Diğer
  Ana SayfaİlişkiNiye hep yanlış kişiye aşık oluyoruz?

  Niye hep yanlış kişiye aşık oluyoruz?

  -

  Niye hep yanlış kişilere aşık oluruz? Her dönemin en çok merak edilen soruları arasında… Peki yanıtı ne? ‘Neden hep yanlış kişilere aşık oluyorum’ diyenler için sizi Formsanté arşivinden (2014) ilginç bir yazıyla baş başa bırakıyoruz…

  Hayalinizdeki ilişkiyi bir türlü yaşayamıyorsanız, gerçek hayalinizin ne olduğunu fark etmeniz gerekiyor. Aslında tam da bilinçaltınızın uygun gördüğü erkekleri hayatınıza çekiyorsunuz. Şimdi kayıtları temize çekme vakti…

  Ne trafik, ne borsa, ne politika… Hemen herkesin öncelikli isteği hayatını paylaşacağı bir eş bulmak. Öncelikler sıralamasında birinci sırada yer alsa da en çok sorun da bu alanda yaşanıyor. Evlenilecek erkek kalmadığını düşünenler, evlenip de “Ben ne yaptım?” diyenler, her yeni ilişkiye büyük umutlarla başlayıp her bitişte depresyona girenler… Ve daha ne hikayeler… Söz konusu romantik ilişki olunca günlerce, aylarca hatta yıllarca konuşulacak malzeme bulmak zor değil. Peki, özellikle şehirli insanın ilişkilerle sınavının ardında ne yatıyor? Kendi parasını kazanan, kendi evinde yaşayan, bağımsız görünen kadınlar hep bir erkekle tamamlanmak istiyor ama ilişki kurmakta neden bu kadar zorlanıyor ve hep kısır döngülerin içinde dolaşıyor?

  VERDİKLERİMİZ BİZE GERİ DÖNÜYOR

  Spritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal da bu tabloyu doğruluyor ve “Evet, hep aynı özellikler, aynı seçimler ve sonunda ‘Niye benim başıma hep bu geliyor?’ diye soranlar çok. Hiçbir zaman kendimize dönüp bakmıyoruz. Oysa kişi bumerang gibi neyi atarsa o kendisine geri dönüyor. Siz kendinizi sevmiyorsanız karşınızdakinden sevgi bekleyemezsiniz. Kendinize değer vermiyorsanız karşınızdaki de size değer vermez. Ama her ilişkide diğerini suçlama döngüsü kırılana kadar karşınıza hep aynı tarzda kişiler gelir, aynı tür ilişkiler kurulur. Hep başkalarını eleştirdikçe karşınıza sizi eleştirecek insanlar çıkar. Eleştiriyorsunuz, yargılıyorsunuz, sonrasında bir de bakıyorsunuz karşınızda hep sizi eleştirenler var. Bu kısır döngüyü fark eden ve değersizlik kodunu kıran ise mucizeyi yaşamaya başlar.”

  Hayat boyu bu kısır döngüyü fark etmeden hep dışarıyı suçlayarak devam edebilirsiniz ya da şu andan itibaren “Ben ne yapıyorum da hep aynı şeyleri yaşıyorum?” diye sorgulamaya başlayabilirsiniz. Seçim sizin… Eğer seçiminiz farkındalıktan yana olursa hayatın özünü ve mutluluğu da fark etmiş olacaksınız.

  - Advertisement -

  NEDEN BAŞLAMALI?

  Gülnur Ünal, değersizlik duygusunun ve kimseyi bulamama halinin altında kendine güvenmemenin yattığını belirterek, “Bizim asıl kopamadığımız ise bilinçaltımızda toplum ve aile tarafından atılan kodlar. ‘30 yaşına kadar evlenmek, 35 yaşından önce doğurmak gerek’ gibi aileden gelen öğrenilmişlikler bilinçaltımıza yüklenmiş durumda… Yaşamın içinde bunlarla harekete geçiyoruz. Bunları kırmak gerekiyor. Ancak bunu yaparken de önümüze sınavlar geliyor. Değişim yaşanırken bir de bakıyoruz ki karşımıza bizi değersiz hissettirecek kişiler çıkıyor. Aslında bir sınavdan geçiyoruz. Hepsi bizi güçlendirmek, bir adım daha ileri gitmemiz için geliyor. Pes etmediğimiz noktada ise mucize gerçekleşiyor” diyor. “Niye hep yanlış kişiyi buluyorum?” sorusundaki ‘yanlış kişi’ tanımını değiştirmek gerektiğini belirten Ünal şöyle devam ediyor: “O yanlış kişi aslında bir öğretmen. Bize öğreteceği bir şey var. O rolünü tamamlıyor ve gidiyor. Ben bu gidişi ayrılık olarak tanımlamıyorum. Ayrılık yok, sadece yeni başlangıçlar var. Herkes karşısına çıkan insandan bir şeyler öğreniyor ve sonra yollar ayrılıyor. Belki de bu ilişkide öğrendikleriniz sizi çok güzel bir aşk için hazırlıyor.”

  12122014 ask03BEN BU DERSİ ANLAMADIM

  Her ilişkiden ders almak söze döküldüğü kadar kolay olmuyor. Biten ilişkilerin ardından karşı tarafı suçlamak bize çok daha kolay ve konforlu geliyor. Kendimizle yüzleşmemek için bu konfor alanından çıkmıyoruz çünkü yüzleştiğimizde her şeyin daha kötü olacağını sanıyoruz. Gülnur Ünal, “Bırakın her şey daha kötü olsun, karışsın, çünkü karıştıktan sonra emin olun her şey düzelecek. Bir ilişkinin sonuna geldiyseniz olumsuz duyguların esiri olmak yerine hiç korkmadan kendi içinize dönün ve ‘Neleri yanlış yaptım da böyle oldu?’ diye sorun. Korkmayın, konfor alanından çıkın ve bunu yapmanın yeni bir başlangıç için atılmış bir tohum olduğunu fark edin” diyor.

  Gülnur Ünal, toplum olarak bu anlamda konforumuza düşkün olduğumuzu belirtiyor ve ekliyor: “Nice evlilik biliyorum, yıllardır aynı evde, farklı odalarda yaşayıp evli kalmaya devam ediyorlar; çünkü o düzene, toplumdaki konuma, maddi güvenceye alışıp bu konforu kaybetmek istemiyorlar. Oysa konforlu sanılan bu alan eğer ki çocuklar da varsa onlar için hiç konforlu olmuyor. Çocuklar huzursuz ve sevgisiz bir dünyada büyüyor.”

  BAZEN AĞLAMAK DA GEREKİYOR

  “İdeal ilişkinin tanımı nedir?” diye sorduğumuzda Gülnur Ünal şöyle yanıt veriyor: “Herkes onu arıyor ama bunun tek bir tanımı yok. İlişkinin başarısı kişinin karakteri ve beklentisine bağlı… Kendimizi tanımaya başladıktan ve belli aşamalardan geçtikten sonra ne istediğimizi daha iyi biliyoruz. Ve bu kendini tanıma ve değişim yolcuğu hiç bitmiyor. Oysa biz direkt kabule geçiyoruz, süreçlere saygı duymuyoruz. Bundan sonra başka bir travma yaşamamak için şimdi ağlamamız gerekiyorsa ağlamalıyız, belki biraz yalnız kalmalıyız. Oysa onun yerine hemen gezelim, yiyelim, içelim, alışveriş yapalım istiyoruz. Süreçleri gerektiği gibi yaşamayınca aynı döngüler tekrar tekrar yaşanıyor.”

  RUHUNUZA EMEK VERİN

  Kendimize nasıl döneceğiz, yaşadıklarımızın bizdeki hangi konuları yansıttığını nasıl fark edeceğiz? Kişisel gelişim kitaplarından meditasyona, nefes seanslarından bireysel çalışmalara kadar herkesin yolu farklı… Ancak her zaman sabırlı olmak, bir günde mucizeler beklememek, onun yerine ruhumuza emek vermek ve karşılığında başarıyı, sevgiyi, huzuru kazanmak gerekiyor.

  Ruha emek vermek için kendimizle baş başa kalmak ve kendimizi dinlemek konusunda cesur olmamız gerektiğini belirten Ünal, “Hayat koşuşturması içerisinde bunu yapamıyoruz. Hep kalabalıklar içerisinde olmak istiyoruz çünkü o kalabalıklar bizi koruyor, mutluymuş gibi gösteriyor. Hep bir dik durma çabası var. Bu sırada kendimizden uzaklaşıyoruz. Sorunları anlatmayı o kadar çok seviyoruz ki sürekli bir şeyler anlatıyoruz ve her kafadan bir ses çıkıyor. Herkes kendi düşüncesini bize aktarıyor, ister istemez o düşünceler de bize kodlanıyor. Tıpkı ailenin ve toplumun kodları gibi sorun çözmek için de bilinçaltında dışsal kaynaklı yeni kodlar oluşuyor. Oysa kendimizi herkesten soyutlayıp tek başımıza kalabilmeyi başarsak her şey bir süre sonra düzelecek” diyor.

  EVLİLİKLERDE DÖNÜŞÜM MÜMKÜN

  Hayat eşinizi bulduğunuzu düşünüp bir evlilik yapmış ve bugün “Doğru muydu?” diye kararınızı sorguluyor olabilirsiniz. Spiritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, “Eşinizle bilinç seviyeniz aynı noktaya geliyorsa ve birbirinizden bir şeyler öğrenebiliyorsanız o evlilikte ayrılık olmayacaktır. Ancak siz ruhunuza emek verip bilinç seviyenizi yükseltirken partnerinizi eleştirip, ondan da aynı azmi beklememelisiniz. Siz sadece kendinize odaklanın, karşınızdakinde de mutlaka değişim olacaktır. Olmadığı noktada ise ayrılık yaşanacaktır. Değişimi ve bu riski göze almalısınız” diyor. 

  Yaprak ÇETİNKAYA

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz