Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt kuruluğuna karşı alınabilecek 5 önlem

  Cilt kuruluğuna karşı alınabilecek 5 önlem

  -

  Soğuk kış aylarında cildimizde kuruluğun artış gösterdiğini gözlemleriz. Ciltte kuruluğun yanı sıra pullanma ve kızarıklık gibi belirtileri de hissetmeye başlarız. Özellikle dış ortama açık olan yüzümüzde bu belirtileri daha da yoğun fark ederiz. Peki, cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi? Cilt kuruluğuna karşı neler yapılabilir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Şeyda Bayraktaroğlu kış aylarında kuruyan cildimize yapmamız gerekenlerle ilgili önerilerde bulundu.

  CİLT KURULUĞU HANGİ HASTALIĞIN HABERCİSİ?

  Cilt kuruluğunun önlemi alınmazsa egzama ve sedef hastalığının yanı sıra enfeksiyonlara da davetiye çıkarabilir.

  CİLT KURULUĞUNA KARŞI 5 ÖNLEM

  ÇOK SICAK SUYLA DUŞ ALMAYIN

  Sıcak suyla cildin uzun süre teması cilde zarar verir ve cilt kuruluğu oluşturur. Sık sık tekrarlanması ise ciltte çatlakların meydana gelmesine sebep olur ve bir süre sonra bu çatlakların enfeksiyon kapma riski oluşur. Ayrıca tedavi edilmeyen cilt kuruluğunun sedef,egzama gibi hastalıklara davetiye çıkaracağı unutulmamalıdır. Sıcak suyun altında uzun süre kalan derideki kılcal damarlar bu durumdan olumsuz etkilenir.

  YÜZÜNÜZE KESE YAPMAYIN

  Sert bir lif ile sıkça kese yapmak deriye zarar verir. Cildimizin yüzeyinde yer alan koruyucu doku hasar görür. Özellikle yüzde bu dokunun hasar görmesi farklı deri hastalılarına davetiye çıkarmak anlamına gelebilir. Ayrıca yoğun kese yapmak cildin nem kaybına da neden olacaktır.

  CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

  Kuruyan cildimiz daha hızlı hassaslaşacaktır ve cilt yüzeyi nem kaybettiği için sertleşecektir. Bu nedenle kış aylarında cildi rahatlatan ve cildin yumuşamasını sağlayan ürünler kullanmak gerekiyor. Cildin nemli kalması cilt kuruluğuna ve çatlaklara engel olur.

  - Advertisement -

  BOL SU TÜKETİN

  Vücudumuzdaki tüm hücrelerin yenilenmesi için suya ihtiyacı vardır. Cildimiz genel olarak su toplamaya meyillidir. Su toplayan cilt ödem ve şişkinlik yapar. Vücudun su ihtiyacı ne kadar az olursa şişkinlik de o oranda azalacaktır. Bol su içmek aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar ve cilt kuruluğunun önüne geçer. Bol su tüketimi ciltteki gözeneklerin açık kalmasını sağlar. Cildin canlı kalması yaşa bağlı kırışıklık oluşumunu da yavaşlatır.

  Cilt kuruluğuna karşı

  NEM İHTİYACI DIŞARIDAN ALINABİLİR Mİ?

  Cildin nem ihtiyacını dışardan takviye edecek uygulamalar da son derece önemli. Bu uygulamalardan özellikle bir kaçı dikkat çekiyor. Cilde enjeksiyon aracılığıyla uygulanan DNA Işıltısı (Nucleofill) uygulaması yüksek miktarda suya bağlanma yeteneği sayesinde dokulara nemlendirme sağlamaya yardımcı oluyor. Ciltte yaşla, çevresel faktörlerle veya yetersiz bakımla azalan nem miktarının tekrar artmasını hedefleniyor. Ayrıca, hem güçlü bir lifting etkisi göstermesi hem de kolajeni artırarak deri elastikiyetini geri kazandırması nedeniyle tercih ediliyor.

  Cilde nem kazandıran bir diğer uygulama da Milano Gençlik İksiri (UpGrade). Bu uygulama cildin nemini düzenleyen birçok madde, vitaminler ve antioksidanlar içeren bir kokteyl. Milano Gençlik İksiri, cilde canlılık, nem ve elastikiyet kazandırarak, doku onarımı ile cildin yenilenmesine yardımcı oluyor. Hem cildin canlanıp nem kazanmasını hem de elastikiyetinin artmasını hedefleyen uygulama ince kırışıklıkların giderilmesi ve lekelerin açılmasına amaçlanıyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz