✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Dt. Pertev Kökdemir


Ana Sayfa Bebek Parmak emme neden zararlıdır? Bebeklere nasıl bıraktırılır?

Parmak emme neden zararlıdır? Bebeklere nasıl bıraktırılır?

Bebeklik döneminde bebeklerin dünyayı ağızlarını kullanarak keşfetmeleri yaygındır. Bu, bebekler için doğal bir içgüdüdür. Emzik ya da başparmağı emme, hayatın ilk birkaç yılı için normaldir. Peki, parmak emme neden zararlı olabilir? Parmak emme sorunu nasıl çözülebilir?

PARMAK EMME NEDEN ZARARLI?

Özellikle diş çıkarma dönemlerinde bebeklere sakinlik ve rahatlama hissi vermektedir. Bu alışkanlık 5 yaşından sonra devam ederse, çocuğun duygusal veya sosyal gelişimi ile ilgili bir sorunun işareti olabilir. Doğru zamanda parmak emme alışkanlığını veya emzik kullanımını kesmek gerekir. Aksi takdirde istenmeyen bazı zararları olabilmektedir.

PARMAK EMMENİN OLASI YAN ETKİLERİ

Bu alışkanlığın hem çocuğu hem de ebeveynleri için ana faydalarından biri, hem daha kolay sakinleşmelerine hem de uykuya dalmalarına yardımcı olmasıdır. Fakat diş gelişimi başlamadan önce bu alışkanlık sonlanmadığında dişler çapraşık çıkabilir ve ilerde ortodonti tedavi ihtiyacı doğabilir.

Eğer çocuğunuz tüm süt dişlerini çıkardıktan sonra hala başparmağını veya emziğini emiyorsa, orta kulak enfeksiyonuna da yakalanma ihtimali ortaya çıkar.

AŞIRI PARMAK EMMENİN UZUN VADEDE ETKİLERİ

Dt. Pertev Kökdemir, aşırı başparmak emmenin diğer uzun vade etkilerini şöyle sıraladı:

  • Çenenin ileride veya geride konumlanması
  • Damak kısmının aşırı çukurlaşması
  • Çenenin konuşmaya olumsuz etkileyecek şekilde konumlanması,
  • Zararlı bakteri veya virüslerin sürekli ağız ile teması
  • Baş parmaklarında çirkin veya çarpık görünüme ilaveten baş parmak derisinde cilt rahatsızlıkları

En önemli şey, bırakma sürecinde çocuğunuza destek olmanız ve teşvik etmenizdir. Böylelikle öz saygılarını kazanarak daha rahat ve kısa sürede bu alışkanlığı bırakmalarını sağlayabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here