Diğer
  Ana SayfaGüzellikSağlık durumunuz yüzünüze yansıyor

  Sağlık durumunuz yüzünüze yansıyor

  -

  Tıpkı yin yang gibi iç organlarımız dış görünümümüzle birbirini tamamlıyor. Eksilen kaşlarınız belki de hipotirodi hastalığının habercisi veya kuruyan dudaklarınızın sebebi soğuğun aksine stres olabiliyor. Şimdi aynada kendinizi inceleyin ve sağlık durumunuz hakkında neler öğrenebileceğinize bir göz atın.

  Büyük burun, kırışıklıklar, azalan saçlar… Yüzdeki farklı sorunlar aslında sağlık durumunuz hakkında birer ipucu. Şiş gözler tiroitlerde bir işlev bozukluğunun habercisi olabilirken, gözdeki beyaz halkalar yüksek kolesterolün bir sonucu olarak gelişebiliyor. Yüzünüzden anlaşılabilecek hastalıkları Clinimed Dermatoloji Kliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Ebru Güner anlattı.

   

  İncelen saç telleri

  - Advertisement -

  Güzel saçlara sahip olmak hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşıyor. Saçlar bizi yazın güneşin zararlı etkilerinden, kışın da soğuk havanın etkisinden mümkün olduğunca koruyor. Beslenmeyen her canlı nasıl zayıflar ve vücut direnci düşerse, saçlar da beslenmediği zaman saç tellerinde değişimler meydana geliyor. Saçta kalite artışını sağlayan bazı maddeler var, bu maddelerin yetersiz alınması saçlarda incelme yapıyor. Bu maddeler şu şekilde sıralanıyor: Çinko, L-Sistin, silica, keratin, magnezyum, B7 vitamini (biotin) ve B5 vitamini (pantotenik asit). İncelmenin bir diğer sık rastlanan sebebi ise saç dökülmesinin nedeni olan DHT hormonu. DHT sebebiyle olan incelme tedavi edilmezse saçta dökülmeler meydana gelebiliyor. Kadınlarda saç incelmesinin bir diğer sebebi ise tiroit hormonlarının fazla çalışması.

  Eksilen kaşlar

  Kaşlar gözleri çerçeveleyerek yüzün farklı ifadelerinin oluşmasında büyük rol oynuyor. Ayrıca düşünce ve duygularımızı ifade ederken meydana gelen mimiklere büyük katkı sağlıyor. En sık görülen kaş dökülmesi şekil vermek üzere kaş alımının yanlış yapılması sebebiyle köklerin zedelenmesi. Halk arasında kaş küsmesi olarak da adlandırılan bu durum kaş tellerinin zayıflayarak kaybolması. Kaş dökülmesi (madarozis) farklı sebeplerle ve farklı şekillerde de olabiliyor. Kaş dökülmesinin nedenleri şunlar olabilir: Stres, kıl köklerini etkileyen cilt hastalıkları, bazı ilaçların yan etkisi, hormon dengesizlikleri ve hipotiroidi hastalığı… Kaş dökülmesinin altında yatan sağlık sorunu tedavi edildikten sonra kaşlar eski görünümüne kavuşabilir. Eğer kısa süre içerisinde kaşlarınızın şeklini etkileyecek kadar dökülme yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

  Göz altında morluklar

  Göz altları sağlık ve güzellik açısından önemli. Göz altında oluşan morluklar, hoş bir görüntü sergilemiyor. Bu morluklar göz altı derisinde meydana gelen pigment (cilt boya maddesi) artması, göz altındaki damarlarda genişleme dolayısıyla kanın mor renginin ciltten görünmesi ve göz altı torbacıklarının büyümesi sonucu meydana geliyor. Vücuda gerekli besin öğelerinin eksikliği cilde yansıyarak göz altı morluklarını artıyor. Beslenme bozukluklarına bağlı kansızlık durumlarında cilt soluk görünüyor buna bağlı olarak da soluk olan ciltlerde göz altı morlukları daha da belirginleşiyor. Kullanılan bazı ilaçlar kan damarlarında genişlemeye yol açarak göz etrafı morluklarını belirgin hale getirebiliyor. Uykusuzluk, stres, sigara ve alkol kullanımı gibi olumsuz durumlar da göz altı morluklarına neden olabiliyor. Göz altı ve çevresi morlukları bazı ırklarda (mesela Hintliler’de) daha sık görülüyor ve kalıtımsal faktör olarak kabul ediliyor. Estetik operasyonlardan sonra da göz altında morluklar meydana gelebiliyor. Alerjik bünyesi olanlar ve astım, egzama gibi hastalığı olanlarda göz altının kaşınması sonucu deri tahriş oluyor ve göz altı morluğu görülebiliyor. Bunların dışında bazı ciddi rahatsızlıklarda da göz altı morluklarına rastlanıyor. Bu hastalıklar; karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, guatr, kalp ve dolaşım bozuklukları, bazı kan hastalıkları, K vitamini eksikliği ve böbrek üstü rahatsızlıkları. 

  Şiş gözler

  Gözler, yüzün en karakteristik bölümlerini oluşturuyor. Göz kapakları çok ince ve narin bir yapıya sahip. Göz kapağı şişmesi, gözü saran bağ dokularda iltihap (enflamasyon) veya aşırı sıvı (ödem) olduğunda ortaya çıkıyor. Göz kapağı şişmesi ağrılı veya ağrısız olabiliyor, gözün hem alt hem de üst kapağını etkileyebiliyor. Yüksek yastıkta yatmak, yüz üstü yatmak, az uyumak, yanlış beslenme gibi sorunlar bile göz kapaklarının şişmesine neden olabiliyor. Ayrıca bu durum ciddi sağlık sorunlarına da işaret edebiliyor. Endokrin problemleri, böbrek rahatsızlıkları, vücutta ödem yapan tiroit hastalıkları (hipotiroidi, haşimato tiroidi gibi), metabolik sorunlar (diyabet, insülin direnci gibi), üst solunum hastalıkları (sinüzit, vs), kalp hastalıkları ve alerjik nedenler göz kapaklarında şişme meydana getirebiliyor. Bu sorun mutlaka önemsenmeli.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz