Diğer
  Ana SayfaTrendParfümlerin dansı

  Parfümlerin dansı

  -

  Annenizin o huzur veren mis gibi kucağı, lisedeki ilk aşkın rüzgarı ve kalbinizden içeri bir anda kayıveren buzlar prensi… Her anın, her aşkın bir kokusu yok mu? Var… Hep vardı ve yine olacak. Ve bakalım bu senenin gözde kokuları hangi güzel anılara sinip öylece kalacak.

  Fransa'nın, Cote D'Azur sahilinden biraz içeride, bir yamaca kurulu Grasse kasabasına yaptığım geziyi hiçbir zaman unutamam. İlk olarak orada parfümün o büyülü yolculuğuna tanık oldum ve sadece bir damla elde edebilmek için tonlarca çiçeğin kullanıldığını orada gördüm. Çiçeklerden koku çıkarma işlemi eski ve yorucu bir iş. Bundan üç bin yıl kadar önce Mısır'da tahrik edici karışımlar kullanılıyormuş ama parfüm kelimesi Latince kökenli ve "per fumam"dan geliyor. Bunun anlamıysa "duman yoluyla" yani bir zamanlar parfümün tütsü olarak kullanıldığını anlayabiliyoruz. Bildiğimiz parfüm yapma sanatıysa tam 200 yıllık. Bugünün parfümcüleri Fransızların 18. yüzyılda buldukları teknikleri, metotları hâlâ uyguluyorlar. Ve hâlâ yeni bir koku yaratmak için aylar hatta yıllar gerekebiliyor.
  Parfüm yapımı üç evreden oluşuyor. Birinci evre hammaddelerin seçimi, ikincisi bunların hazırlanıp, karıştırılması üçüncüsü ise karıştırılan maddelerin bir formül haline sokulması. Hammaddeler doğal ve sentetik olmak üzere ikiye ayrılıyor. Doğal malzemeler dünyanın çeşitli yerlerinden temin edilebiliyor. Bu maddelerin bulunması ne kadar güçse, tahmin edebileceğiniz gibi parfüm de o kadar pahalı oluyor.

  Parfümler ve anılar

  Kullanılan parfüm, tıpkı anılarımız gibi beynimizin bir köşesinde yerini alıyor. Biz yıllar sonra bile o kokuyu duyunca, o anı adeta tekrar yaşıyoruz. İşte bu nedenle parfümlerin sandığımızdan çok daha önemli bir yeri var belki de hayatımızda… Ve belki de kadınlar, birer mücevheri andıran şişeleriyle bu kıymetli sıvılara belki de bu nedenle bu kadar düşkünler.
  Peki bir parfüm kokusu tahrik edici olabilir mi? Kesinliği tam olarak kanıtlanmasa da bu soruyu "hayır" diye yanıtlamak mümkün değil. Yasemin, gül ya da manolya gibi kokan bir tenin çekici olmadığını kimse söyleyemez. Ayrıca yapılan araştırmalar, koku duygusu olmayan insanlarda sekse olan ilginin de zamanla azaldığını ortaya kokuyor.

  Kokuların rengi…

  Parfümler ve kokular başlıca sınıflara ayrılırlar. Bir parfümün etkisi ise bulunduğu koku sınıfına bağlı. Koku türü sadece parfümün yapımı için kullanılan hammaddeleri değil, parfümlerin uyandırdığı izlenim hakkında da ipuçları verir. Örneğin, hafif, çiçek kokulu parfümler tazelik hissi, limonlu, yeşil parfümlerse canlılık verirler. Baharatlı, oryantal notalarla bezeli parfümlerinse tahrik edici ve uyarıcı olduğu söyleniyor. Ancak yine de parfümleri kesin sınıflara ayırmak her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü bir parfüm tek bir esanstan yapılmaz ve keskin bir kokuyu daha hafif tatlı kokular bastırabilir. Parfüm seçiminde size rehberlik edebilecek bir sıralama sunuyoruz…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz