Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsCovid-19'da mutasyonlu virüs belirtileri nelerdir? İşte yeni belirtiler...

  Covid-19’da mutasyonlu virüs belirtileri nelerdir? İşte yeni belirtiler…

  -

  Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla yayılarak hayatı etkilemeyi sürdürüyor. Vaka sayılarının yükselmesi ve hastalığın yeni varyant ve mutasyonlarının çıkmasıyla birlikte halk arasında kafa karışıklığı da oluşabiliyor. Peki, mutasyonlu virüs belirtileri neler? Mutasyonlu virüs belirtileri ile normal virüs belirtileri arasındaki farklar neler? Medical Park Gebze Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Bedi Nafile, koronavirüste (Covid-19) en son tespit edilenler de dâhil olmak üzere tüm belirtiler ve mutasyona uğramış yeni virüs hakkında önemli bilgiler paylaştı.

  Korona virüslerin insanlar arasında hastalık yapabilen ve bazı hayvan türlerinde (kedi, deve, yarasa vb.) tespit edilebilen geniş bir virüs ailesi olduğunu ifade eden Medical Park Gebze Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Bedi Nafile, “Hayvanlar arasında dolaşan bu virüsler zamanla değişim göstererek insanlara bulaşma ve ardından insanlar arasında yayılma özelliği kazanırlar. İşte bu korona virüslerden biri 2019 aralık ayında Çin’in Wuhan kentinden çıkıp dünyaya yayılan ve ‘SARSCoV-2’ olarak adlandırılan virüstür. Bu virüsün yaptığı hastalıkta Covid-19 olarak isimlendirilmiştir” dedi.

  Covid-19’un genelde 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı, kırgınlık ve nefes darlığı ile karakterize olduğunu vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Bedi Nafile, bazı hastalarda ise boğaz ağrısı ve burun akıntısı, kas-eklem ağrıları, koku duyusu kaybı olduğunun da görüldüğünü söyledi.

  COVİD-19’DA SIK GÖRÜLEN ŞİKAYETLER

  Uzm. Dr. Bedi Nafile, hastalığın sık görülen şikayetlerini şöyle sıraladı;

  • Ateş
  • Öksürük
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik-yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Boğaz ağrısı
  • Kas eklem ağrıları
  • İştahsızlık, bulantı – kusma
  • Burun akıntısı
  • Koku tat duyu kaybı
  • Solunum sıkıntısı ve solunum yetmezliği

  MUTASYONLU VİRÜSÜN YENİ BELİRTİLERİ

  Yeni saptanan mutasyon geçirmiş virüslerin farklı belirtiler ortaya koyduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Bedi Nafile,  gözlerde kızarıklık, akıntı ya da şişkinlik şikâyetiyle gelen hastaların eğer öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtileri de varsa mutlaka uzmana danışılması gerektiğine değindi.

  - Advertisement -

  Uzm. Dr. Bedi Nafile, “Mutasyon geçirmiş virüsler dünya çapında hızla yayılıyor. Bu yayılmada genç yetişkinlerin ve çocukların bu virüsü kapma sayısındaki artış da etkili rol oynuyor. Artık genç yetişkinler ve çocuklarda da bu hastalık eskisinden daha sık görülmeye ve hissedilmeye başladı. Genç yetişkin ve çocuklarda bu hastalık hafif seyretse de bazen ciddi vakalara da rastlanabiliyor” dedi.

  mutasyonlu virüs belirtileri

  GENÇLERDE DE YOĞUN BAKIM GÖRÜLMEYE BAŞLADI

  Covid-19 hastalığının genelde hafif-orta bir klinik seyir gösterdiğine işaret eden Uzm. Dr. Bedi Nafile, “Ağır hastalanan ve ölen kişilerin büyük kısmı ileri yaştaki, altta yatan kronik hastalıkları (akciğer hastalığı, organ yetmezliği, kanser, diyabet, AIDS, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı vb.) olan kişilerden oluşmaktadır. Ancak son aylarda hastalığın daha genç kişilerde de ağır seyir gösterdiği ve bu grupta da yoğun bakım yatışı ve ölümle sonuçlandığı gözlenmektedir. Bu belirtiler kendisini gösterdiğinde hemen bir sağlık kurumuna başvurmak gerekmektedir. Erken başvuru ve bu sürecin yönetimi bu hastalıkta da önem taşımaktadır. Bu hem kişinin erken izlem-tedavisi ve hem de toplumda bulaşın önlenmesi için önemlidir” şeklinde konuştu.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz