Diğer
  Ana SayfaİlişkiFlört uygulamalarında etkili sohbetin en iyi yolları

  Flört uygulamalarında etkili sohbetin en iyi yolları

  -

  Hemen şimdi “Hey, n’aber?” cümlesini unutun ve sizin için bulduğumuz yaratıcı seçeneklere bakın.

  Yazı: Seda Özdemir Şimşek

  Malum devir teknoloji devri. Romantik ilişkilerimizi bile çoğunlukla dijital teknolojideki gelişmelere borçluyuz. Her geçen gün sayısı artan flört uygulamaları sayesinde sadece birkaç parmak hareketiyle hayatımızın aşkını bulmamız işten bile değil. Ne var ki bu uygulamalarda koyu bir sohbete koyulmak zannedildiği kadar kolay da değil.

  Unutmayın, ilk izlenim hayatın her alanında önemli olsa da potansiyel bir ilişki söz konusu olduğunda kritik bir anlam taşır. Bunun bilimsel nedeni ise insanların bir konu ile ilgili büyük kararlar verebilmek için öncesinde küçük miktarlarda bilgiyi (profilinizde yazanlar gibi) değerlendirmesi gerekir. Kısacası, ilk birkaç mesajı özel hayatınız için önemli. Haydi parmaklarınızı hazırlayın işte Tinder, Bumble, Okcupid ve diğerlerinde etkili bir sohbet başlatmanın (ve devamını getirmenin) en iyi yolları.

  Flört uygulamalarında

  - Advertisement -

  FLÖRT UYGULAMALARINDA ETKİLİ OLMANIN EN İYİ YOLLARI

  1-AÇILIŞ MESAJINIZI KISA VE SEVİMLİ TUTUN

  Eğer eşleşme olduysa karşınızdakine merhaba demek için bir ila üç cümle yeterli. Unutmayın ki uzun sohbetler randevuya çıkarsanız gerekli. İlk mesaj selam verme ve ilginizi gösterme şansınız. Karşı tarafın profilinde yer alan bir fotoğraf veya ilgi alanları hakkında açık uçlu sorular sorabilirsiniz. Böylece sohbet akabilecek ve ilk buluşmadan önce bir bağlantı tomurcuğu oluşabilecek. Örneğin gördüğünüz tatil fotoğrafının en eğlenceli kısmını sorabilirsiniz. Ya da arkadaşlarıyla çekildiği fotoğraftakileri tanıtmasını isteyebilirsiniz. Bu arada soracağınız sorular asla tek bir cümleyle geçiştirilecek türde olmasın.
  Aşağıdaki sorulara bir şans verebilirsiniz:
  “Yaa, benim de en çok gitmek istediğim yere gitmişsin, gerçekten güzel miydi?”
  “Ben de o restorana bayılırım! Sen en çok hangi yemeği seviyorsun?”
  “Ne kadar eğlenmiş görünüyorsunuz? Arkadaşının doğum günü partisi miydi?”

  2- ÖZGÜN VE POZİTİF OLUN

  Eşleştiğiniz kişinin sizi beğendiğini zaten biliyorsunuz. Zira sağa kaydırmanın nedeni tam da bu ilk fiziksel çekim. Şimdi sırada daha derin bir şey olup olmadığını anlamada. Acaba karşınızdaki kişi o güzel gülüşü dışında bir şey vaat ediyor mu? Atılacak ilk mesaj tarafların ortak ilgi alanlarını tarama ve özgün kişiliklerini ortaya koyma fırsatı vermek üzere tasarlanmalı.
  Koca bir uyarı! Sakın ve sakın karşınızdakine içinizi dökmeyin. Flört uygulamalarında daha ilginç ve derin görünmek için karamsar ve olumsuz ifadeler takınan pek çok insan olsa da aslında kimse böyle biriyle yakınlaşmak istemez. Ne de olsa, bu platform başınızdan geçen travmaları karşınızdakine boşaltabileceğiniz yer değil. Dertlerinizi paylaşmayı arkadaşlarınızla bir Cumartesi akşamı keyfine ya da bir sonraki terapi seansınıza saklayın.
  Sohbete oldukça hafif ve neşeli başlayın. Amacınız bir bağlantı kurmaya başlamak olmalı gerisi sonra:
  “Lütfen bana bir kedi insanı olmadığını söyle…”
  “Yoksa sen de mi Peaky Blinders izliyorsun? Son bölüm çok iyi değil miydi?”
  “Vay canına, İzmir Maratonu’nda mı koştun? Bu sıralar hangi maraton var biliyor musun ben de koşmak istiyorum da?”

  3- NERELİ OLDUKLARINI SORUN

  Kültürümüzün parçası bu geleneksel cümle asla şaşırtmaz: Biriyle ilk kez etkileşime geçerken, onunla ilgilendiğinizi belirtmek önemli. (Yani, gerçekten ilgilendiğinizi, sadece mesajlaşacak biri boşluğunu doldurmaya çalışmadığınızı). Nereli olduğunu sormak nasıl bir ortamda büyüdüğü, ne gibi alışkanlıkları olduğuna dair pek çok şey hakkında daha fazla bilgi almak anlamına gelir.
  “Nerelisin?” sorusunun ardından sohbeti ilerletecek aşağıdaki sorulara geçin:
  “Ne kadar zamandır burada yaşıyorsun?”
  “Orasıyla burası arasındaki en büyük fark sence ne?”
  “Vay canına, Karadeniz’i hep çok merak ederdim. Sahiden o kadar yeşil mi?”
  “Daha önce hiç Mardin’i görmedim. Ama kesinlikle yapılacaklar listemde!”
  “Gaziantep’te fotoğrafların olduğunu fark ettim. Geçen yaz oraya gitmiştim. En iyi kebabı nerede yemeliydim?”

  4- SOHBET BAŞLATMAK İÇİN UYGULAMA İÇİ ÖZELLİKLERDEN YARARLANIN

  Çoğumuz bu tip uygulamaların insanların bağlantı kurmasını kolaylaştıran başka çeşitli özelliklere sahip olduğunu unutuyor. Karşınızdaki kişi ile ortak konuşma alanları bulmak için Spotify çalma listesine veya en son Instagram gönderisine göz atabilirsiniz. Sakın bunun ürkütücü olduğunu düşünmeyin. Unutmayın ki hepimiz çeşitli sosyal medya uygulamaları ile “Kendim hakkında neler söylemeliyim” diyerek zaman harcıyor ve bunu herkese açık bir şekilde ortaya koyuyoruz. O yüzden korkmayın ve hepsini kendi lehinize kullanın.
  “Spotify çalma listeni gördüm. Ben de koyu bir Mor ve Ötesi hayranıyım. Onları hiç canlı izledin mi?”
  “Fenerbahçe maçına gittiğini gördüm! Sence bu sene şampiyon olurlar mı?”

  5- HOBİ VE İLGİ ALANLARINI SORUN

  Kulağa çok klişe gelse de hala güzel sohbetlerin tacıdır. Çoğu insan sevdiği bir şeyi yaparken çekilmiş fotoğraflarını paylaşır veya profilinde ilgi alanları hakkında yazar. Sebep ise insanların kendilerine yatırım yapma işareti veren birini istemeleri. Haliyle birinin hobileriyle ilgilenmek bu işareti vermenin en garanti yolu. Hele bir birkaç ortak nokta bulacak kadar şanslıysanız.
  “Demek sen de dalıyorsun? Ben daha yeni Kaş’ta dalış yaptım. Senin rotan neresi olacak?”
  “Avrasya Maratonu’nu mu koştun! Söylesene ne kadar zordu?”
  “Yoksa sen de mi ev makarnası yapıyorsun? Yarışmaya ne dersin?”
  “Bir baterist mi? Mesleğin mi yoksa sadece havalı bir hobi mi?”
  “Geçen yaz Likya Yolu’nu yürümüşsün. Heyecanlı mıydı?”

  6- İÇİNİZDE ŞÜPHE VARSA EV GARANTİ SÜMLELERE BAŞVURUN

  Karşınızdaki kişinin profili son derece sade ise ve siz de doğru giriş cümlesi bulamıyorsanız, sakin olun. Üzerinizdeki baskıyı azaltın ve en klasik tanıma cümleleri sayesinde karşınızdaki kişi hakkında size en fazla şeyi söyleyebilecek soruları sorun.
  “Hangi tür filmleri seversin?”
  “En son hangi kitabı okudun?”
  “En son nerede tatil yaptın?”

  7- SADEDE GELİN VE BİR RANDEVU AYARLAYIN

  Karşınızdaki kişiyle tanışmak ve gerçek bir ilişki potansiyelini keşfetmekle gerçekten ilgileniyorsanız, sohbetinizi uygulamadan bir an önce uzaklaştırmanız gerekir. Birkaç hafif mesajlaşmadan sonra, flörtöz bir buluşma davetinde bulunun. Ne de olsa uygulamanın amacı bu ve zaten ikiniz de birbirinizden etkilendiniz. Hem böylece aslında buluşmakla ilgilenmeyen ve uygulamayı pasif olarak kullanan kişileri de ayıklamış olursunuz.
  Bizim en sevdiğimiz cümle “İlk randevumuzda seni nereye götürebilirim” ya da “Beni nereye götürürsün?”. Aşağıdakilerle de eğlenceli ve flörtöz olabilirsiniz:
  “En sevdiğin kokteyl bar hangisi? Hemen oraya gitmeliyiz!”
  “Moda’da yeni açılan İtalyan restoranını denemek için sabırsızlanıyorum. Onlarınkiyle kendi makarnalarımızı karşılaştıralım mı?”

  PEKİ YA OLUMLU CEVAP VERMEZLERSE?

  Eğer sohbet bir türlü ilerlemiyor (tüm bu birinci sınıf tavsiyelerimize rağmen) ya da buluşma imalarınıza asla karşılık vermiyorsa, üzülmeyin muhtemelen sorun siz değilsiniz. Şimdi bunu yüksek sesle ve aynaya bakarak tekrar söyleyin.
  Ghosting yani bir anda ortadan yok olma çoğu zaman karşınızdaki kişinin aslında buluşma niyetinde olmadığının bir işareti. Muhtemelen sadece gelişigüzel şekilde parmağını sağa kaydırıyor ve onaylanma ihtiyacını gideriyor. İşte o yüzden ilk üç mesajlaşmadan sonra buluşma niyetinizi ortaya koymalısınız. Böylece kimin gerçekten biriyle buluşmak için orada olduğunu, kimin ise sadece gecenin ikisinde canını sıkıntısını gidermeye çalıştığını anlamanızı sağlıyor.

  Ayrıca elbette hiç kimse görmezden gelinmeyi veya reddedilmeyi sevmez ama bu sanal alemde kendinizi üzmek için hiçbir geçerli neden olamaz. Düşünün ki başınıza gelebilecek en kötü senaryo şu: Zamanınızı gerçek bir randevu ya da ilişki için değil, birkaç anlamsız Tinder (ya da diğerleri) mesajıyla boşa harcamış olursunuz. Değmez mi? Haydi durmak yok!

  Flört uygulamalarında

  Üç mesajlaşmadan sonra buluşma niyetinizi ortaya koymalısınız. Böylece buluşmakla ilgilenmeyen ve uygulamayı pasif olarak kullanan kişileri ayıklamış olursunuz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz