Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikErken doğum belirtileri nelerdir? Erken doğuma yol açan 7 madde

  Erken doğum belirtileri nelerdir? Erken doğuma yol açan 7 madde

  -

  Hamilelik sürecinde belli bir aya ulaşan anne adayları yaşadığı bazı belirtiler ile erken doğum şüphesi yaşarlar. Korku ve endişeye neden olan bu belirtiler anne adayını telaşlandırıyor. Peki, erken doğum belirtileri neler? Erken doğum neden olur? Hangi ağrılar erken doğum belirtisidir? Anne adayları hangi durumlarda doktora başvurmalı? İşte erken doğum belirtileri…

  Uzman doktorların paylaştığı verilere göre günümüzde tüm doğumların yaklaşık yüzde 10’u erken doğum şeklinde sonuçlanıyor. Bebek kaybının hala en sık görülen ve en önemli nedenini erken doğum oluşturuyor. Yenidoğan ölümlerin yüzde 75’inin sorumlusu erken doğum oluyor. Günümüzdeki ise doğum belirtilerinin erken tespit edilmesi sayesinde bebeğin akciğer gibi organlarının gelişimini sağlamak mümkün. Peki, erken doğum belirtileri nelerdir? Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak erken doğum belirtilerini anlattı.

  ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ

  • Karın ağrısı ve kramplar
  • Akıntı artışı
  • Kanlı ve sümüksü bir akıntı olması
  • Berrak sıvı gelmesi
  • Baskı ve dolgunluk hissi
  • Kasılmaların daha sık olması, her 10 dakikada bir gerçekleşmesi
  • Genellikle belinizde olan sırt ağrısı

  Erken doğum belirtileri

  KARIN AĞRISI

  Anlam verilemeyen ve herhangi bir nedene bağlanamayan hafif karın ağrısı bazen erken doğumun ilk belirtisi olabiliyor. Karın ağrısının özellikle gelip giden, yani ara ara olması ve hafif bir rahatsızlığa yol açması durumunda zaman kaybetmeden bir uzman hekime başvurmak gerekiyor.

  AKINTI ARTIŞI

  Hamilelik doğal olarak vajinal akıntıyı artıran bir süreç. Bu değişime hamilelik nedeniyle vücutta artan hormonlar neden oluyor. Ancak normalden çok, örneğin günde birden fazla günlük ped kullanmaya ihtiyaç duyulan bir akıntı erken doğuma işaret edebiliyor.

  KANLI VE SÜMÜKSÜ BİR AKINTI OLMASI

  Özellikle akşam saatlerinde, lavabodayken veya ani ayağa kalkma sonrası iç çamaşırda pembe, renkli ve sümüksü bulaş görülebiliyor. Rahim ağzı denilen kısımdan gelen bu akıntı erken doğumun habercisi olabileceği için yine zaman kaybetmemek gerekiyor.

  - Advertisement -

  BERRAK SIVI GELMESİ

  Erken doğumun belki de en tehlikeli ve kesin belirtilerinden biri, vajenden dışarı aşırı miktarda berrak bir sıvı akması. Doç. Dr. Oktay Kaymak bu tablonun diğer yakınmalara göre çok daha kısa zamanda uzman hekime başvurmayı gerektirdiği uyarısında bulunarak, “Çünkü hamilelik kesesi açılmış ve bebeğin sıvısı dışarı akıyor olabiliyor. Geç kalınması durumunda anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilecek düzeyde enfeksiyon gelişebiliyor.” diyor.

  BASKI VE DOLGUNLUK HİSSİ

  Erken doğum eylemi başlamadan önce meydana gelen rahim kasılmaları bebeğin baş kısmını doğum kanalına ilerletiyor. Bebeğin baş kısmının, rahmin alt kısmına baskı ile yönlendirilmesi, vajinal bölgede anlamsız bir baskı ve dolgunluk hissi oluşturuyor. Yine bu belirtide de zaman kaybetmeden hekime başvurmak erken doğumun önlenmesinde büyük önem taşıyor.

  ERKEN DOĞUM NEDENLERİ NELERDİR?

  Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak aşağıda yer alan durumların varlığında, önlem almadan ve tedavi olmadan gelişen hamilelikte erken doğumun oluşma riskinin yüksek olduğu uyarısında bulunuyor. Bu risk faktörleri olan anne adaylarının hamilelik öncesinde uzman hekime başvurmaları, erken doğumun önlenmesi açısından son derece önem taşıyor.

  • Bir önceki hamilelikte erken doğum yapmış olmak
  • Rahim ağzının boyunun normalden kısa ölçülmesi
  • Kansızlık olması
  • Aşırı zayıf olmak ve yeterince beslenememek
  • Sigara içmek
  • Genç olmak (< 18 yaş)
  • Hamilelikler arasındaki sürenin kısa olması ( 1 yıldan az )

  HAMİLELİKTE VAJİNAL MANTARA DİKKAT

  Hamilelikte vajinal mantarın belirtileri nelerdir? Tedavi yöntemi nedir? Merak edilen soruları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ceren Dinçer Ata yanıtladı. İlgili haberimizden okuyabilirsiniz: HAMİLELİKTE VAJİNAL MANTAR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz