Diğer
  Ana SayfaHaberBuzlu suya girmek sağlık açısından riskli midir?

  Buzlu suya girmek sağlık açısından riskli midir?

  -

  Soğuktan bunalınca insan haliyle serinlemek için hemen soğuk bir duşun altına girmek istiyor. Hele bir de soğuk bir deniz bulmuşsa güneşin altında iyice piştikten sonra balıklama atlamak pek cazip gelebilir. Peki, buzlu suya girmek sağlık açısından riskli mi? İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kardiyoloji Uzm. Dr. Demet Erciyes, merak edilen bu soruya yanıt veriyor.

  BUZLU SUYA GİRMEK SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ Mİ?

  Son zamanlarda sıklıkla sosyal medyada paylaşılan buzlu suya girme akımı var. Bunlar gibi aniden soğuk suya maruz kalma durumlarını özellikle de kalp sağlığı açısından hiç önermiyoruz. Çok sıcaktan aniden soğuğa geçiş kalpte şok etkisi yaratarak son derece zararlı olabilir. Aniden soğuğa geçince vücuttaki damarlarda tıpta vazokonstrüksiyon denilen büzülme ve daralma ortaya çıkar. Bu tepki, vücudun ısısını sabit tutmaya çalışması, hayati işlevleri olan iç organları korumaya çalışması sebebiyle gerçekleşir. Ortaya çıkan bu damar daralması neticesinde kan basıncıyla beraber kalp atım sayısı da yükselir. Kalp, bu yüksek basınca karşı daha büyük güç harcayarak çalışır. Bu olay kalbi yorar.

  KANIN PIHTILAŞMA ÖZELLİĞİNİ ARTTIRIR

  Bunun yanı sıra soğuk havanın bir başka etkisi de kanın pıhtılaşma özelliğini artırmasıdır. Kandaki pıhtılaşma faktörleri ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerin (trombositlerin) sayısı artar, damarlardaki daralmayı takiben dolaşım da yavaşladığı için pıhtılaşmalar daha kolay oluşur. Bir de damarlarda önceden bilinen ya da bilinmeyen birtakım darlıklar da mevcut ise felç, kalp krizi ve ani ölüm daha kolay ortaya çıkar.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz