Diğer
  Ana SayfaGüzellikCildi hem içeriden hem de dışarıdan onarma zamanı! İşte yapılacak işlemler

  Cildi hem içeriden hem de dışarıdan onarma zamanı! İşte yapılacak işlemler

  -

  Tatili geride bıraktık; peki ya izlerini? UV ışınlarına maruz kalmak, nem kaybı, deniz ve havuz suyunun kurutucu etkisi derken yaz ayları cildimizde olumsuz izlerini bırakabiliyor. Şimdi cildi hem içeriden hem de dışarıdan onarma zamanı….

  Yazı: Deran Çetinsaraç

  Ameliyatsız güzelleşmenin tanımı her geçen gün genişliyor. Cildi canlandıran, cilt kusurlarını gideren ve tazelik kazandıran pek çok işlem bulunuyor. Kısa sürede etkisini gösteren bu işlemlerle cildinize kış ayları öncesinde gerekli bakımı sağlayabilirsiniz. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Erol Koç, yaz aylarında tatilin verdiği mutluluğun yanı sıra oluşan dış etkenlerin cildimizi olumsuz anlamda etkileyebileceğini söylüyor ve ekliyor: “Yoğun olarak güneş ışınlarına ve deniz suyuna maruz kalan ciltte lekelenmeler, kuruluk, cilt tonu eşitsizliği gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle yaz sonrası cildimize ihtiyacı olan bakımı yapmamız ve cildimizi kışa hazırlamamız şart.” Prof. Dr. Koç’tan Formsante okurları için bu konuda yapılabilecek tüm uygulamaları anlatmasını istedik.

  Nucleofill Eyes

  DNA IŞILTISI

  Cildin nem kaybını önlemek çok önemli. Nemsiz cilt matlaşır, ışıltısınıkaybeder, zamanla kırışmaya başlar. Çeşitli nemlendirici kremlerle her ne kadar cildimizi dışarıdan nemlendirsek de, içeriden nemlendirmek de son derece önem taşıyor. Cildin sağlıklı görünümü güzellik için en önemli unsurlardan biri. DNA Işıltısı tedavisi; nemlendirme, serbest radikal temizleme ve biyo-uyarıcı olmak üzere üç farklı sinerjik etkisi ile ciltte oluşan kayıpların hızlı ve doğal bir şekilde yerine konmasını sağlıyor. Ciltte bulunan ve son derece olumsuz etkileri olan serbest radikalleri hapsederek anında temizleyici antioksidan etki gösteriyor.

  - Advertisement -

  Cilt canlılık ve parlaklık kazanıyor. DNA Işıltısı uygulamasının en önemli ve diğer tedavilerden ayırıcı özelliği, ciltte yarattığı biyo-uyarıcı etkisi sayesinde, 48 saat içerisinde ciltteki hücreleri uyararak cildin yeniden canlanmasını ve kendi tip 1 kolajenini üretmesini sağlaması oluyor. DNA Işıltısı’nın oluşturduğu fizyolojik ortam ve biyo-uyarım sayesinde aktive olan hücreler, ciltte eksilen kolajeni üreterek, elastikiyeti artırmasına yardımcı oluyor. Tüm cilt tiplerinde uygulanabiliyor, güçlü lifting ve canlandırıcı etki sağlıyor. Bu uygulama sadece yüzde değil, boyun ve dekolte bölgesinde de etkili. 10-15 gün ara ile üç-dört seans uygulandığında daha sağlıklı, pürüzsüz ve aydınlık bir cilde sahip olmak mümkün.

  MİLANO GENÇLİK İKSİRİ

  Cilde nem kazandıran bir diğer uygulama da Milano Gençlik İksiri (UpGrade). Bu uygulama, cildin nemini düzenleyen birçok madde, vitaminler ve antioksidanlar içeren bir kokteylin cilde enjekte edilmesini içeriyor. Milano Gençlik İksiri, cilde canlılık, nem ve elastikiyet kazandırarak, doku onarımı ile cildin yenilenmesine katkıda bulunuyor. Hem cildin canlanıp nem kazanmasını hem de elastikiyetinin artmasını sağlayan uygulama ince kırışıklıkların giderilmesi ve lekelerin açılmasına da imkan sağlıyor.

  NUCLEOFILL EYES

  Yazın maruz kaldığımız yoğun güneş ışınları göz çevremizdeki kasları daha çok kullanmamıza neden oluyor. Bu nedenle göz çevresindeki kaslarda kırışıklık ve aynı zamanda kuruluk baş gösterebiliyor. Bu alanda yapılan iğneli uygulamalar içerisinde yeni bir seçenek var; Nucleofill Eyes. Göz altı torbaları, morlukları, göz kapağı sarkmaları ve kaz ayağı kırışıklıkları gibi çok sık karşılaşılan göz çevresi sorunları için yeni bir çözüm. Nucleofill Eyes, alerji riski olmadan göz çevresindeki cildin yapısını ve rengini düzenlerken kırışıklıkların düzeltilmesine yardımcı oluyor. Bir yandan da sağlıklı ve aydınlık bir cilt oluşmasına katkıda bulunuyor. Göz çevresi için özel üretilen ‘Nucleofill Eyes’, 15 günlük aralıklarla cilt ihtiyacı ve tipine bağlı olarak iki ya da dört seans uygulanıyor. Uygulamanın hemen sonrasında normal günlük yaşama devam edilebiliyor. Uygulama ilk etkisini yaklaşık üç gün sonra göstermeye başlıyor ve seanslar tamamlandığında öncesisonrası farkı net şekilde ortaya çıkıyor.

  GLUTATYON

  Cilt sağlığı ve genel sağlık açısından kullanımı önemli bir başka destek oral glutatyon kullanımı olabilir. Yaşlanmanın etkilerini içeriden azaltan, cilde sağlıklı bir gençlik ve ışıltı kazandıran glutatyon, vücudun başlıca antioksidanı olarak biliniyor. Modern hayatla birlikte değişen çevresel koşullara bağlı olarak bazı vitaminleri ve bitkilerin içeriklerini yeterince alamayan bireyler vitamin ve gıda takviyelerini destek amaçlı kullanabilirler. Glutatyonu oral yoldan kullanmak için glutatyon içeren besinler tüketmek ve özellikle mevsim geçişlerinde takviye kullanmak glutatyon antioksidanın alımı için yeterince fayda sağlıyor. Ispanak, avokado, kuşkonmaz ve bamya doğal olarak glutatyon içeriyor. Selenyum içerikli gıdaların (Brezilya cevizi, esmer pirinç gibi) tüketilmesi de glutatyon düzeylerini destekliyor. Gıda takviyesi olarak glutatyon kullanılacaksa tescilli etken madde içeren, klinik çalışması yapılmış içerikler tercih edilmeli.

  İĞNESİZ MEZOTERAPİ – AKILLI PEELİNG

  Yaz aylarında hepimizin sevdiği güneşlenme malesef cildimizdeki kırışıklıkların yüzde 80’inden sorumlu. Güneş ışınlarına fazla maruz kalınması nedeniyle oluşan bu kırışıklıkların yanında güneş ışığından kaynaklanan cilt problemlerinden bir tanesi de cilt lekeleri. Güneş, cildimizde lekelenmeye yol açabiliyor; bazı bölgelerin daha açık bazı bölgelerinse daha koyu görünmesine neden olabiliyor. Özellikle ozon tabakasının giderek hasar görmesi ile UV ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalma riski arttı. Güneş, dolayısıyla da ultraviyole ışınları lekelerin oluşmasında ya da koyulaşmasında en önemli etkenlerden bir tanesi. Her türlü cilt lekesinin oluşumunda ve ilerlemesinde UV ışınlarının büyük etkisi var. Lekelerin giderilmesinde iki alternatif yöntem İğnesiz Mezoterapi – Akıllı Peeling ve White-In enjeksiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Ciltte zamanla oluşan ton farklılıkları, matlıklar, gözeneklerdeki genişlikler ve sarkmalar için dönem dönem bakımlar yapılmalı. Bunlardan Akıllı Peeling, iğnesiz bir mezoterapi yöntemi olarak dikkat çekiyor. Normal peelingin yan etkileri (pul pul dökülme ve yanmalar) olmaksızın ciltte flash parlama etkisi ve derin bir cilt sıkılaşması sağlıyor. Akıllı Peeling; yüz, boyun ve boyun çizgisinin canlandırılması, kozmetik makyaj, akneli veya akneye eğilimli cilt tedavisi, yeni yara izleri ve cilt pigmentasyonu tedavilerinde etkili bir yöntem.

  WHITE-IN ENJEKSİYONU

  Cildinizde renk eşitsizliği varsa sonbahara girerken bu etkiyi azaltabilirsiniz. Sağlıklı bir cilt görünümü için önemli unsurlardan birisi derinizin eşit bir renge sahip olması. Bu problemi yaşayan kişiler ciltte renk eşitliğini sağlayan uygulamalardan yararlanabilir. Bu konuda destek alabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan birisi White-In Enjeksiyonu. Arbutin ve glutatyon bazlı içeriği sayesinde, cilt rengi değişikliği ve hiperkromatizm kaynaklı cilt kusurlarını düzelten güçlü bir formüle sahip. Tek başına üç-dört seans uygulanabileceği gibi kombinasyon olarak da tercih edilebilir.

  EVDE BUNLARA DİKKAT EDİN…

  ÇOK SICAK SUYLA DUŞ ALMAYIN

  Sıcak suyla cildin uzun süre teması cilde zarar verir ve cilt kuruluğu oluşturur. Sık sık tekrarlanması ise ciltte çatlakların meydana gelmesine sebep olur ve bir süre sonra bu çatlakların enfeksiyon kapma riski oluşur. Ayrıca tedavi edilmeyen cilt kuruluğunun sedef, egzama gibi hastalıklara davetiye çıkaracağı unutulmamalı. Sıcak suyun altında uzun süre kalan derideki kılcal damarlar bu durumdan olumsuz etkilenir.

  YÜZÜNÜZE KESE YAPMAYIN

  Sert bir lif ile sıkça kese yapmak deriye zarar verir. Cildimizin yüzeyinde yer alan koruyucu doku hasar görür. Özellikle yüzde bu dokunun hasar görmesi farklı deri hastalıklarına davetiye çıkarmak anlamına gelebilir. Ayrıca yoğun kese yapmak cildin nem kaybına da neden olur.

  CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

  Kuruyan cildimiz daha hızlı hassaslaşır ve cilt yüzeyi nem kaybettiği için sertleşir. Bu nedenle kış aylarında cildi rahatlatan ve cildin yumuşamasını sağlayan ürünler kullanmak gerekiyor. Cildin nemli kalması cilt kuruluğuna ve çatlaklara engel olur.

  BOL SU TÜKETİN

  Vücudumuzdaki tüm hücrelerin yenilenmesi için suya ihtiyacı var. Cildimiz genel olarak su toplamaya meyilli oluyor. Su toplayan cilt ödem ve şişkinlik yapar. Vücudun su ihtiyacı ne kadar az olursa şişkinlik de o oranda azalır. Bol su içmek aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar ve cilt kuruluğunun önüne geçer. Bol su tüketimi ciltteki gözeneklerin açık kalmasını sağlar. Cildin canlı kalması yaşa bağlı kırışıklık oluşumunu da yavaşlatır.

  GÖZ ÇEVRESİ TEMİZLİĞİNİ MUTLAKA YAPIN…

  Yatmadan önce mutlaka cildinizdeki makyajı cilt tipinize uygun temizleme ürünleri ile temizlemeniz sağlıklı bir cilt için çok önemli. Aynı şekilde sağlıklı bir göz çevresi için yine her akşam yatmadan göz bölgesinde de kullanılabilen ürünler ve pamuk yardımı ile göz çevrenizi temizlemelisiniz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz