Diğer
  Ana SayfaBebekÇocuğunuzu taşırken fıtık olmayın

  Çocuğunuzu taşırken fıtık olmayın

  -

   Bebeği ana kucağında uzun süre taşımak, yere aniden eğilip kucağa almak… Hemen her annenin çocuğunu taşırken sıkça yaptığı bu tür hatalar bel veya boyun kaslarının hasar görmesine neden olabiliyor.

  İnsanların yüzde 80’i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı şikayetiyle karşılaşıyor. Boyun ağrısı da yine sıkça karşılaşılan sorunlardan birini oluşturuyor. Bel ve boyun ağrılarına en sık hatalı duruş, hatalı açıyla yük taşımak ve yine hatalı açıyla eğilmek veya kalkmak gibi davranışlar neden oluyor. Bu ağrıların çoğu kas zedelenmesinden kaynaklanıyor ve ilaç tedavisi ile boyunluk gibi yöntemlerle ortadan kalkıyor. Ancak kimi zaman kişinin vücut yapısı, kimi zamansa taşınan yükün ağırlığı veya hatalı davranışın şiddeti nedeniyle bu sorunlar bel veya boyun fıtığı gibi ciddi tablolar da oluşturabiliyor. International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, kadınlarda görülen fıtıklarda çocuğu hatalı taşımanın önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekerek, “Annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri çocuklarını ana kucağında uzun süre taşımak. Özellikle yeni doğum yapmış annelerin kasları ve bağları zaten zayıf oluyor. Buna bir de çocuğun kilosuyla birlikte 8-10 kiloluk yük taşımak eklenince, bel veya boyun omurları ciddi boyutlarda hasar görebiliyor. Bunun sonucunda da fıtık oluşabiliyor” diyor.

  Ağrı, en önemli sinyal!
  Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, bel veya boynunuzda ağrı oluştuğunda çocuğunuzu taşımayı hemen bırakmanız gerektiği uyarısında bulunarak şunları söylüyor: “Ağrı bel ya da boyun omurgasının zarar görmeye başladığını gösteren en önemli alarm mekanizması. Bu durumda çocuğunuzu taşımaya devam ederseniz bel veya boyun fıtığına neden olabilecek durumlar oluşabiliyor. Dolayısıyla ağrı oluştuğunda hemen durmalı, çocuğunuzu uygun bir yere bırakmalı ve mümkünse taşımaya devam etmemelisiniz. Eğer tek başınaysanız ve çocuğunuzu taşımaya siz devam etmek zorundaysanız, bir süre dinlenmeyi asla ihmal etmemelisiniz.”

  Şikayetleri önemseyin
  Çocuğunuzu taşıdıktan sonra ister hemen ister saatler sonra ortaya çıksın, ağrı geliştiğinde kaslarınızı mutlaka iki-üç gün dinlendirmeniz gerekiyor. Eğer dinlenmenize rağmen bel veya boyun bölgeniz ağrımaya devam ederse, bu yakınmanıza bacak veya kol ağrısı, refleks ya da his kaybı gibi yakınmalar da eşlik ederse zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurun. Çünkü bu şikayetlerinizin nedeni bel veya boyun bölgesinde gelişen fıtık olabiliyor.

  - Advertisement -

  Cerrahi müdahale gerekebiliyor
  Bel veya boyun bölgesinde gelişen ağrıda ilk basamak olarak ilaç tedavisine başvurulduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, tedavi yöntemlerini şöyle sıralıyor: “Sorun bu yöntemlerle geçmiyorsa ve sinir basısı mevcut değilse fizik tedavi gerekebiliyor. Her iki yöntemden de sonuç alınamadığı durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurulabiliyor. Ancak tedavi öncesinde sorunun altında yatan neden mutlaka tespit edilmeli. Çünkü çok büyük bir fıtık oluşmuşsa ilaç veya fizik tedavi ile zaman kaybedilmemesi ve hemen cerrahi müdahaleye başvurulması şart.”

  Formsanté Dergisi Mayıs 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz