Diğer
  Ana SayfaHaberYeşil eriğin kalorisi kaç? Faydaları neler? Diyette yeşil erik yenir mi?

  Yeşil eriğin kalorisi kaç? Faydaları neler? Diyette yeşil erik yenir mi?

  -

  Yazın en lezzetli habercisi yeşil erik sofralarda hızla yerini aldı. Peki yeşil eriği neden tüketmeliyiz? Yeşil eriğin Faydaları nelerdir? Yeşil eriğin besin değeri ve kalorisi ne kadardır?

  YEŞİL ERİK KALORİSİ

  Bir porsiyon yeşil erik (100 gramında) 47 kalori vardır. Bir tane orta boy yeşil erik (20 gram) 9.5, bir adet büyük boyu yeşil erik (40 gramında) 19 kalori bulunur. Bir küçük yeşil erik 10 gram yapar. Bu da 5 kalori(kcal) eder.

  Dyt. Aslıhan Altuntaş, yeşil eriğin C vitamini, çözünebilir lif, potasyum, A vitamini ve fosfor yönünden zengin bir besin olduğunun altını çiziyor.

  YEŞİL ERİK FAYDALARI

  • Yoğurt, ayran, peynir gibi süt ürünleri ile tüketilmesi halinde kalsiyum emilimini arttırıyor,
  • diş ve kemik sağlığını destekliyor
  • Yumurta, et, balık, hindi gibi protein ağırlıklı besinlerle birlikte tüketildiğinde bu besinlerin asit etkisini azaltıyor ve nötralizasyonu destekliyor. Bu sayede metabolizma da destekleneceğinden kilo verme süreçlerini olumlu etkiliyor.
  • Çözünebilir lif açısından zengin bir besin olduğu için hem sindirimi kolaylaştırıyor hem de kabızlık problemini önlemeye ve çözmeye yardımcı oluyor.

  Yeşil eriğin

  DİYETTE YEŞİL ERİK YENİR Mİ?

  Erik kilo aldırır mı, fazla kaloriye neden olur mu? sorularının cevabını veren uzmanlar, yeşil eriğin kilo üzerinde etkisi olmadığını dile getirmektedir. Gün içinde birkaç adet yeşil eriği yiyen kişinin metabolizmasının normalden daha hızlı çalıştığı tespit edilmektedir.

  - Advertisement -

  Eriğin diyet döneminde tavsiye edilmesinin temel nedeni, metabolizma hızlandırması ve aynı zamanda arındırma yapmasındandır. Vücudu toksinlerden arındırıyor olması, ödem sökme konusunda yardımcı olmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri ile mevsiminde her gün belli oranda yemek herhangi bir olumsuzluğa neden olmayacaktır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....