Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikGebe kalmak isteyenlerin rahim filmi çektirmesi şart mı?

  Gebe kalmak isteyenlerin rahim filmi çektirmesi şart mı?

  -

  Halk arasında rahim filmi olarak adlandırılan HSG, rahim içi problemler ve tüp tıkanıklıklarını tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Gebe kalmak isteyen kadınlarda tercih edilen bir uygulama olduğunu belirten Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Cevat Bayrak, rahim filminin gebe kalma sürecinde etkisini sizler için anlattı. Rahim filmi hangi durumlarda gereklidir? Tüp bebek tedavisinde rahim filmi gerekli midir? İşte yanıtı…

  RAHİM FİLMİ HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR?

  Gebeliğin gerçekleşebilmesi için; yumurtayı sperm ile buluşturan rahim tüplerinin açık olması gerekir. Belli bir süre boyunca düzenli, korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayanların rahim filmi çektirmeleri gerekmektedir. Böylece gebeliğe engel olabilecek rahim içi problemler ile tüp tıkanıklıkları teşhis edilebilir.

  Düzenli, korunmasız ilişki olduğu halde 1 sene içinde gebe kalamayan kişilerde; tüplerin ve rahim boşluğunun durumunu anlayabilmek için rahim filmi (HSG) çekilir. Normal yolla gebe kalabilmek için beklenen 1 senelik süre, 35 yaşın altındaki kadınlar için geçerlidir. Daha ileri yaşlarda bu süre gittikçe kısalır ve 40 yaşından sonra hiç beklemeden rahim filmi çekilmesi tavsiye edilir. 40 yaşından sonra gebe kalmak zorlaşmakta ve tüp bebek başarı oranları da hızla düşmektedir. Bu nedenle gebelik elde edebilmek için; tanı, tıbbi yardım ve tedavi yöntemlerine zaman kaybetmeden başvurulmalıdır.

  İŞTE 8 ÖNEMLİ HAMİLELİK BELİRTİSİ

  - Advertisement -

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE RAHİM FİLMİ GEREKLİ MİDİR?

  Tüp bebek yapılacak olsa bile rahim filmi çektirmek gerekir. Çünkü tüp bebeğin tutmasını engelleyebilecek bazı tüp problemleri ne ultrasonografide ne de histeroskopide görülemeyebilir, anlaşılamayabilir. Rahim filmi ile tüp bebeğin tutması olasılığını düşüren sorunlar rahatlıkla tespit edilebilir.

  Embriyo transferinden önce bu problemlerin etkisiz hale getirilmesi; zaman ve para kayıplarının önüne geçer. C kollu röntgen cihazı bulunan, HSG kateterleri kullanılan ve selektif salpingografi (tüp açma işlemi) yapılabilen merkezlerde çekilen rahim filmlerinin doğruluk oranları, her türlü yöntemin üzerinde ve diğer yöntemlere göre daha ucuzdur.

  GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?

  Ek tedaviye ihtiyaç duyulabilir

  Tüplerin tıkalı olduğunun biliniyor olması tek başına yeterli değildir. Ortalama 12 cm uzunluğundaki tüpün; hangi noktasında tıkalı olduğunun bilinmesi önem taşır. Eğer tıkanıklık tüpün ortasında veya rahime uzak yarısında ise tüp bebek başarı oranını düşüren bir durum söz konusu demektir. Doktorunuz tüp bebek tedavisinden önce bu durumu düzeltici ek bir tedavi uygulayacaktır.

  İLERİ YAŞTAKİ KADINLARDA TÜP BEBEK BAŞARISINI ARTTIRAN YÖNTEMLER NELERDİR?

  35 YAŞINDAN SONRA HAMİLELİK VE ANNE OLMAK İÇİN PÜF NOKTALARI

  YUMURTA GENÇLEŞTİRME PRP YÖNTEMİ NEDİR? KİMLERE UYGULANIR?  1 Yorum

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz