Diğer
  Ana SayfaFitnessKick Boks'a başlamanız için 6 neden ve faydaları

  Kick Boks’a başlamanız için 6 neden ve faydaları

  -

  Kick boks’u bir süredir takip ediyor, yapmak için hevesleniyorsunuz… Ancak başlamak için bir türlü adım atamıyorsunuz. Merak etmeyin bu altı maddeyi okuduktan sonra hemen işe koyulacaksınız!

  Kick boks her ne kadar bir dövüş sanatı olsa da son yıllarda fitness salonlarında en çok tercih edilen egzersizlerden biri. Kökeni Uzakdoğu olan bu dövüş ve savunma sanatının çıkış noktası ise Amerika. İyi bir kardiyo egzersizi olmasıyla bilinen kick boks, bunun yanında bedensel ve ruhsal rahatlamanın etkisiyle birçok avantajlı durumu da beraberinde getiriyor. Siz de bu avantajlardan yararlanmak için kick boks’a başlayabilir, yeni bir siz yaratabilirsiniz. Yeteri kadar motivasyonunuz olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin, bu altı madde size rehberlik edecek…

  KİCK BOKS’A BAŞLAMANIZ İÇİN 6 NEDEN

  KALORİ YAKIMI

  En az 10 dakikalık ısınma egzersiziyle başlayan kick boks’ta, temelde yağ ve kalori yakmaya yönelik bir tutum sergileniyor. Kum torbasına vurmadığınız süre içerisinde bile yerinizde zıplayarak kontrol altına aldığınız bedeniniz, kalori ve yağ yakarak forma girmenizi sağlıyor. Bir saatlik kardiyo kick boks egzersizinde kaç kalori harcayabileceğinizi biliyor musunuz? Cevap verelim: 600 kalori! Yaktığınız kalorilerin yanı sıra kalp ve solunum yollarınız da iyileşme gösteriyor. Bir yandan da kas dokunuz kendini yenileyerek dayanıklılığınızı artırıyor.

  DENGE, KONTROL, SAVUNMA… 

  Günlük koşturmacada farkına varmasak da aslında bu üç maddeye çok ihtiyacımız oluyor. Oluşabilecek ufak ya da büyük kazalara kusursuz bir refleksle karşı gelmeyi kick boks çalışarak engelleyebilirsiniz. Ya da kendinizi korumanız gerektirecek tehlikeli durumlarda karşınızdakine meydan okuyabilirsiniz. Korunmanız gereken kişiyi sadece birkaç ufak tüyo ile etkisiz hale getirebilecek noktaları kick boks dersinizde öğrenebilirsiniz.

  HERKES YAPABİLİ

  Kick boks’a başlamak için kusursuz ve fit bir vücuda sahip olmanız gerekmiyor. Amacınız öyle olmak olduğu sürece sıkıntı yok… Kendinize belirlediğiniz hedef doğrultusunda sıkı ve düzenli bir çalışma programı uyguladığınızda zaten iyi bir vücuda kavuşmayı başarabileceksiniz. Motivasyonunuzu her daim en üst seviyede tutmak için kick boks’la forma girmiş ünlülerin görünümlerinden yardım alabilirsiniz. Bu sizi hem kick boks’a karşı sadakatli kılacak hem de hayalini kurduğunuz vücuda kavuşmanız için emek harcamanız gerektiğini hatırlatacak.

  - Advertisement -

  STRES SAVAR 

  Yeteri kadar yoğun, stresli bir işe sahipsiniz ve etrafınızda sizi iyi hissettirecek iyi bir şeyler bulamıyorsunuz. İyi hissetmenizin tek çaresinin de işin getirdiği stresten arınmak olduğunu düşünüyorsunuz. O halde sizi kick boks dersine doğru alalım! Kum torbasına attığınız tekmelerin, yumrukların sizi nasıl rahatlatacağını tahmin bile edemezsiniz. Kafanıza taktığınız şeyleri tam orada, kum torbasına attığınız yumrukta bırakıp, hayatınıza enerjik ve zinde bir şekilde devam edebilirsiniz.

  TÜM VÜCUT ÇALIŞIYOR 

  Kick boks bol hareketli bir yağ yakma egzersizi olduğundan bir tek bacaklarınızı ya da kollarınızı çalıştırmıyor. Karın, bacak, omuz, kol ve sırt… Bütün vücudunuz iş başında oluyor. Böylece bölgesel olarak çalışmanıza da gerek kalmıyor. Siz farkında olmadan vücudunuzun her yeri çalışmış oluyor.

  ÖZGÜVENLİ VE SEKSİ 

  Hangi kadın daha özgüvenli ve seksi bir duruş sergilemeyi istemez ki? Yaptığınız kick boks egzersizleri her ne kadar erkeksi ve sert bir duruş sergiliyor gibi gözükse de işin sonucunda elde ettiğiniz görünüm tam tersini gösterecek. İçinde barındırdığı core egzersizleriyle bel bölgenizi şekillendirecek, kum torbasına attığınız her tekmede daha sıkı bacaklara sahip olmanızı sağlayacak kick boks, postürünüzde de gözle görülür değişiklikler olmasına yol açıyor. Çünkü kendinizi içerden iyi hissetmeye başlayacaksınız. Siz iyi hissettikçe özgüveniniz artacak, herkesin ve her şeyin karşısında dimdik durmayı başaracaksınız.

  Kick Boks'a

  ÜNLÜLERDEN KİMLER KICK BOKS YAPIYOR? 

  ● ANGELINA JOLIE

  ● EVA MENDES

  ● KELLY BROOK

  ● LINDSAY LOHAN

  ● ADRIANA LIMA

  Kick boks’a başlamadan önce… 

  HEDEF BELIRLEYİN 

  Bu aktiviteye başlamadan önce ne istediğinizi iyi bilmeniz gerektiğini hatırlayın. Amacınız yağ yakmak, ruhunuzu iyileştirmek ya da sadece savunma amaçlı, belki de hepsi olabilir… Amacınız doğrultusunda doğru adımlarla ilerleyebilmek adına nasıl bir “siz”e kavuşmak istediğiniz büyük önem taşıyor.

  DOĞRU EĞİTMENİ BULUN

  Hedefinizi belirlediğinizi varsayalım… Şimdi sıra sizi en iyi şekilde yönetecek bir eğitmen bulmakta. Kişisel eğitmenle çalışmak istiyorsanız bu kişinin kick boks eğitimini başarıyla tamamlamış biri olmasına özen gösterin. Birlikte çalışacağınız kişinin kick boks hakkında temeli sağlam bilgi ve birikime sahip olmasına dikkat edin.

  BESLENMEYE DİKKAT 

  Egzersiz yaparken beslenmenize de dikkat etmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak kick boks yoğun bir kardiyo programı içerdiği için bu duruma iki kere daha önem vermeniz gerekiyor. Protein alımına özen gösterip, yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.

  EKİPMANI HAZIRLAYIN 

  Eldivenler, bandajlar, çoraplar ve şortlar hazır mı? Evet, kick boks için öncelikli olarak bunlara ihtiyacınız olacak. Ancak bu ekipmanı edinmeden önce eğitmeninizden de görüş almanızda fayda var. Böylece doğru araç gereçleri almanızı sağlayacak yerlere yönlendirilebilirsiniz.

  Formsante 2016 – Şubat sayısı
  Elif Gürsoy  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz