N95 maske nedir, Nasıl kullanılır? Maske Corona Virüs’ten korur mu?

Çin’den komşu ülkerimize kadar sıçrayan Corona Virüs (Covid-19) salgını sonrası Türkiye’de n95 maske krizi yaşanıyor. İnternet sitelerinde fahiş fiyatlara satılan n95 maskeler, neredeyse yok satıyor. Peki n95 maske nedir? n95 maske nasıl kullanılır? n95 maske tek kullanımlık mı? Corona Virüs’ten korur mu? İşte yanıtı…

Çin’de yaklaşık 2 ay önce ortaya çıkan ve bugüne kadar 3.024 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Corona virüsle (Covid-19) ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bir açıklama geldi.

‘YÜZ MASKESİ VİRÜSÜ YÜZDE 100 ENGELLEYEMEZ’

“Corona Virüsü semptomları olmayan insanların yalnızca yüz maskesi kullanması virüsü yüzde 100 engelleyemez, maske tek başına yeterli olmaz, el yıkama gibi diğer önlemleri de uygulamaları gerekir” ifadeleri kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü şu açıklamaları yaptı:

“Salgınının kritik bir eşikte olduğunu ve salgınla mücadele için fırsat penceresinin daraldığının altını çizen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Fırsat penceresi daralıyor. Pencere tamamen kapanmadan hızlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nden maske talebinde bulunmadı.

Virüsün yayılmasını durdurmak için gereken en önemli şey hasta insanların maske kullanması. Virüse yakalanmamış insanlar için ise sadece maske kullanımı yüzde 100 başarı sağlamaz. El yıkama gibi diğer önlemlerin de uygulanması gereklidir. Şu ana kadar Corona Virüsü’nde bir mutasyon mevcut değil. Oldukça sabit bir virüs”.

N95 MASKE NEDİR? NASIL KULLANILIR? *

ABD merkezli bilim haberleri sitesi Live Science’a konuşan Vanderbilt Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. William Schaffner, sıradan ameliyat maskelerinin koronavirüse karşı etkili bir koruma sağlamadığını söyledi.

Virüse karşı koruma sağlayan maske türü ise N95 olarak bilinen bir tür. Maske adını, havadaki küçük parçacıkların en az yüzde 95’ini filtrelemesinden alıyor. Bu, ameliyat maskelerinden daha kalın ve kullanımı kolay olmayan bir maske.

Schaffner bu nedenle şu aşamada N95 maskelerinin halk tarafından kullanılmasını tavsiye etmiyor. N95 maskelerinin etkili olması için takıldıktan sonra kontrol edilmesi ve maske ile yüz arasında en küçük bir boşluk bile kalmadığından emin olunması gerekiyor.

Schaffner, maskeyi bu şekilde takmanın nefes almayı zorlaştırdığını, insanın nefes vermek için bile çaba sarf etmek zorunda olduğunu, maskenin içinin nemlendiğini ve genel olarak klostrofobik bir his yarattığını belirtiyor.

Bu tür maskeler, virüs taşıdığı düşünülen hastalarla ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyor.

MASKE NASIL TAKILIR? KİMLER MASKE KULLANMALI?

N95 MASKE TEK KULLANIMLIK MI? *

N95 maskelerin gözenek yapısı belli bir standart aralığındadır, bu gözenek çapı maskenin kullanılması ile birlikte değişmeye başlar. Maske zamanla toz tutmasıyla birlikte gözenekleri kapanır, nefes alıp vermeden dolayı da bazı gözeneklerin çapı büyür. Aynı şekilde suyla veya temizleyicilerle de yıkanması da bu gözenek çaplarında deformasyona sebep olur. Bundan dolayı n95 maskenin kullanım süresi kullanım şekline göre değişebiliyor. Ancak maskenin günlük olarak değiştirilmesi de öneriliyor.

N95 maskelerin belli bir kullanım süresi bulunmamakla birlikte tek kullanımlık maske sınıfı girdiklerinden dolayı çok uzun süreler kullanılması önerilmemektedir. Bu kullanım süresi havanın kirlilik durumu, kişinin nefes alıp verme hızı, kişinin kilosu gibi değişkenlere bağlı olarak değişir. Çok olağan dışı bir durum olmadıkça n95 maskenin günlük olarak değiştirilmesi uygun olacaktır.

CORONA VİRÜS’E KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Hubei’de tıbbi malzeme ve gıda eksikliği sorunu çözüldü

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi, yeni korona virüsünün neden olduğu salgının önlenmesi ve kontrolü hakkında bir toplantı düzenledi.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, salgından en ciddi etkilenen Hubei eyaletine önceki gün itibarıyla toplam 154 bin adet koruyucu giysi ile 133 bin 600 adet N95 maske ve 62 adet otomatik kızılötesi monitör gönderildiği ve bölgedeki tıbbi malzeme sıkıntısının büyük ölçüde azaltıldığı dile getirildi. Aynı dönemde, Çin’in 36 kentindeki süpermarketler ile pazarlarda et, yumurta ve sebze fiyatlarında salgının patlak verdiği ilk günlere göre düşüş görüldü. Şu ana kadar, ülkenin çeşitli bölgelerinde mal fiyatında istikrar korunurken, tedarik de yeterli bir durumda seyrediyor.

CORONA VİRÜS GIDA YOLUYLA BULAŞIR MI?

CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

ÇİN, İRAN’A 250 BİN MASKE BAĞIŞLADI

Çin, yeni koronavirüsünün hızla yayıldığı ve ölümlerin arttığı Çin’e 250 bin maske yardımında bulundu. Yeni koronavirüsüyle mücadele eden Çin, hastalığın ilk çıktığı dönemlerde maske sıkıntısı yaşamış, hatta bazı ülkelerin Çin’e maske yardımında bulunmuştu. Maske üretimine hız veren hatta faaliyet alanı olmamasına karşın ülkedeki birçok fabrika maske üretmeye başlamasıyla Çin, bu ihtiyacını kendi olanaklarıyla gidermeye başladı.
 
Çin Uluslararası Radyosu‘nun haberine göre, Çin’in Tahran Büyükelçiliği dün Çin hükümeti ve İran’daki Çin sermayeli işletmeler adına İran’ın salgınla mücadele çalışmalarına destek amacıyla, İran Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanlığı’na 250 bin adet maske bağışında bulundu.
 
Çin’in Tahran Büyükelçisi Chang Hua, bağış töreninde yaptığı konuşmada, Çin’in yeni koronavirüsten kaynaklanan (Covid-19) salgınla mücadele çalışmalarının başlangıç döneminde İran’ın Çin’e sağlık malzemeleri sağladığını hatırlatarak, kritik dönemde Çin’e sağladığı söz konusu destekten dolayı, İran’a teşekkür etti.

 Salgınla mücadele savaşında Çin ile İran’ın zorlukları ortaklaşa göğüslediklerine ve karşılıklı yardım sağladıklarına dikkat çeken Chang Hua, İran ile el ele vererek salgının getirdiği meydan okumalarla mücadele etmek, bu konudaki tecrübeleri paylaşmak, salgının yayılmasını etkili şekilde önlemek için aktif iş birliğini pekiştirmek istediklerini belirtti.
 
İran Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanlığı yetkilisi Chang Hua’ya İran’ın salgının yayılmasının önlenmesi için harcadıkları çabaları anlattı. Yetkili, “Salgın ikili ilişkileri etkilemeyecektir, Çin ile salgınla mücadele konusunda her türlü iş birliği yapmayı arzu ediyoruz” dedi.

 

CORONA VİRÜS SALGINININ DÜNYAYA NEREDEN YAYILDIĞI BELLİ OLDU

CORONA NEDİR? 15 SORUDA CORONA VİRÜS

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here