Diğer
  Ana SayfaSağlıkRBC nedir? RBC normal değeri kaç olmalı? RBC yüksekliği nedir?

  RBC nedir? RBC normal değeri kaç olmalı? RBC yüksekliği nedir?

  -

  Bazı kan tahlili testlerinde karşımıza çıkan RBC nedir? RBC düşüklüğü ya da yüksekliği nedir, ne anlama geliyor? İdeal RBC değeri kaç olmalı? RBC yüksekliğinin belirtileri nelerdir? Merak ettiğiniz tüm sorulara içeriğimizden ulaşabilirsiniz…

  RBC NEDİR?

  RBC (Eritrosit) kelime anlamı kırmızı kan hücresi olan alyuvar olarak da bilinen vücudun en temel öğelerinden biridir. Kırmızı kan hücrelerinin akciğerlerden aldıkları oksijeni vücut dokularına taşımaları vücuttaki görevlerinden biridir. Bu görevi esnek yapıları sayesinde oksijeni vücudun en dar yerlerine ve en ince dokularına kadar ulaştırarak başarı ile yerine getirirler. Vücudumuzdaki kırmızı kan hücresi miktarı vücuttaki dokulara ne kadar oksijen gittiğinin bir göstergesidir. Vücudumuzdaki kırmızı kan hücresinin miktarı ideal seviyelerde olmalıdır. Kırmızı kan hücresinin düşüklüğü ve yüksekliği vücudumuzda çeşitli sorunlara yol açabilir.

  İDEAL RBC DÜZEYİ KAÇ OLMALI?

  RBC değerinin ideal düzeyi kadınlara, erkeklere, yenidoğanlara, çocuklara ve hamilelik dönemindeki kadınlara göre farklılık gösterir. Vücuttaki RBC değeri bir kan testi ile görülebilir.

  Kan testleri sonucunda ortaya çıkan RBC değerinin üst ve alt değerleri; kadınlarda 4.2–5.4 milyon hücre, erkeklerde 4.7–6.1 milyon hücre, çocuklarda 4.6 – 4.8 milyon hücre, yenidoğanlarda 4.8 – 7.2 milyon hücre ve hamilelik döneminde yetişkinlerde görülen normal kan hücresi sayısından biraz düşüktür.

  RBC yüksekliği ile ilgili şüpheleriniz varsa kan testi sonuçlarına göre kendiniz çıkarımlarda bulunmamalı uzman bir doktordan yardım almalısınız.

  - Advertisement -

  RBC değeri

  RBC YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

  RBC bir diğer adıyla Eritrosit kan testi ile düşüklüğü ya da yüksekliği ölçülebilen vücudun en temel yaşamsal öğelerinden biridir. Kandaki eritrosit seviyesinin ideal düzeylerde olması vücut sağlığı için büyük önem taşır. Eritrosit yani kırmızı kan hücrelerinin sayısı ideal düzeyin altında ya da üstünde olmamalıdır. Eritrosit yüksekliği vücuttaki ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Vücutta kırmızı kan hücrelerinin ideal düzeyden fazla olması bir akciğer ya da kalp rahatsızlığından kaynaklanabileceği gibi bir böbrek hastalığı ya da kanserden de kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca Polisitemia adı verilen ve vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin aşırı üretimi ile karakterize olan kök hücre hastalığı da RBC yüksekliğinin sebebi olabilir.

  RBC YÜKSEKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

  RBC yüksekliğinin eklem, göğüs, baş ve karın ağrısı, bulanık görme, yüksek tansiyon, avuç içi ve tabanlarda hassasiyet, kulak çınlaması ve ciltte kolay morarma gibi belirtileri mevcuttur.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz