Diğer
  Ana SayfaİlişkiFilm: Şüphe Senaryo: Siz

  Film: Şüphe Senaryo: Siz

  -

  İlişkinizle ilgili içinizi kemiren şüpheler varsa onları kendinize saklamak bir süre sonra senaryo yazarlarına taş çıkartacak hikayeler uydurmanıza neden olabilir. Gelin en iyi senaryo ödülünden vazgeçin, ilişkinizi kurtarmak için sevdiğinizle kaygılarınızı paylaşma yolunu seçin.

  Sözel iletişimi daha fazla kullanan ve ayrıntılara daha sık dikkat eden kadınlar her zaman şüphecilik konusunda ilk sıraya oturtulsa da şüphe denilen o yıkıcı duygu, cinsiyet farkı gözetmiyor. Bazen yaşanılan ilişkinin dinamikleri, bazen geçmiş deneyimlerin yarası bazen de aileden gelen öğrenilmişlikler şüphenin içimizi bir kurt gibi kemirmesine neden oluyor. Psikoloji İstanbul’dan Uzman Psikolog Şeyma Çavuşoğlu, şüphenin tek panzehirinin eşlerin kopmaya başlayan ilişkilerini tekrar kurmaları, yakınlaşmaları ve kaygılarını açık yüreklilikle dile getirmeleri olduğunu söylüyor. Yüreğinizi ve aklınızı kemiren kurtlar varsa ve onlarla başa çıkmakta zorlanıyorsanız temizliğe bu yazıyı okumakla başlayabilirsiniz.

  ‘Şüphe’ kelimesi olumsuz algılanıyor, şüphelenmek her zaman kötü müdür?
  İlişkilerde şüphenin hiç olmaması düşünülemez. Herkesin aklına zaman zaman ‘acaba’ dedirtecek durumlar gelebilir ancak bunlar gelip geçmiyorsa, kişinin aklı sürekli bu konuyla meşgulse burada bir sorun var demektir. Bir ilişkide şüphenin artması o ilişkide güvenle ilgili bir problem olduğunu gösteriyor. Zaman içinde şüphe o ilişkide yakınlığın bitmesine neden oluyor. Taraflardan biri sürekli ‘Diğeri ne yapıyor?’ sorusuyla öyle ilgili oluyor ki adeta başka bir boyutta yaşıyor. Ancak taraflardan biri diğerinden hiç şüphe etmediğinde de o kişi ‘Acaba beni yeterince önemsemiyor mu?’ sorusunu düşünebiliyor.

  Şüphe hangi sebeplerle ortaya çıkabiliyor?
  Şüphenin ortaya çıkmasında birçok faktör etkili olabiliyor. Kişi daha önceki ilişkilerinde böyle bir sorun yaşamamıştır ancak var olan ilişkisinde şüphe etmekten kaçamıyordur. Bu ilişkiden kaynaklanan bir durumdur. Bazı kişiler ise önceki ilişkilerinde deneyimledikleri olumsuzluklardan kaynaklanan şüpheler yaşıyorlar. Kişinin büyüdüğü ailede anne veya babanın şüpheci olması, bunu belli etmesi çocuklukta model oluşturuyor ve kişinin ilerleyen yıllarda şüpheci davranmasına neden olabiliyor. Bazı ailelerde ise o kadar çok sır oluyor ki, çocukluğunda bilmediği bu sırları örneğin ergenlikte öğrenen kişi yaşamı boyunca ilişkilerinde şüpheci olabiliyor. Bazı insanların ise şüphe etmeye daha meyilli kişilik özellikleri olduğunu biliyoruz. Bu kişiler karşı taraf ne kadar açıklama yaparsa yapsın şüphelenmeye devam edebiliyor. Daha nadir görülen psikiyatrik tabloda ise paranoid kişilik bozukluğu söz konusu oluyor. Bu kişiler sadece eşleri ile değil herkesle iletişimlerinde zihinlerinde senaryolar oluşturuyor ve gerçeklikle ilgisi olmayan bu senaryolara inanıyorlar. Gazetelerin üçüncü sayfalarında genelde bu tip kişilere rastlıyoruz.

  - Advertisement -

   

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz