Diğer
  Ana SayfaSağlıkCovid-19 sonrası komplikasyon riskine dikkat!

  Covid-19 sonrası komplikasyon riskine dikkat!

  -

  COVID-19 geçiren hastaların önemli bir bölümünün, hastalığın erken ve geç dönem etkileri kapsamında çeşitli semptomlarla ve komplikasyonlarla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

  COVID-19, vücudumuzda bazı hasarlar bırakabiliyor. Koru Hastanesi Genel Müdürü Uzm. Dr. Ali Özön, COVID-19 virüsünün akciğerlerin yanı sıra kalp ve beyin gibi diğer birçok organa da zarar verebildiğine dikkat çekti. Hasarın uzun vadeli sağlık sorunları riskini arttırdığına ve hastalarda çeşitli semptomların görüldüğüne vurgu yapan Uzm. Dr. Ali Özön, COVID-19 sonrası komplikasyonlara karşı uyarılarda bulundu.

  HAFİF GEÇİRENLERDE DE SEMPTOMLAR OLUYOR MU?

  Hastalar, COVID-19’u hafif geçirseler bile ilk iyileşmelerinden sonra uzun süren semptomlar yaşayabiliyor. Uzun vadeli dönemde değişik sağlık sorunları da beraberinde geliyor. Oluşan bu durum COVID-19 sonrası sendromu veya uzamış COVID-19 olarak adlandırılıyor.

  GENÇLERDE DE RAHATSIZLIK GÖRÜLEBİLİYOR MU?

  COVID-19 semptomlarını yaşayanlar en çok yaşlı insanlar ve kronik rahatsızlığı bulunanlar. Ancak genç ve sağlıklı insanlarda bile enfeksiyon geçirdikten sonra haftalar veya aylar sonra değişik rahatsızlıklar görülebiliyor. Öksürük, yorgunluk, nefes darlığı, eklem ağrısı, göğüs ağrısı zamanla ortaya çıkan en yaygın semptomlar. Uzun vadeli semptomlar arasında kas ağrısı veya baş ağrısı, hızlı veya şiddetli kalp atışı, koku veya tat kaybı, hafıza, konsantrasyon veya uyku sorunları, döküntü veya saç dökülmesi sıralanabilir.

  DEPRESYON VE ANKSİYETE RİSKİ VAR MI?

  COVID-19’un şiddetli semptomları olan kişiler, genellikle yoğun bakım ünitelerinde,
  nefes almak için ventilatör gibi mekanik yardımla tedavi edilmek zorunda kalabiliyor. Bu deneyimden kurtulmak, kişinin daha sonra travma sonrası stres sendromu, depresyon ve anksiyete geliştirmesini daha olası hale getirebiliyor.

  - Advertisement -

  KAN HÜCRELERİNDE KÜMELENME VE PIHTILAŞMA OLASILIĞINI ARTTIRIYOR MU?

  COVID-19 hastalığı, kan hücrelerinin kümelenme ve pıhtılaşma olasılığını arttırabiliyor. Büyük pıhtılar kalp krizi ve felçlere yol açabilirken, COVID-19’un sebep olduğu kalp hasarının büyük bölümünün kalp kasındaki küçük kan damarlarını (kılcal damarlar) tıkayan çok küçük pıhtılardan kaynaklandığı belirtiliyor. Kan pıhtılarından etkilenen vücudun diğer bölümleri arasında; akciğerler, bacaklar, karaciğer ve böbrekler de yer alıyor. Öte yandan COVID-19 kan damarlarını zayıflatabiliyor ve sızmalara yol açabiliyor. Bu da karaciğer ve böbreklerde potansiyel olarak uzun dönemde problemlere neden olabiliyor.

  COVID- 19 SONRASI TAKİP ÖNEMLİ Mİ?

  Evet, çok önemli. COVID-19 hastalığını geçirenlerde sonradan oluşabilecek omplikasyonların önlenmesi amacıyla biz de Koru Hastanesi bünyesinde, dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, nefroloji, nöro-psikiyatri ve fizik tedavi bölümlerinden oluşan multidisipliner takip programı oluşturduk.

  COVID-19’DAN ETKİLENEBİLECEK ORGANLAR NELER?

  KALP: COVID-19’in iyileşmesinden aylar sonra yapılan görüntüleme testleri, yalnızca hafif COVID-19 semptomları yaşayan kişilerde bile kalp kasında kalıcı hasar olabileceğini gösterdi. Bu, gelecekte kalp yetmezliği veya diğer kalp komplikasyonları riskini arttırabiliyor.

  AKCİĞERLER: Genellikle COVID-19 ile ilişkilendirilen pnömonitürü, akciğerlerdeki küçük hava keselerinde (alveoller) uzun süreli hasara neden olabiliyor. Meydana gelen yara dokusu, uzun zamanda solunum problemlerine yol açabiliyor.

  BEYİN: Gençlerde dahi felç gibi hastalıklara, nöbetlere ve geçici felce sebep olan bir durum olan Guillain-Barre sendromuna yol açabiliyor. Ayrıca Parkinson ve Alzheimer hastalığı geliştirme riskini de arttırabiliyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....