Diğer
  Ana SayfaBebekBebeğimi nasıl giydirmeliyim? Üşüyor mudur?

  Bebeğimi nasıl giydirmeliyim? Üşüyor mudur?

  -

  Bebekler nasıl giydirilmeli? Yeditepe Üniversitesi Bağdat Caddesi Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Tuba Coşkun, anne babaların doğumdan sonra çok merak ettiği ”Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?”, ”Bebeğim Üşüyor mudur?” gibi soruları Formsanté için yanıtladı:

  ‘BEBEĞİM ÜŞÜR ENDİŞESİ’

  “Anne babalar genellikle bebeklerini nasıl giydirmeleri konusunda kararsız kalırlar ve ‘bebeğim üşür’ endişesiyle tam tersi olarak gereğinden fazla giydirirler.

  Yenidoğan bebeklerin henüz ter bezleri gelişmediği için ortam ısısı artıkça terleyemezler ve bu nedenle sıcak onları rahatsız eder, huzursuz olurlar, ağlamaları artar.

  Bulunduğu ortamın ısısının 22-23 derece ve nem oranının %50-%60 arasında olması önerilir. Yeni doğan bir bebeğin giyim şekli ortamın sıcaklığına göre ayarlanabilir olmalıdır.

  Yani oda sıcaklığı arttıkça bir kat azaltılabilmeli veya ısı azaldıysa bir kat artırılabilmelidir.

  - Advertisement -

  Normal doğum tartısıyla doğmuş bir bebeğin sizden bir kat fazla giyinmesi yeterlidir. Özellikle tek kat kalın bir giysi yerine ince kat kat giydirmek daha doğrudur.

  BEBEĞİN ÜŞÜYÜP ÜŞÜMEDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

  Bebeklerde ısı kaybı sıklıkla başından olduğu için yeni doğan döneminde başı korumak önemlidir. Eller ve ayaklar sıklıkla soğuktur ve aileler genellikle bebeğin üşüdüğünü zanneder. Ancak bebeğinizin üşüyüp üşümediğini doğru değerlendirmek için ensesine bakmanız yeterli olur eğer soğuk değilse üşümüyordur.

  BEBEKLERİ UYKUDA KONTROL ETMEK GEREKİR

  Uyku esnasında bebekler soğuğa daha duyarlıdır. Bu nedenle uykuda kontrol etmek gerekir. Sık nefes alıp vermesi veya huzursuz olması üşüdüğünü gösterebilir. Uyurken  yüzünü kapatıp solunumunu engelleyebileceği için üzerine battaniye veya her hangi bir örtü örtmek uygun değildir. Bu açıdan en uygunu   ortam ısısına göre kalınlık dereceleri olan uyku tutulumlarını kullanmaktır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....