Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikDoğum kontrol hapı nedir? Nasıl kullanılır? Çeşitleri nelerdir?

  Doğum kontrol hapı nedir? Nasıl kullanılır? Çeşitleri nelerdir?

  -

  İlişki sonrası gebeliğin oluşmasını engellemek için kullanılan doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilen bazı sorular vardır. En başta doğum kontrol hapı nedir? Doğum kontrol hapının kullanımı nasıl? Doğum kontrol haplarının çeşitleri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Miray Sekkin Eser, merak edilen bu soruları yanıtladı…

  DOĞUM KONTROL HAPI NEDİR?

  Doğum kontrol hapları gebeliğin oluşumunu engelleyen hormonları içerir ve yumurtlamayı durdurup rahim ağzından sperm geçişini önler. Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonlarının sentetik formlarını içermektedir.

  DOĞUM KONTROL HAPI NASIL KULLANILIR?

  Doğum kontrol hapları kutu içerisinde 21 adet tablet barındırmaktadır. Yeni nesil doğum kontrol haplarında kutuda 28 tablet bulunur. 21 tablet içeren doğum kontrol haplarının adetin 2 veya 3. günü başlanmasını öneriyoruz 21 gün sonrasında 7 gün ara verilerek tekrar yeni kutuya başlanması şeklindedir. Yeni nesil doğum kontrol haplarında bulunan 28 tablet ise yine adetin 2 veya 3. günü başlanması ve devamında kutu bittikten sonra hiç ara verilmeden yeni kutuya başlanması öneriliyor.

  doğum kontrol hapı

  DOĞUM KONTROL HAPI ÇEŞİTLERİ

  • Kombine haplar
  • Monofazik haplar
  • Ertesi gün hapları

  Doğum kontrol hapları kullanım amaçlarına göre çeşitleri vardır.

  - Advertisement -

  KOMBİNE HAPLAR

  Aile planlaması için en sıklıkla tercih edilen sentetik östrojen ve progesteron hormonu içermektedir.

  MONOFAZİK HAPLAR

  Monofazik haplar ülkemizde en çok kullanılan kombine doğum kontrol haplarıdır. Aylık döngüler halinde kullanılır.

  ERTESİ GÜN HAPLARI

  Ertesi gün hapı bir korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 72 saat içerisinde kullanılması durumunda gebelik oluşmasını büyük ölçüde önler. Ama doğum kontrol yöntemi olarak sürekli kullanılması önerilmez. Acil korunma yöntemi olarak kabul edilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz