Diğer
  Ana SayfaYaşamBağ bozumu turları ile doğayla yeniden bağ kurun

  Bağ bozumu turları ile doğayla yeniden bağ kurun

  -

  En son ne zaman otomobil ve şehir gürültüsünden uzak, doğayla iç içe olabileceğiniz bir
  tatil yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Eylül ve ekim aylarında yapılan bağ bozumu turları
  doğayla yeniden bağ kurmanızı ve toprağa dokunmanızı sağlıyor.

  Yazı: Deran Çetinsaraç

  Şehir hayatı beraberinde gürültü, koşturmaca, zamanla yarışma gibi stres yaratan faktörleri de getiriyor. Aslında bedenimizin ve beynimizin gerçekten dinlenebilmesi için stres yaratan faktörleri ortadan kaldıracak deneyimlere ihtiyacımız var. Dört mevsim güneşi görebildiğimiz ülkemizde sonbaharın tüm güzelliğini yaşabileceğiniz üzüm bağları bulunuyor. Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan lüks bağ ve sanat oteli Hotel Caeli, bağ bozumu döneminin keyfini çıkarıp, eşsiz bir deneyim yaşayabileceğiniz rotalardan biri.

  - Advertisement -

  Otel, 1700 dönüm olan Caeli bağlarının ortasında kalıyor. Yani dört bir yanınız üzüm bağları ve Eceabat doğal çam ormanlarıyla çevrili olduğundan konaklama süresince traktörlerden başka motorlu taşıt görmüyorsunuz ve duymuyorsunuz. Göz alabildiğince uzanan yeşil ve nefes kesici bu ortamda dilerseniz özel eğitmenler eşliğinde yoga veya yürüyüş yapabiliyorsunuz.

  Otelin bağlarının dışında çiftliği ve ekolojik bahçesi de bulunuyor. Çiftlikteki mandaların sütünden yapılan yoğurt, peynir ve tavukların yumurtaları özellikle kahvaltıları lezzetli hale getiriyor. Yine çiftlikten elde edilen organik ürünlerle hazırlanan birbirinden lezzetli yemekler de usta şeflerin elinde gastronomi deneyimine dönüşüyor.

  Caeli’nin özel dikim yöntemiyle yetiştirdiği üzümler ağustos ayının sonlarına doğru toplanmaya başlıyor ve neredeyse ekim sonuna kadar devam ediyor. Bağ bozumu dönemi sürecinde tüm konuklar, 170 hektarlık bir alandan oluşan ve dünyanın en büyük 1×1 metre dikim sıklığındaki üzüm bağları olma özelliğini taşıyan bağları uzmanların eşliğinde keşfedebiliyor, bağ bozumu ritüellerini tüm detaylarıyla yaşayabiliyor. Hatta konuklar kendi üzümlerini bağda toplama fırsatı yakalıyor. 12.500 m2 alana kurulu Türkiye’nin en modern şaraphanesi de ziyaret edilebiliyor ve şarap üretimindeki tüm aşamaları birebir gözlemlenebiliyor. Konuklar, bağ ve gölet manzaraları eşliğinde, damaklarda yer edecek özel lezzetlerin tadını çıkarırken, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini de görme şansına sahip oluyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz