Ana Sayfa Beslenme & Diyet Kış sebzeleri ile ayda 5 kilo verin

Kış sebzeleri ile ayda 5 kilo verin

➭ Karaciğer dostu KEREVİZ
Yoğun lif içeriği olan kerevizin faydaları saymakla bitmiyor. B vitamini ve demir zengini olan bu kök sebze; karaciğeri temizliyor, unutkanlığı gideriyor, sinirleri gevşetiyor, idrar söktürüyor, böbrekleri çalıştırıyor, anne sütünü artırıyor, tansiyonu düşürüyor, romatizmaya iyi geliyor, antioksidan etkisi ile vücudu temizliyor, yoğun lif içeriği ile sindirim sistemini rahatlatıyor ve kolesterolü düşürüyor.
Nasıl tüketeceğiz? Kerevizin yaprakları ile birlikte tüketilmesi öneriliyor. Çiğ salata olarak tüketilebildiği gibi yemeği ya da çorbası da yapılan kerevizin yaprakları da baharat olarak eklenebiliyor.

SOĞAN&SARIMSAK
Sosyal hayatta zorluk yaşamamak için gün içinde uzak durduğumuz soğan ve sarımsak aslında kış aylarında mikroplardan korunmak için ilk başvurmamız gereken sebzeler ve içerikleri saymakla bitmiyor.
Soğan A, B ve C vitaminleri ile fosfor, iyot, kükürt gibi antibiyotik özelliği olan minerallerden zengin bir sebze. Kalp hastalıkları, prostat, sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, romatizmalar, eklem rahatsızlıkları, cilt hastalıkları ve mide rahatsızlıklarında olumlu etkiler gösteren soğan vücutta biriken suyu ve üreyi atmaya yardımcı olduğu için tansiyonu düşürüyor. Soğan ayrıca pankreas tembelliğini gidererek yüksek kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor. Karaciğeri, sindirim sistemini, bağırsakları temizleyen soğanın, çiğ ya da çok az pişmiş tüketilmesi öneriliyor.

Sarımsak Tansiyonu düşürüyor, kan pıhtılaşmasını azaltıyor, kan yağlarını dengede tutuyor ve böylece kalp damar hastalıklarından koruyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak cildi temizliyor ve kanserlerden koruyor. Koku sıkıntısı yaşamamak için sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş sarımsak tüketilmesi öneriliyor.

subat-2012-diyet-resim-6Havucu tıraşlamayın
Bugüne kadar havucu tıraşlayarak tüketenlerdenseniz bu bilgi sizi şaşırtacak; içeriğindeki besin değerlerinden tam olarak faydalanmak için havucun kesinlikle tıraşlanmaması, uzun süre suda bekletilerek ve gerekirse sebze fırçası kullanılarak temizlenmesi gerekiyor. Piştiğinde şeker içeriği yükseldiği için korkulan havucun gönül rahatlığı ile tüketilebileceğini belirten Diyetisyen Sema Mamak, “Koca bir salataya ya da bir yemeğe ancak bir ya da iki havuç ekliyoruz. Kilolarca tüketmediğimiz için havuçtan korkmaya gerek bulunmuyor. Kilo alıyorsak havucu değil, kendimizi aç bırakmayı ya da yediğimiz çikolatayı suçlayalım” diyor. İçeriğinde bol miktarda bulunan A vitamini göz fonksiyonlarına, cilt sağlığına, damar sertliğine ve kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor. Her gün iki orta boy havuç tüketmek karaciğeri temizliyor, akciğer kanserinden koruyor.

YANLIŞ SORULARA DOĞRU CEVAPLAR
Diyetisyen Sema Mamak, herkesin merak ettiği ve yanıtından tam emin olamadığı soruları cevapladı.

Kışın bol bol portakal suyu içmek fayda sağlıyor mu?
Portakalı tek başına tüketemiyorsanız taze sıkılmış portakal suyu bir tercih olabilir ancak C vitamininin havayla buluştuğunu, posasından yararlanamadığınızı unutmamanız gerekiyor. Aç karnına portakal suyu içmek vücudun direkt basit şekerle karşılaşmasına, insülinin hızlı yükselip hızlı düşmesine neden oluyor. Eğer 300 cc’lik portakal suyu tüketiyorsanız, günlük meyve ihtiyacınızın tamamını karşıladığınızı ve fazlasının size kilo aldıracağını aklınızda bulundurun. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here