• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Tuba Coşkun

Bebeğimi nasıl giydirmeliyim? Üşüyor mudur?

Bebekler nasıl giydirilmeli? Yeditepe Üniversitesi Bağdat Caddesi Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Tuba Coşkun, anne babaların doğumdan sonra çok merak ettiği ”Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?”, ”Bebeğim Üşüyor mudur?” gibi soruları Formsanté için yanıtladı:

‘BEBEĞİM ÜŞÜR ENDİŞESİ’ *

“Anne babalar genellikle bebeklerini nasıl giydirmeleri konusunda kararsız kalırlar ve ‘bebeğim üşür’ endişesiyle tam tersi olarak gereğinden fazla giydirirler.

Yenidoğan bebeklerin henüz ter bezleri gelişmediği için ortam ısısı artıkça terleyemezler ve bu nedenle sıcak onları rahatsız eder, huzursuz olurlar, ağlamaları artar.

Bulunduğu ortamın ısısının 22-23 derece ve nem oranının %50-%60 arasında olması önerilir. Yeni doğan bir bebeğin giyim şekli ortamın sıcaklığına göre ayarlanabilir olmalıdır.

Yani oda sıcaklığı arttıkça bir kat azaltılabilmeli veya ısı azaldıysa bir kat artırılabilmelidir.

Normal doğum tartısıyla doğmuş bir bebeğin sizden bir kat fazla giyinmesi yeterlidir. Özellikle tek kat kalın bir giysi yerine ince kat kat giydirmek daha doğrudur.

BEBEĞİN ÜŞÜYÜP ÜŞÜMEDİĞİ NASIL ANLAŞILIR? *

Bebeklerde ısı kaybı sıklıkla başından olduğu için yeni doğan döneminde başı korumak önemlidir. Eller ve ayaklar sıklıkla soğuktur ve aileler genellikle bebeğin üşüdüğünü zanneder. Ancak bebeğinizin üşüyüp üşümediğini doğru değerlendirmek için ensesine bakmanız yeterli olur eğer soğuk değilse üşümüyordur.

BEBEKLERİ UYKUDA KONTROL ETMEK GEREKİR *

Uyku esnasında bebekler soğuğa daha duyarlıdır. Bu nedenle uykuda kontrol etmek gerekir. Sık nefes alıp vermesi veya huzursuz olması üşüdüğünü gösterebilir. Uyurken  yüzünü kapatıp solunumunu engelleyebileceği için üzerine battaniye veya her hangi bir örtü örtmek uygun değildir. Bu açıdan en uygunu   ortam ısısına göre kalınlık dereceleri olan uyku tutulumlarını kullanmaktır.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here