Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıVücudunuzdaki keratin seviyesini artıran 10 yiyecek

  Vücudunuzdaki keratin seviyesini artıran 10 yiyecek

  -

  Keratin saçınızda, cildinizde ve tırnaklarınızda bulunan yapısal bir protein türüdür. Özellikle, cildinizin yapısını korumak, yaraların iyileşmesini kolaylaştırmak, saç ve tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü uzamasını sağladıkları için önemlidir.

  Keratin takviyelerinin genellikle saç dökülmesini önlemeye, tırnaklarını uzamasını hızlandırmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Ancak, bol miktarda sağlıklı gıda tüketimi de keratin alımınızı doğal olarak sağlayabilir.

  VÜCUDUNUZDA KERATİN ÜRETİMİNİ SAĞLAYAN 10 YİYECEK

  • Yumurta
  • Soğan
  • Somon
  • Tatlı patatesler
  • Ay çekirdeği
  • Mango
  • Sarımsak
  • Lahana
  • Sığır karaciğeri
  • Havuç

  YUMURTA

  Yumurta yemek, keratin üretiminin doğal olarak arttırmanın harika bir yoludur. Aslında, keratin sentezinde yer alan temel bir besin olan büyük bir biyotin kaynağıdırlar. Tek bir pişmiş yumurtada, 10 mikrogram besleyicilik vardır.

  Dahası, yumurta proteini, 50 gramlık büyük bir yumurtada paketlenmiş 6 gram protein ile keratin üretimini destekler.

  Bu her yerde bulunan gıdada selenyum, riboflavin ve A ve B12 vitaminleri vardır.

  - Advertisement -

  SOĞAN

  Soğanlar sadece en sevdiğiniz yemekleri tatlandırmakla kalmaz, aynı zamanda keratin üretimini hızlandırmak için de harikadırlar.

  Soğanlar, vücudunuzun keratinin bir bileşeni olan L-sistein adlı bir amino aside dönüştürdüğü bir bitki antioksidanı olan N-asetilsistein açısından özellikle yüksektir.

  Bu gıda, ayrıca sağlıklı saç köklerinin korunması için gerekli olan temel bir mikro besin olan folatı sağlar.

  SOMON

  Somon, 85 gramlık bir porsiyonun başına yaklaşık 17 gram protein taşır.

  Aynı zamanda keratin üretimini destekleyen bir diğer önemli besin maddesi olan mükemmel bir biyotin kaynağıdır. Sadece 85 gram konserve somon, 5 mikrogram veya günlük ihtiyacın %17’sini içerir.

  Bu balık ayrıca, saç hızlıca uzamasını, saçı gürleştirmeye ve takviye şeklinde kullanıldığında saç dökülmesine karşı korumada yardımcı olduğu gösterilen bir tür kalbe dost bir yağ olan omega-3 yağ asitleri bakımından da yüksektir.

  TATLI PATATESLER

  Tatlı patatesler en renkli sebzelerden biri olmasının yanı sıra son derece besleyicidirler ve keratin üretimini desteklemede harikadırlar.

  Özellikle provitamin A karotenoidlerinde yüksektirler. Beta karoten gibi Provitamin A karotenoidleri vücutta A vitaminine dönüştürülür.

  Orta boy bir tatlı patates (yaklaşık 150 gramdan) 1,150 mikrogram, ki bu günlük ihtiyacın %100’ünden fazlasıdır, provitamin A sağlar. A Vitamini, keratin sentezini destekler ve cilt ve saç sağlığı için gereklidir.

  Bu portakal kökü sebzesinin her porsiyonunda, doyurucu dozda potasyum, manganez ve B6 ve C vitaminleri bulunur.

  AY ÇEKİRDEĞİ

  Ay çekirdeği tohumları lezzetli ve doyurucudurlar.

  Ayrıca keratin üretimini desteklemek için hem biyotin hem de protein açısından harika bir kaynaktır. Sadece 1/4 fincan (yaklaşık 35 gram) 7 gram protein ve 2,6 mikrogram biyotin içerir ki bu günlük ihtiyacın %9’unu sunar.

  Dahası, bu tohumlar E vitamini, bakır, selenyum ve pantotenik asit de dahil olmak üzere çeşitli diğer mikrobesleyiciler açısından zengindir.

  MANGO

  Güney Asya’ya özgü mango, keratin sentezini desteklerken diyetinize ekstra besinleri sıkıştırmanın lezzetli bir yoludur.

  Özellikle, bu tropik çekirdekli meyve, her bir kapta (165 gram) 89 mikrogram yani günlük değerin yaklaşık %10’unu provitamin A ile doludur.

  Mango, C vitamini ve folat gibi cilt ve saç sağlığı için diğer bazı önemli besleyiciler açısından da yüksektir.

  keratin

  SARIMSAK

  Soğanlara çok benzer şekilde, sarımsakta bol miktarda N-asetilsistein bulunur, bu da vücudunuzun L-sistein’e (keratin içinde bulunan bir amino asit) dönüşmesini sağlar.

  İnsanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı araştırmalar sarımsağın cilt sağlığına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bir deneyde, sarımsak özütünün keratin üretiminden sorumlu keratinosit hücrelerini ultraviyole hasarından koruduğunu buldu.

  Deneyler ve hayvan üzerindeki çalışmaları ayrıca, bu popüler sebzenin yara iyileşmesini destekleyebileceğini, mikrobik enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatabileceğini düşündürmektedir.

  Sarımsak ayrıca manganez, B6 vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok faydalı mikro besin içerir.

  LAHANA

  Lahananın etkileyici bir besleyici bir besin tablosu bulunmaktadır.

  Bu yeşil yapraklı sebze keratin sentezini desteklemek için iyi bir provitamin A kaynağıdır ve günlük ihtiyacın yaklaşık %6’sı olan sadece 21 gramlık ölçeği olan bir kapta 50 mikrogram içerir.

  Aynı zamanda, antioksidan oranını ikiye katlanan ve suda çözünür bir besin olan harika bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamin aynı zamanda cildinizin gücünü, yapısını ve elastikiyetini koruyan bir protein türü olan kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

  SIĞIR KARACİĞERİ

  Sığır karaciğeri, en konsantre biyotin kaynaklarından biridir ve keratin üretimini doğal olarak artırmak istiyorsanız, onu harika bir seçenek haline getirir.

  Aslında, 85 gram pişmiş sığır karaciğeri 31 mikrogram biotin içerir ve günlük ihtiyaçlarınızın %103’ünü karşılar.

  Ayrıca, aynı miktarda sığır karaciğeri, bol miktarda 24.5 gram protein ve 7.960 mikrogran A vitamini sağlar ki bu günlük değerin %884’ü gibi bir orana tekabül eder.

  Sığır karaciğeri ayrıca B12 vitamini, folat, riboflavin ve demir gibi diğer birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

  HAVUÇ

  Havuç, kereviz, maydanoz ve yaban havucu ile yakından ilişkili, oldukça besleyici bir kök sebzedir.

  Özellikle havuç, 128 gramlık doğranmış bir kapta 1.070 mikrogram ile provitamin A bakımından yüksektir. Bu, günlük değerin %100’ünden fazladır.

  Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek için kolajen sentezini destekleyen C vitamini ile yüklüdürler ki bu vitamin yara iyileşmesine yardımcı olur, iltihabı hafifletir ve cilt hasarına karşı korur.

  Ayrıca havuçta bol miktarda biotin, B6 vitamini, potasyum ve K1 vitamini bulunur.

  Kısaca, keratin, saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığını artıran bir protein türüdür. Protein, biyotin ve A vitamini dahil olmak üzere keratin sentezi için birkaç spesifik besinle sağlanabilir. Bu besinler açısından zengin gıdalarla dolu dengeli bir diyet, vücudunuzdaki keratin üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

  Bu gıdalar sadece saç, cilt ve tırnak sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda diğer birçok faydalı besleyici ögeler açısından da zengindir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz