Diğer
  Ana SayfaHaberTürkiye'de Kara Cuma (Black Friday) ne zaman? Ne kadar sürecek?

  Türkiye’de Kara Cuma (Black Friday) ne zaman? Ne kadar sürecek?

  -

  Black Friday nedir, ne zaman? sorusu son günlerin en çok araştırılan konularından biri. Black Friday (Kara Cuma) indirimleri heyecanla bekleniyor. Peki, kara cuma (Black Friday) indirimleri ne zaman? Ne kadar sürüyor? Efsane Cuma ya da Kara Cuma adıyla da bilinen Black Friday indirim günleri ile ilgili detaylar şu şekilde:

  BLACK FRIDAY NEDİR?

  Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma gününe denir. Bu günde ABD’liler Noel’e hazırlık amacıyla alışveriş yaparlar. Ülkemizde bu tarihlerde pek çok mağaza ve online satış sitesi indirimli ürünler satışa sunuyor. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar saat 05:00’te açılıyor ve geç saatlere kadar kapatılmıyorlar.

  TÜRKİYE’DE KARA CUMA (BLACK FRIDAY) 2021 NE ZAMAN?

  Black Friday yani Kara Cuma indirim günleri 2021 yılının 26 Kasım cuma tarihinde gerçekleştirilecek.

  Kara Cuma (Black Friday)

  Ancak firmalar son yıllarda Black Friday etkinliğini birkaç güne yayıyor. Türkiye’de e-ticaret siteleri Efsane 11 İndirimleri, Süper İndirim Günleri gibi tanıtımlarla Kasım ayı içinde de indirim günlerini başlattı. 7-11 Kasım, 12-15 Kasım gibi günlerde Türkiye’de büyük alışveriş siteleri indirim günleri düzenlendiğini duyurdu.

  KARA CUMA (BLACK FRİDAY) NASIL ORTAYA ÇIKTI?

  Black Friday, insanların her yıl Kasım’ın dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü aileleriyle kent merkezlerinde alışverişe çıktığı ABD’de başlayan bir gelenektir. Bu günde pek çok mağaza ve şirket olabildiğince fazla ürün satmak için indirimlerde birbirleriyle yarışıyorlar.

  - Advertisement -

  BLACK FRIDAY’IN TARİHİ HİKAYESİ

  Kara Cuma cümlesinin ilk kullanımı 1869’dur ve Noel alışverişiyle hiçbir ilgisi yoktur. Altın fiyatlarının düşmesinin, etkileri ABD ekonomisinin yıllarca hissettiği piyasa çöküşüne neden olduğu gündü.

  Kara Cuma ile ilgili ilk kez 1950’lerde veya 60’larda Philadelphia’da, bir alışveriş gününün ardından gazetelerde bahsedildiği iddia ediliyor.

  Emmy ödüllü stilist ve ” Alışverişte Nasıl Kazanılır ” kitabının yazarı David Zyla, “Philadelphia Polis Departmanı, şehir merkezindeki perakende mağazaları nedeniyle oluşan trafik sıkışıklığını ve yoğun kalabalığı tanımlamak için bu terimi kullandı” diye açıklıyor. 

  Kara Cuma (Black Friday)

  KARA CUMA ADI NEREDEN GELİYOR?

  Black Friday nedir? ABD‘de büyük indirimlerin yapıldığı bir günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Elektronik eşya için birbirleriyle yarışan insanlar, araba park yeri için dövüşen sürücüler, çeşitli oyun konsolları için tartışan gençler, ezilenler, yaya ve araç trafiği kitlenmesi, yaralanmalar gibi durumlar ortaya çıkıyordu. Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedildi. Bu gelenek bu isimle devam etti.

  Ülkemizde Black Friday; Kara Cuma, Şahane Cuma, İndirimli Cuma veya Muhteşem Cuma gibi isimlerle adlandırılıyor.

  Kara Cuma (Black Friday)

  BLACK FRIDAY (KARA CUMA) NE KADAR SÜRECEK?

  Bu yıl 26 Kasım Cuma 2021 gününe denk gelen Black Friday, Amerika’da her yıl, kasım ayının dördüncü Perşembe’sine denk gelen Şükran Günü‘nden sonraki ilk Cuma günü sabahın erken saatlerinden başlayıp gece geç saatlere kadar devam eder. Bu indirim günü sadece 1 günlüktür.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....