Diğer
  Ana SayfaSağlıkAdet dönemi ile ilgili 12 şehir efsanesi

  Adet dönemi ile ilgili 12 şehir efsanesi

  -

  Hem bilgi eksikliği hem de her kadın için farklı bir süreç olması adet dönemi ile ilgili bilgi kirliliğine neden oluyor. Adet dönemi hamile kalınır mı? Tampon adet kanamasını engeller mi? Adet sancılarına sıcak iyi gelir mi? Adet dönemi banyo yapılır mı? gibi merak edilen soruları, Kadın Hastalıkları &Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç yanıtladı.

  YANLIŞ 1: Adet dönemi uzun sürebilir

  Eğer 21 günden kısa, 35 günden uzun aralıklarla kanamanız oluyorsa, gün içinde iki-üç pedden fazla kullanıyorsanız ve toplamda sekiz günden fazla sürüyorsa bir problemin varlığından söz edilebilir. Adet kanı pıhtılaşma özelliği taşımadığından, pıhtı ve parça içermesi de normal değildir.

  YANLIŞ 2: Tampon adet kanamasını engeller

  Kadınların tamponla ilgili en büyük korkusu tamponun adet kanamasını engellemesi oluyor. Op. Dr. Serdar Koç, “Tamponlar sünger gibidir ve sıvıyı emer. Tampon dolduğunda ise sıvı tamponu geçerek vajinadan dışarı akar. Doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı engellemediği gibi sızıntıya da olanak vermez” diyor.

  - Advertisement -

  YANLIŞ 3: Adet döneminde hamile kalınmaz

  Yumurtlama zamanı her kadında aynı olmadığı gibi yumurtlama döngüsü de her zaman düzenli gerçekleşmiyor. Yumurtlama, adetin birinci gününden itibaren 10-18 gün sonra oluyor. Op. Dr. Koç, “Nadir de olsa daha erken yumurtlamalar olabiliyor. Bu nedenle henüz adet kanaması tam bitmemiş olsa da hamile kalınabiliyor. Örneğin sekizinci gündeki bir ilişki, sperm iki gün yaşayabileceğinden 10’uncu gün oluşan yumurtlama ile gebelik söz konusu olabiliyor. Bu yüzden takvim yöntemine güvenmemeli ve etkin korunma yöntemlerinden faydalanmalısınız.”

  YANLIŞ 4: Adet dönemindeyken ağır işler yapılmamalı

  Adet dönemindeyken, diğer günlerde yaptığınız her işi, spor dahil yapabilirsiniz. Bu durum reglinizi etkilemez. Adet döneminde yapılan fiziksel egzersizler ağrıyı dindirebiliyor, hatta egzersiz rahmin ağrılı kasılmalarını rahatlatabiliyor.

  ADET DIŞI KANAMA VE KASIK AĞRISI NEDEN OLUR?

  YANLIŞ 5: Doğum yapan kadınlarda ağrılı adet olmaz

  Gebelik sırasında adet olunmadığı için endometriozisi (çikolata kisti) olan kadınlarda adet sancısı, doğum sonrasında azalabiliyor. Ayrıca doğum yapmış kadınlarda rahim ağzı daha açık olduğu için adet sırasında rahim kasıldığında içi daha kolay boşalıyor ve ağrı daha az hissedilebiliyor. Ancak bu durum her kadında geçerli olmuyor.

  YANLIŞ 6: Adet dönemi ağrıları psikolojiktir

  Op. Dr. Serdar Koç, “Adet döneminde görülen ağrılar psikolojik değil, fizyolojiktir. Adet döneminde, içerisindeki kanamanın kontrollü atılması için rahim kasılıyor. Bu duruma rahimde üretilen ve prostoglandin adı verilen kimyasallar neden oluyor. Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı dolayısıyla oksijen azalıyor, böylece ağrı hissediliyor. Bu durum kadından kadına değişiyor. Bazı kadınlarda ağrı hissedilecek düzeyde oluyor. Bu biyokimyasal maddelerin salınımını önleyen ağrı kesiciler, adet ağrısı için çok etkili oluyor” diyor. Doktor kontrolünde kullanıldığında doğum kontrol haplarının da adet ağrısının önlenmesinde çok yararlı olduğunu belirten Op. Dr. Koç şöyle devam ediyor: “Adet sancılarının bir kısmı da jinekolojik bir hastalık olan ve oldukça sık görülen endometriozis nedeniyle oluşuyor. Bu durumda endometriozise yönelik bir tedavi uygulanması gerekiyor” diyor.

  YANLIŞ 7: Adet sancılarına sıcak iyi gelmez

  Aksine sıcak uygulama ağrıların azalmasına yardımcı oluyor. Alt karna koyulan ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak olan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulamaları (40 derece) ağrıyı hafifletiyor. Ayakları sıcak su içinde bekletmek ve ılık duş almak da iyi geliyor.

  YANLIŞ 8: Adet düzenleyici ilaçların zararı yoktur

  Adet düzensizliğindeki sorun ortaya konulmadan adet düzenleyici ilaçların kullanılması  önerilmiyor. Op. Dr. Serdar Koç, “Bu tür preperatları kullanarak 80 yaşındaki bir kadına dahi adet gördürtebiliriz ancak hastalığın üstünü örtmüş oluruz. Düzensizliğin nedeninin detaylı incelenmesi gerekiyor. Anatomik bir problem varsa tedavinin cerrahi olması gerekiyor” diyor.

  YANLIŞ 9: Adet döneminde banyo yapılmaz

  Adet dönemlerinde banyo yapılmasında sakınca olmadığını söyleyen Op. Dr. Serdar Koç, bunun bazı istisnaları olabildiğini de ekliyor: “Kanaması aşırı olan kadınların ılık su ile duş yapmalarını öneriyoruz. Bunun nedeni, sıcak suyun damarları genişletmesi ve aşırı olan adet kanamasının daha da fazlalaşması riskidir.”

  YANLIŞ 10: Adet gecikmesinin tek nedeni hamileliktir

  Bir adet döngüsünün başlangıcından diğerinin başlangıcına kadar geçen süre 21-35 gün arası oluyor. İdeali ise 28 gün olarak kabul ediliyor. Adet gecikmesinde ilk olarak akla hamilelik gelse de bazen yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlar, bazı hormonal denge bozuklukları, stres ve kilo kaybı da gecikmeye neden olabiliyor.

  İŞTE 8 ÖNEMLİ HAMİLELİK BELİRTİSİ

  YANLIŞ 11: Ağrı kesiciler kanamayı artırır

  Kan sulandırıcı etkisi olanlar dışındaki ağrı kesiciler kanamanın artmasına neden olmuyor. Ağrı kesicileri kullanmadan önce uzmana danışılması ve ilacın yan etkileri hakkında bilgi alınması gerekiyor çünkü başkalarında herhangi bir soruna neden olmayan bir ilaç size zararlı olabiliyor.

  YANLIŞ 12: Adet döneminde ne yediğiniz fark etmez

  Regl döneminde vücutta oluşan değişimlerden en rahatsız edici olanı da memede hassasiyet oluyor. Kafeinli içecekler ve besinler özellikle göğüslerde şişlik ve hassasiyeti artırıyor, baş ağrısını şiddetlendiriyor. Bu dönemde demir ve magnezyum kayıpları da olabildiği için et tüketilmesi öneriliyor. Öte yandan her zaman dengeli, vitamin ve mineralden zengin ve lif oranı yüksek beslenmek hem genel sağlığınıza hem de adet dönemlerinize olumlu etki sağlıyor.

  ADET GECİKMESİ NEDENLERİ NELERDİR? GECİKME EN FAZLA KAÇ GÜN SÜRER?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....