Diğer
  Ana SayfaHaberUzak mesafe ilişkisi yıllarca sürebilir mi? Sağlıklı şekilde nasıl devam eder?

  Uzak mesafe ilişkisi yıllarca sürebilir mi? Sağlıklı şekilde nasıl devam eder?

  -

  Kolay değil ama aşılamaz da değil. İlişkinizin bir döneminde birbirinizden uzak olmanız gerekiyorsa, bunu ilişkiyi zedelemeden atlatmanız mümkün.

  Yazı: Irmak Yaşar

  “Okyanus mu iki şehrin arası? Kaç saatlik yol ki şunun şurası? O verdiğin ümitlerin süresi, her nedense bitmek nedir bilmiyor…” yazmaya başlamadan evvel bu şarkı takıldı dilime. Anneannem uzun süre onu aramadığımda beni arar ve “Okyanus mu iki şehrin arası?” der. Ben, hemen anlarım ve onu daha sık ararım. O söz, ne kadar uzak olsak da gönlümüz bir olsun mesajıdır benim için. Tatlı bir sitemdir. Kendimi toparlamamı sağlar. Buradan mesafelerin değil, kalbin bir olmasına bağlayacağım cümlelerimi. Belki iş, belki okumak için veya başka bir zorunluluktan dolayı eşiniz ya da sevgilinizle aranıza mesafe girdi; bunu aşmak ikinizin elinde. Kimse basit demiyor ama idare edilemeyecek bir şey değil. Hatta bu süreyi verimli kullanırsanız, ilişkinizi çok daha derinleştirebilir ve yapmak istediklerinizle ilgili fırsatlar yaratabilirsiniz.

  Uzak mesafe ilişkilerinde huzuru nasıl sağlarız ve süreci nasıl yönetebiliriz gibi soruları Evlilik ve İlişki Danışmanı Sevgi Keleş’e yönelttik ve hayatımızı kolaylaştıracak yanıtlar aldık.

  UZAK MESAFE İLİŞKİLERİ SAĞLIKLI ŞEKİLDE NASIL YÜRÜR?

  Uzak mesafeli ilişkilerde güven temeli, diğer ilişkilere göre daha fazla önem taşıyor. Şeffaf olmak, partnerinize değer verdiğinizi daha fazla hissettirmek, dürüst olmak, ortak planlar yapmak, tartışmalardan sakınmak, gün içinde iletişime geçeceğiniz zamanları öncesinde planlamak gibi yöntemler uzak mesafeli bir ilişkiyi daha sağlıklı yürütmenize destek oluyor.

  - Advertisement -

  BİR İLİŞKİNİN UZAK MESAFE İLİŞKİSİ OLMASI İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?

  Bunun için aslında aranıza şehirler, yollar girmesi şart değil. Bazen sınav dönemi, bazen bir hastalık, bazen iş düzeni, bazen okul hayatı, bazen taraflardan birinin kendini dinlemek istemesi, bazen de bambaşka şehir veya ülkede olmak, birlikteliğin uzak mesafe ilişkisi sayılmasına sebep oluyor. Burada esas olan, partnerinizin her an yanı başınızda olmaması. Fiilen gözden uzak olmak, partnerlerin istenildiğinde yan yana olmaması ya da olamaması uzak mesafeli ilişki olarak tanımlanabiliyor.

  Bu tür ilişkilerde görüşmeler nasıl ayarlanabilir, en iyi zaman aralığı nedir?

  Her ilişkinin kendine özgü dinamiği ve sevgi dili var. Tamamını şu tarihte görüşmeler olacak diye genellemek doğru olmayabiliyor. Özlem çoğaldıkça aşkla ilgilenmek, ortak uygunluklar gözeterek bir tarih seçip, o zamana kadar sabırsızlıkla beklemek aşkın ateşini canlı tutabiliyor. Nasıl ki yüz yüze görüşeceğiniz anları öncesinde planlamak daha iyi olursa, gün içinde birbirinizle yapacağınız konuşmaları önceden planlamak da daha kolay organize olmanıza destek oluyor. Teknoloji çağında olduğumuzu göz önüne alırsak, birçok şekilde ve kolaylıkla partnerinizle görüşebilirsiniz. Eğer sevgisini yanınızda hissedebilir, siz de aynı şekilde sevginizi aktarabilirseniz mesafeler yalnızca birer rakamdan ibaret kalıyor.

  Bu durum ne kadar süre uzaktan yürütülebilir? Çiftler böylesi ilişkilerde neleri önemsemeli?

  Çiftler arzu ettiği kadar uzaktan ilişki yürütebilir. İlişki iki ayaklı bir binaya benzer. Biri siz, diğeri partneriniz. Biri vazgeçene kadar o bina çok uzun yıllar ayakta kalabilir. Uzak mesafeli ilişkilerde karşılıklı güven ve anlayış çok önemli. Karşı tarafa verdiğiniz değer ve aşkınızı sunma şekliniz önem taşıyor. Sadece bir telefon arkadaşı gibi değil, hayatınızın bir parçası gibi davranmak gerekiyor.

  SADECE TELEFON VE GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA İLİŞKİYE ZARAR VERİR Mİ?

  Bu tür iletişim yolları direkt ilişkiye zarar vermez. Yalnız ilişki bir süre sonra seviye atlamak, sarılmak, fiziksel temas ister. Çevrede görülen ilişkiler, partnerler üzerinde olumsuz duygular bırakabilir. Partnerler uygunluklarına göre fırsatlar yaratarak görüşmeye çabalamalı. Görüşmekten kaçınmak, karşı tarafın özlemine aşkla karşılık vermemek ilişkiye zarar verebiliyor. İlişkide ne kadar süre yan yana durduğunuz değil, kaliteli vakit geçirmek önemli. Yan yana değiliz diye negatife düşmek yerine, birlikte geçirilecek her anı kafada tasarlamak ve her saniyesini farkındalıkla geçirmek daha önemli.

  İlişkimiz uzak mesafe sürecine girdiğinde ya da o şekilde başladığında bunun bizi yıpratmaması için ne yapmalıyız?

  Bu durumun bir süreç olduğunu kendimize hatırlatmak, süreci en iyi şekilde yönetmek için denge ve dinginliğimizi korumamız gerekiyor. Yanımızda olmadığı için her aradığımızda telefonu açamaması bir kriz olmamalı. İlişki üzerine onarıcı ve yapıcı konuşmamız gerekiyor. Mesajlaşma ile yanlış anlaşılma ya da duyguları karşı tarafa tam yansıtamama durumu olabileceğinden, çözümlenmesi gereken konuları görüntülü ve karşı tarafın da uygun olduğu bir anda konuşarak daha kolay iletişim kurabiliriz. Uzak mesafede olmayı içimizde negatif bir duyguya dönüştürmek yerine, özlemle daha farklı keşifler yapacağımız bir yolculuk gibi düşünmemiz daha besleyici oluyor.

  UZAK MESAFE İLİŞKİSİ YILLARCA SÜREBİLİR Mİ? BİR SÜRESİ VAR MI?

  Tabii ki yıllarca sürebilir. Kilometrelerce uzakta gibi görünse de siz dilerseniz, o kalbinizin en güzel yerine sahip. Yediğiniz yemekte, yürüdüğünüz yolda o da var. Yeter ki siz ait olduğu yerde yani kalbinizde onu büyütün. Eski yıllarda, destansı aşklar yaşandığı dönemlerde telefon ile konuşmak, görüntülü görüşmek mümkün değildi, ulaşım imkanları kısıtlıydı. Günümüze kadar gelen destansı aşk hikayeleri mevcut. Siz de hayatınızın aşk destanını yazmak istiyorsanız, bu yoldaki uzaklıkları bahane etmek yerine durumu lehinize çevirebilirsiniz. Daha kaliteli zaman geçirerek, iletişimde daha dikkatli olarak, “seni seviyorum” cümlesinin ruhunuza bıraktığı titreşimi fark ederek ilişkinizi taze tutabilirsiniz. Makul süre ise kişilere bağlı oluyor. Çiftler, her iki tarafın da istekle beklediğini ve imkan olan her an görüşüleceğini bilirse, beklenen sürenin bir önemi olmaz.

  “Unutulmamalı ki aşk iki kişilik bir dans. Dans sırasında birbirinize aşkla, tutkuyla bağlıyken müziğin değişmesinden etkilenmezsiniz.”

  Birbirini seven ve iyi anlaşan çiftlerin uzak mesafe ilişkilerinde çıkmaza girmemeleri için en çok nelere dikkat etmeleri gerekir?

  Yan yana yapılan tartışmalar bir anlık gülümseme veya sarılma ile çözülebilirken, uzak mesafe ilişkilerinde kişiler birbirinin duygularını anlamakta zorlanabiliyor. Haklı çıkmak için yapılan tartışmalar, karşı tarafı anlamak değil, bir an evvel cevap vermek için yapılan konuşmalar ilişkilere zarar veriyor. Bu durum tüm ilişki formatları için geçerli. Fakat uzak mesafedeki kişiler, ilişkilerinin çıkmaza girmemesi için daha da dikkatli olmalı. Bambaşka hayatlar yaşayan iki kişi, birbiriyle teknoloji çerçevesinde ve uygunluk durumunda görüşebiliyor.

  Bu tip durumlarda her arzu edildiğinde konuşamamayı kişisel algılamamalı. İlişki esnasında dürüst olmalı. Yan yana olmama durumu kötüye kullanılmamalı ve partnerlerin birbirinde görmekten hoşlanmayacağı davranışlar sergilenmemeli. Ben değil, biz dili konuşulmalı ve cümlelerden “neden” kelimesi çıkarılarak, “nasıl” kelimesi eklenmeli. Örneğin; “Neden böyle yaptın?” yerine, “Biz bu durumu nasıl çözebiliriz?” ya da “Nasıl daha iyi sonuç alabiliriz? Nasıl daha kolay birbirimizi anlarız?” gibi yapıcı konuşmalar yapılmalı. Çünkü her “nasıl” dediğimizde zihnimiz bir çözüm arıyorsa, her “neden” dediğimizde de fark etmeden savunmaya geçerek haklı çıkmak uğruna savaşır gibi bizi tartışmalara sürükleyebilir.

  Unutulmamalı ki aşk iki kişilik bir dans. Siz dans sırasında birbirinize aşkla, tutkuyla bağlıyken müziğin değişmesi sizi etkilemeyecektir. Siz birbirinizin ruhuna dokunup, ben olmaktan çok biz olduğunuzda dışarıda akan günler size zor gelmeyecektir. İlişkide uzaklığı değil, nitelikli birliktelik ve kalp yakınlığını seçin.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....