Diğer
  Ana SayfaSağlıkYiyeceklerde kalorileri kısmak mı daha doğru makro besinlere odaklanmak mı?

  Yiyeceklerde kalorileri kısmak mı daha doğru makro besinlere odaklanmak mı?

  -

  Öncelikle bunun tek bir doğru cevabı bulunmuyor. Kilo vermek için kalorileri saymak doğru bir yöntem olabilir ancak uzun vadede düşük kalorili diyet yapmak yeterli besin alınamaması gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Eğer yoğun antrenmanlar içeren bir egzersiz rutininiz varsa makro gıdalara odaklanabilirsiniz.

  Protein, karbonhidrat ve yağ gibi makro besinler ve bunların yanında vitamin ve mineraller gibi mikro besinler mutlaka dengeli ve sağlıklı bir şekilde tüketilmeli. Günlük beslenmenizde aktiviteyi arttırıp yiyeceklerden aldığınız kalori miktarını kısarsınız (herhangi bir sağlık probleminiz yoksa) kilo verirsiniz.

  Öğünlerde protein ve lifi artırarak; karbonhidrat ile yağ porsiyonlarınızı dengelerseniz kilo kaybı da peşinden gelecektir. Diğer taraftan vücudunuzda kas oranını arttırma niyetindeyseniz direnç antrenmanınızın yanı sıra yeterli proteine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Yani öğünlerinizde yeterli miktarda makro ve mikro besin aldığınıza odaklanmak işinize yarayacaktır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz