Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikCovid-19 stresi tüp bebek başarı oranını etkiler mi?

  Covid-19 stresi tüp bebek başarı oranını etkiler mi?

  -

  Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Turgut Aydın, Covid-19 stresi tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyebileceğini belirtti.

  Tüp bebek tedavisi sürecinde stresi en düşük seviyede tutmak gerekir. Tedavi başlamadan önceki değil ama tedavi sırasındaki stres düzeyi tüp bebek tedavilerindeki gebelik ve canlı doğum oranlarını düşürmektedir. Stresi en düşük seviyeye çekmek tüp bebek tedavisinin başarı oranında oldukça etkilidir bu yüzden tüp bebek tedavisine başlayan veya bu tedaviye başlamayı düşünen çiftlerin mümkün olduğunca stresten uzak durmaları gerekmektedir.

  SALGIN SÜRECİNDE TÜP BEBEK TEDAVİSİ ERTELENMELİ Mİ?

  Tüp bebek tedavisinde Covid-19 salgınından önce de bulaşıcı hastalıklar göz önünde bulundurularak her türlü önlem alınıyordu. Koronavirüs nedeniyle alınan önlemler daha da sıkı hale getirildi ve tüp bebek tedavisi için uygun ortamlar oluşturuldu.

  Herhangi bir hastalık belirtisi olan kişilere kan tetkikleri yapılıyor ve en ufak bir enfeksiyon işaretinde tüp bebek tedavisi iptal ediliyor. Ancak sağlık durumu iyi olan kişilerde tedaviye rahatlıkla başlanabilmekte ve tüp bebek tedavi süreci yaklaşık 20 gün kadar sürmektedir. Yumurtalıkları uyarma aşamasından itibaren hasta en az 4-5 kez görülüp, muayene edilir. Bu süre içinde ortaya çıkabilecek hastalık belirtileri veya şüpheli temasları dikkatle değerlendirilir. Şüpheli durumlarda gerekli değerlendirmeler yapılıp uzman hekim tarafından karar verilir.

  Yumurta toplama işlemi yapılacaksa, diğer kan tetkikleriyle beraber enfeksiyonla ilişkili testler de yapılır. Bunun yanı sıra mutlaka hastanın herhangi bir belirtisinin olup olmadığına bakılır. Tedavi süresince tüm ekip ve hasta maske kullanır. Klinik ortamında havalandırma da dahil olmak üzere her türlü hijyen önlemi titizlikle uygulanır.

  - Advertisement -

  Tüm bu önlemler tüp bebek tedavisine başlamak için uygun zemini hazırlamakta, bu süreçte tedaviye başvuran kişilerin üstüne düşen ise stres faktörünü devre dışı bırakmak olmaktadır.

   İLGİLİ İÇERİKLER



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz