Diğer
  Ana SayfaİlişkiFilm: Şüphe Senaryo: Siz

  Film: Şüphe Senaryo: Siz

  -

  eylul-2012-iliski-resim-2ŞÜPHE İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI
  Ortada geçerli bir nedeniniz yokken eşinizi takip etme ihtiyacı duyuyorsanız, işteyken onun ne yaptığı hakkında senaryolar yaratıyor, e-posta şifresini bulmaya çalışıyor, tuvaletteyken cep telefonunu karıştırmak için fırsat kolluyorsanız bu ruh halinden kurtulma vaktiniz gelmiş demektir. Peki neler yapabilirsiniz?
  Yakınlık ve diyalog: Aynı evin içinde iki yabancı gibi yaşıyor olabilir misiniz? Sohbet etmek yerine kendi bilgisayarlarınızda internete dalanlar siz misiniz? Önce evin içinde gerçekten konuştuğunuza, yüz yüze, birbirinizi dinleyerek sohbet ettiğinize, evinizde keyifli vakit geçirdiğinize ve kendinizi güvende hissettiğinize emin olmalısınız. Bu güven hissi, aklınıza gelen şüpheleri geldikleri yere daha kolay göndermenizi sağlayacaktır.
  Bilgileri güncelleyin: Ne siz ilk tanıştığınız günkü sizsiniz, ne de eşiniz hala aynı insan. Zaman içinde ikinizin de hayalleri, kaygıları ve bakış açıları değişti. Bu bilgileri sohbet ederek güncelleyin. Şüphelerinizi konuşun. Eğer şüphe edilen sizseniz karşı tarafın kaygılarını öğrenin. Konuştukça kaygıların azaldığını fark edeceksiniz.
  Kartları açık oynayın: İlişkinizin geçmişinde bir aldatma hikayesi olabilir. Ya da eşinizin sizi aldattığını fark etmiş ancak bunu kendisine söyleyemiyor olabilirsiniz. Hangi tarafta olursanız olun ama açık olun. Yaşanan ne varsa açık konuşun. Bu, ilk başta sizi üzse de sorunlar paylaştıkça hallediliyor ve ilişkinizin eskisinden de güçlü olmasını sağlayabiliyor. Uzman Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu, eşini aldatan bazı kişilerin pişmanlıkla tekrar beraber olmak istediği ancak karşı tarafın eşine eskisi gibi güvenmekle ilgili kaygıları olabildiğini belirterek, “Kontrollü ve doğru iletişim ile ilişkide güvenin tekrar sağlanabildiğini, hatta ilişkinin eskisinden daha güvenli olarak devam edebildiğini görüyoruz” diyor.
  Destek alın: Bazen iki taraf da daha yakın olmak isteyebiliyor ancak bunu ifade etmekte zorlanıyor. Eğer ikiniz de bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız sıkıntılar büyümeden bir uzmandan destek almayı düşünün. Eğer şüpheleriniz önceki deneyimlerinize, aile geçmişinize dayanıyorsa bu durumun var olan ilişkinizi nasıl olumsuz etkilediğinin farkında olun. Kendinizi telkin etmekte zorlanıyorsanız iyice yıpranmadan yine destek almayı düşünün.

  eylul-2012-iliski-resim-3AMAÇ, ÇİFTLERİ KONUŞABİLİR HALE GETİRMEK…
  Uzman Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu, şüphe nedeniyle ilişkileri sarsılmış çiftlerin terapisinde ilk hedefin iki taraf için de güvenli bir ortam yaratmak olduğunu söylüyor: “Onları konuşabilir hale getirmeli ve nasıl konuşacakları öğretilmeli. Çünkü iletişimde konuşmayı engelleyen tutumlar var. Örneğin eşlerden biri diğerini ya çok eleştiriyor ya da sürekli savunma halinde oluyor. Diğerini dinlememek ya da aşağılamak gibi tutumlar da görülüyor. Bu durumlarda ise zaten konuşma devam edemiyor. Psikologlar, mevcut konuyu konuşulabilir hale getiriyorlar. İkisi arasındaki köprüyü tekrar inşa edip, kartların açık oynanmasını sağlıyorlar. Böylece çiftler kafalarını meşgul edenleri, söylenmeyenleri dillendiriyorlar ve gerçekten birbirlerini tekrar tanıyorlar.”

  Şüphe ve özgüven eksikliği arasında nasıl bir ilişki var?
  Eğer bir insanın özgüven eksikliği varsa karşı taraftan sürekli onay alma ihtiyacı duyuyor. Kendini yetersiz hissediyor ve ‘Erkek arkadaşım ya da eşim beni beğeniyor mu, başka birini tercih eder mi?’ gibi endişeleri oluyor. Böyle durumlarda şunu görüyoruz; çiftin paylaşımı devam ettikçe, aralarındaki yakınlık ve paylaşımlar sürdükçe kendini yetersiz hisseden tarafın onay alma ihtiyacı azalıyor. Beğenildiğinden, onaylandığından emin oluyor. Yani bu sorun ilişki içinde iki tarafın da çabası ile çözülebiliyor.

   

  Devamı diğer sayfada

  - Advertisement -  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz