Diğer
  Ana SayfaGüzellikTüm merak edilenleriyle: Alt beden estetiği ve Liposuction!

  Tüm merak edilenleriyle: Alt beden estetiği ve Liposuction!

  -

  Deniz zamanının yaklaşması, alt beden estetiği için son çağrı anlamına geliyor. İnatçı yağlardan selülit görüntüsüne, yapılabilecek ve yapılamayacak işlemleri işin uzmanı anlattı. Pazarlama taktiğiyle büyük vaatlerin sunulduğu alt beden estetiğinde en büyük işin size düştüğünü aklınızdan çıkartmayın.

  Yazı: Deran Çetinsaraç

  Hayattaki seçimleriniz tüm yaşamınızı şekillendirebiliyor. Sağlıklı beslenme bilincine sahipseniz ve sporu hayatınızda önemli bir yere koyduysanız bunun karşılığını vücudunuzun her noktasında katbekat alıyorsunuzdur. Ancak bazen tüm bu çabanıza rağmen özellikle bacak bölgesinde yağlanma meydana gelebiliyor. İşte bu tip durumlarda estetik cerrahın kapısını çalmak hakkınız. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Babucçu, sağlık ve güzellik kavramlarının birbirinden bağımsız olamayacağını belirtiyor. Prof. Dr. Babucçu’ya bacak, basen ve göbek bölgesindeki inatçı yağlarla nasıl baş edebileceğimizi ve alt beden estetiği ile merak edilenleri sorduk.

  Alt beden estetiği

  ALT BEDEN ESTETİĞİ İÇİN İDEAL ZAMAN NEDİR?

  Alt beden estetiği (vücut şekillendirme) için ideal zaman ve ideal hasta profili nedir?

  - Advertisement -

  Bu ameliyat teorik olarak yılın herhangi bir zamanında yapılabilse de ameliyat sonrası bir aya yakın korse giyilmesi gerektiğinden çok sıcak olmayan dönemlerde planlanması öneriliyor. Ek olarak bu ameliyatın sonuçlarının aylar içerisinde oturduğu düşünülürse yaza hazırlık için yapılacak bir girişimin en geç mayıs ortalarında planlanması mantıklı oluyor. Bu ameliyat en iyi sonucu; deri sağlığı ve elastikiyetini korumuş, vücutsal kilo almaktan ziyade yağlanmanın sadece bacaklarda olduğu ve ileri derece selüliti olmayan bireylerde veriyor. Sağlık ve güzellik birbirine yakından bağlı; bu nedenle alınacak sonuç kişinin genel sağlık durumu ile de ilintili. Az su, fazla kahve tüketimi, aşırı sigara kullanımı ve durağan bir hayat karşısında estetik cerrahinin seçenekleri azalıyor.

  LİPOSUCTİON HANGİ BÖLGELERE UYGULANIYOR? KAÇ FARKLI TÜRÜ VAR?

  Liposuction, vücutta bölgesel yağlanma olan hemen tüm alanlara uygulanabiliyor. Bu bölgeler başlıca boyun, kol, meme, karın, bel, sırt, popo ve bacaklar. Liposuction, vakum vasıtası ile vücudun bir bölgesindeki yağı emme işlemine deniliyor. Bu işlem üç aşamadan oluşuyor: İlki, yağın emilecek seviyede parçalanması. Ultrasonik enerji, lazer, titreşimli uçlar, basınçlı su ve son olarak cerrahın bizzat kendi eforu kullanılan yöntemler. Bunların hiçbirisi tek başına bir mucize ya da başarı garantisi olmuyor. Günümüzde bir pazarlama stratejisi olarak bazı yöntemler sunulsa da hiçbir cihaz cerrah faktöründen daha önemli değildir. Yağ alma işleminin ikinci evresi, vakum vasıtası ile parçalanmış yağ dokusunun kanüller vasıtası ile dışarı alınması. Bu tüm tekniklerde standart. Son evre ise boşalan derinin sıkılaştırılması, ki deriye ısı uygulanmasını içeriyor. En etkili yöntem lazer ancak ultrasonik enerji de kullanılıyor.

  ETKİSİ NE ZAMAN GÖRÜLÜYOR? AĞRI ACI MORARMA OLUYOR MU?

  Etkisi ne zaman görülebiliyor? İşlem ne kadar sürüyor, acı veya ağrı/ morarma oluyor mu?

  Liposuction ameliyatı, çok küçük bir alan olmadığı sürece genel anestezi altında yapılıyor. Alanın büyüklüğüne göre iki-dört saat arası sürüyor. Elbette ameliyat sonrası bir miktar rahatsızlık olabiliyor ama ağrı kesicilerle bunu en düşük seviyeye indirmeye çalışıyoruz. Morarma liposuction’da görülebilecek bir sonuç ancak iki hafta içerisinde iz bırakmadan geçiyor. Liposuction sonrası bu alanlarda ödem gelişebiliyor ve geçmesi zaman alıyor. Ayrıca içi boşalan derinin yeni hacme uyması için de zaman gerekli. Bu nedenle liposuction sonrası sonuçların iki-üç aydan önce tam olarak görülmesi beklenmiyor.

  LİPOSUCTİON İLE KİLO VERİLİR Mİ?

  Liposuction işleminde alınan yağların elbette bir ağırlığı var. Ama bu işlem kilo verme amacıyla yapılmaz, yapılmamalı. Zaten liposuction sonrası kilonuz hemen değişmez, yağ alınan bölgelerde ödem oluşuyor.

  ÇATLAKLAR İÇİN DE LIPOSUCTION ÇÖZÜM SUNUYOR MU?

  Ne yazık ki liposuction işleminin “stria” dediğimiz çatlaklara bir etkisi yok.

  Liposuction’dan sonra o bölgelerde tekrar yağ toplanır mı, bunu engellemek için ne yapmalı?

  Toplumdaki yanlış kanıya göre, yağ alınan bölgeye bir daha yağ toplanamaz çünkü o bölgedeki yağ hücreleri alınmış oluyor. Birincisi, o bölgedeki yağ hücrelerinin hepsini almak hem teorik, hem de pratik olarak mümkün değil. Geriye kalan yağ dokusu düzensiz ve kötü beslenmenin etkisi ile hemen uyum sağlayıp yağ depolama kapasitesini eski haline getirebiliyor. Burada önemli olan; yağ alma işleminin ömür boyu sürecek bir tedavi değil, ikinci bir şans olduğunu hatırlamak. İstediğiniz vücut için bir fırsat, gerisi size kalmış!

  Ameliyatsız vücut şekillendirme yöntemlerini de anlatabilir misiniz?

  Sağlıklı beslenme bilinci ve düzenli spor yapma alışkanlığına sahip olmayan bireylerde ameliyatsız vücut şekillendirme ve zayıflama yöntemlerinin başarısından söz etmek oldukça zor. Ancak kişinin sağlıklı yaşamın her türlü gereğini yerine getirdiği halde kurtulamadığı, yapısal, dirençli yağlanma bölgeleri varsa bu bölgeler üzerinde ameliyatsız yöntemler oldukça etkili diyebiliriz.

  Selülitlere karşı etkili olduğu düşünülen yöntem nedir? Kombine uygulandığı başka uygulamalar da tavsiye ediliyor mu?

  Selülit; kilo ölçütü olmaksızın, zayıf ya da kilolu tüm bireylerde görülebilen bir sorun. Portakal kabuğu görünümüne neden olan selülit, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme sonucunda oluşuyor. Selülit tedavi yöntemleri içerisinde, vücut yapınıza uygun ve uzun süreli etki sağlayacak olan tedavi yöntemini bulmak başarılı sonuçları beraberinde getiriyor. Radyofrekans, infrared, vakum ve mekanik masaj gibi kombine sistemlerin kullanılması etkili sonuçların elde edilmesini sağlıyor.

  Selülit görünümünde tedaviyle görüntüde ne kadar düzelme sağlanıyor?

  Selülit ve bölgesel incelme tedavi planı, problemin derecesine göre yapılıyor. Hafif ve orta düzeydeki sorunlarda iki-dört seanslık kürlerden sonuç alınabilirken; daha ileri düzeydeki problemler için altı-sekiz seanslık kürler planlanarak, etkili ve uzun vadeli sonuçlar hedefleniyor. Yüzde 50’nin üzerindeki düzelme gözle görülür sonuçlar alınmasını sağlarken, düzenli bakımlar ve sağlıklı yaşam bilinci ile sorunların tamamına yakını giderilebiliyor.

  Tedavi sonrasında yapılması tavsiye edilen şeyler var mı?

  İster ameliyatla ister ameliyatsız olarak belli bir vücut formuna kavuştuktan sonra bu formu korumak, bilinçli beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanları ile tamamlanmalı. Bu süreçte etkili yardımcı yöntemlerden biri de “manuel terapiler” olarak adlandırdığımız lenfatik drenaj ve derin doku masajları tavsiye edilebiliyor.

  Alt beden estetiği

  HANGİ YÖNTEM, HANGİ BÖLGEDE ETKİLİ? İŞLEMLER NE KADAR SÜRÜYOR? SONUÇLARI NE ZAMAN GÖRÜLÜYOR?

  Ameliyatsız yöntemler için seçim yapılırken yağlanma özellikleri dikkate alınıyor. Derin dokulara etki etmesi için ultrasonik ve akustik dalgalar aracılığıyla yağ dokusunun parçalanması hedeflenirken; radyofrekans, infrared ve mekanik masaj etkili sistemler yüzeyel yağ dokusunun giderilmesi, cildin pürüzsüzleştirilerek kontürlerin düzeltilmesini hedefliyor.

  Beraberinde uygulanan lipoliz mezoterapi seansları ile yağ dokusunun enjekte edilen ilaçlarla direkt olarak parçalanıp, vücuttan atılmasına katkıda bulunuyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....