Diğer
  Ana SayfaHaberKartal deprem riski ve deprem tehlike haritası

  Kartal deprem riski ve deprem tehlike haritası

  -

  Ülkemiz topraklarının büyük bir kısmı deprem tehlikesi altında yer alıyor. En son Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremin ardından gözler Marmara Bölgesi’ne çevrildi. Uzmanlar, Marmara Denizi’nden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın olası bir depremde İstanbul’da büyük bir hasar bırakacağını söylüyor. Bu sebeple İstanbul’un ilçelerinde deprem risk oranı merak ediliyor. Bu merak edilen bu ilçelerden biri de Kartal… Peki, Kartal deprem riski nedir? İşte İBB’nin yayınladığı Kartal deprem riski ve olası deprem kayıp tahminleri kitapçığı…

  KARTAL HAKKINDA

  Kartal ilçesi, İstanbul iline bağlı; batıda Maltepe, kuzeyde Sancaktepe, kuzeydoğuda
  Sultanbeyli ve doğuda Pendik ilçeleriyle komşu ve 38.54 km2 yüz ölçümüne sahiptir. İlçede 21 mahalle bulunmaktadır (Yakacık ikiye bölündüğü için). TÜİK 2019 verilerine göre ilçenin nüfusu, 470.676’dır.

  KARTAL DEPREM RİSKİ

  Kartal ilçesine ait tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz: Kartal deprem riski

  Kartal Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı’nda yer alan bazı detaylar…

  - Advertisement -

  KARTAL İLÇE YOĞUNLUĞU

  Kartal’da nüfusun en yoğun olduğu mahalleler; Hürriyet, Uğur Mumcu, Atalar ve Karlıktepe olarak görülmektedir. Nüfusun en az olduğu mahalleler ise; başta Aydos devlet ormanı,  Kordonboyu ve Yukarı olarak görülmektedir.

  Kartal deprem riski

  İlçe Nüfus Bilgileri

  TÜİK 2019 verilerine göre ilçenin nüfusu, 282.488’dir. İstanbul İli Olası Deprem Kayıp
  Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019) kapsamında olası bir deprem sonucu oluşacak
  can kaybı ve yaralanma sayılarını analiz edebilmek için, iki farklı nüfus senaryosu ele alınmıştır.

  Bunlardan ilki, en kötümser senaryo olarak da kabul edilen “gece nüfusu” senaryosudur.
  Bu senaryoda, tüm il genelindeki kayıtlı nüfusun, kayıtlı olduğu hanede bulunduğu kabul
  edilmiştir. Diğer senaryo ise “gündüz nüfusu” senaryosudur ve bu senaryoya ait nüfus verisi, insanların günlük şehir hayatındaki aktiviteleri dikkate alınarak üretilmiştir.
  En kötümser senaryo olarak ifade edilen “gece nüfusu” senaryosuna ait ilçe bazlı nüfus
  dağılımı Şekil 3-12’de gösterilmiştir.

  7.5 SENARYO DEPREMİ İÇİN KARTAL BİNA HASAR TAHMİNLERİ

  Olası 7.5 şiddetindeki bir depremde en fazla bina hasarı alacak ilk 3 mahalle sırasıyla; Orhantepe, Hürriyet ve Yunus olarak görülmüştür.

  Kartal deprem riski ve olası depremde hasar durumu

  7.5 ŞİDDETİNDE OLASI DEPREM İÇİN KARTAL CAN KAYBI- YARALANMA TAHMİNLERİ

  Kartal deprem riski ve olası depremde can kaybı sayısı

  İSTANBUL OLASI DEPREM KAYIP TAHMİNLERİ KİTAPÇIĞI

  Öte yandan 2020 yılında İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından, “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” çıktıları özelleştirilmiş ve ilçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılmış ve İstanbul’un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretilmişti. 2020 tarihli çalışmada İstanbul’daki 39 ilçeye ait deprem tehlike ile kentsel üst yapı ve alt yapı unsurlarının deprem risk analizlerini üretmek amacı ile ilçelere özel analizler ve haritalamaları yapılmıştı.

  İBB’nin 2020 yılında 39 ilçe için hazırladığı ‘Olası deprem kayıp tahminleri kitapçığında her ilçe için deprem senaryoları, bina hasarı ve can kaybı gibi analizleri yer alıyor.

  RAPORLA İLGİLİ NOT

  Kitapçıkta sunulan sonuçlar tekil binaların deprem performansı ile ilgili bilgi içermiyor.

  Çalışmayla ilgili şu not da düşülüyor: Bu çalışmada İstanbul ili olası deprem kayıp tahminlerinin güncellenmesi projesi 2019 kapsamında 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu için elde edilen kayıp tahminleri ilçeler için özelleştirilmiş; her için için üst yapı ve altyapı hasarları, can kaybı ve yaralı sayısı tahminleri, yol kapanma analizleri, geçici barınma ihtiyaçları hesaplanmış ilgili haritalar üretilmiştir. Projede ve kitapçıklarda sunulan kayıp tahminleri, deprem mühendisliği literatüründe yer alan analitik çalışmalar veya depremlerde yaşanmış deneyimlerden yararlanarak oluşturulmuş ampirik modellere dayanmaktadır. Bu modeller tüm istatistiksel modellerde olduğu gibi kabullere dayanmakta ve çeşitli belirsizlikler içermektedir. Sunulan sonuçlar kullanılan modellerden elde edilen ortalama değerlerdir. Gerçek bir depremin yaratacağı kayıpların bu raporda sunulan sonuçlardan farklı olması kaçınılmazdır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz