baskısı ile yüz derisi ve tüm dokularında gerilme, sıkışma ve çekilme gibi mekanik kuvvetlerine maruz kalır. Bu durumun devamlılığı uyku çizgilerine neden olur ve eğer önlem alınmazsa uyku kırışıklığı kalıcı hale gelir. Artık uyku sırasında yüz deformasyonunu en aza indirecek şekilde tasarlanmış özel yastıklar mevcut. Bu yastıklara antiaging, anti-kırışıklık veya güzellik yastığı da deniliyor.

  GÜZELLİK YASTIĞI (BEAUTY PİLLOW) YASTIĞI NEDİR?

  Özel sünger yapısı ve tasarımı ile (yastığın her iki yanında veya ortasında kafa yapısına uygun çukurluğu olan) ergonomik olarak destekleyici, yan uyumaya izin veren, yüzün yastığa temasını en aza indiren özellikteki yastıklar.

  - Advertisement -

  NASIL KULLANILIYOR?

  Hangi yana yatmak istiyorsanız kenarlardaki çukurluğa başınızı yerleştirerek veya sırt üstü yatacaksanız ortadaki çukura yerleştirerek kullanabilirsiniz.

  KULLANIMINDA NE GİBİ FAYDA SAĞLARIZ?

  Yan yatışlarda oluşan uyku çizgilerini önlemeye ve varsa çizginin gerilemesine yardımcı oluyor. Daha rahat ve ergonomik uyku sağlıyor. Kılıfındaki ipek yapısı cildin rahatlamasına yardımcı oluyor.

  GÜZELLİK YASTIĞI YÜZDEKİ KIRIŞIKLIĞI NASIL ÖNLÜYOR?

  Ergonomik yapısı sayesinde başın uyku sırasındaki yaklaşık 5 kg olan ağırlığını yastık çukurunun kenarı boyunca dağıtarak yüze ve yanağa olan basıncını engelleyerek kırışıklık oluşumunu engelliyor.

  YASTIĞIN İÇERİĞİNDEKİ MATERYAL NEDİR?

  Bu tür yastıklar, özel visko teknik alerjik olmayan sünger ve ipek kılıf ile tasarlanıyor.

  BOYUN FITIĞI VE BOYUN AĞRILARI İÇİN ETKİSİ VAR MI?

  Ergonomik olarak tasarlanan, hem yan hem sırt üstü yatışlarda omuz boyun boşluğunu dengeleyen özelliği nedeniyle boyun sağlığı açısından koruyucu rahatlatıcı olabiliyor.

  YASTIK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  Doğru ve doğal malzeme ve uyku fizyolojisi insan vücudu ergonomisine uyumlu özellikte yastıkları tercih etmeliyiz. Eğer boyun bölgesinde rahatsızlık var ise öncelikle mutlaka doktorunuza muayene olup tavsiyeleri doğrultusunda yastık seçimi yapmalısınız.

  GÜZELLİK YASTIĞIYLA KULLANILMASI GEREKEN BİR ÜRÜN VAR MI?

  Güzellik yastıklarının ipek veya yumuşak saten kılıf ile kullanılması etkinliği arttırır.

  Güzellik yastığı (beauty pillow)

  Uykuda güzellik için yapabileceğimiz başka bir öneriniz var mı?

  Uyumadan önce mutlaka cilt temizliği, cilt yapısına göre serum ve ardından nemlendirici ve göz çevresi kremlerini kullanma çok önemli.

  Güzellik yastığının dışında göğüs, bacak vb başka bakım yastığı var mı?

  Yan uyku sırasında özellikle kadınlarda daha belirgin olan dekolte ve göğüs arası uyku kırışıklığı olabiliyor. Bu bölge için tasarlanmış göğüs arası baskıyı azaltan kırışıklığı önleyen ön tarafı minik yastıkçıktan oluşan sütyenler veya yapıştırılan silikon örtüler mevcut.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz