Diğer
  Ana SayfaSağlıkKendinize iyi bakın uzun yaşayın!

  Kendinize iyi bakın uzun yaşayın!

  -

  saglik-2-temmuz-2012-resim-3HAREKET EDİN
  ● Aylık adet periyodunuzun kalori yakmanız üzerinde etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Adet döneminizden bir hafta önce yüzde 30 oranında daha fazla kalori yakabiliyorsunuz. Bu dönemde bol bol bisiklet çalışabilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Adetten bir hafta sonra ise östrojen seviyeniz oldukça düşük oluyor ve bu durum daha az yağ yakmanıza neden oluyor. Bu dönemde ise yoga yapabilirsiniz.

  Egzersiz yaparken nefesinizi tutmamalısınız. Derin, rahat bir nefes alın çünkü derin nefes almak ciğerlerinizin kapasitesinin artmasını sağlıyor ve böylece vücudunuza daha fazla oksijen girmiş oluyor. Bu da egzersiz yaptığınızda daha iyi sonuç almanıza yardımcı oluyor.

  JİNEKOLOĞU İHMAL ETMEYİN
  ● Birçok kadın klamidya enfeksiyonu tehlikesi altında olduğunun farkında bile olmuyor. Çünkü bu enfeksiyonun belirtisi hemen anlaşılmıyor. Tedavi edilmediğinde kısırlığa neden olan klamidyadan korunmak için cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak gerekiyor. Eğer uzun süreli bir ilişkiniz varsa ve doğum kontrol hapı ya da diğer yöntemlerle korunmayı tercih ediyorsanız partnerinizle birlikte düzenli olarak kontrol yaptırmalısınız.
  ● Eğer adet döneminiz çok ağrılı oluyorsa ya da cinsel ilişki sırasında acı duyuyorsanız endometriozisden (çikolata kisti) şüphelenmelisiniz. Endometriozis rahim iç tabakasında bulunan ve her ay adet kanaması şeklinde dışarıya dökülen hücrelerin rahim dışında bir yere yerleşmesi olarak tanımlanıyor. Tedavi edilmediğinde ise kısırlığa yol açabiliyor. Eğer belirtiler varsa geç olmadan bir uzmana başvurmalısınız.
  ● Rahim ağzı kanserinden korunmak için her yıl smear testi yaptırmak gerekiyor. Bu test sonucunda çıkan normal olmayan hücreler mutlaka kanser habercisi olmasa da gözlemlenmesi erken teşhis için önem taşıyor.
  ● Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra beklemeniz gerekmiyor. Çünkü hapla alınan kimyasallar vücuttan hemen atılıyor. Yani hapı çarşamba günü bırakıp cuma günü hamile kalabilirsiniz.

  GÖZLERİNİZİ KORUYUN
  ● Güneş gözlüğü seçerken CE işaretinin olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu işaret UV ışınlarının yüzde 99’undan koruduğunu gösteriyor.
  ● Kontakt lens mi kullanıyorsunuz? O zaman düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Kirli lensler gözlerinizin enfeksiyon kapmasına, bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
  ● Göz kontrolü çoğunlukla atlanıyor. Oysa gözlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeli ve retinanıza baktırmalısınız. Retinadaki damarlarda tespit edilen değişiklikler çoğu zaman yüksek tansiyon ve diyabet hastalığının belirtisi olabiliyor.
  ● İleri yaşlarda görülen yaşa bağlı maküler bozulma (ARMD) retinanın merkezinde bulunan detaylı görmeyi sağlayan makülayı aşamalı olarak etkileyen bir hastalık. Bu hastalığın oluşmasını önlemek için ise lutein içeren gıdalardan bol bol tüketmelisiniz. Unutmayın, lutein en çok ıspanakta bulunuyor.

  Nilgün YILDIZ

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Temmuz 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz